عید سعید فطر مبارک

ماه مبارک رمضان با همه برکات و فضایل روز به پایان است و عیدی بزرگ را در پیش داریم که آن روز نیز به تنهایی دارای ارزشها و خیرات بسیاری بوده و برای مؤمنان نوید بخش ساعاتی سرشر از معنویت برای دستیابی به برکات بسیار دنیوی و اخروی است.

عید فطر از جمله ایام پر خیر و برکتی است که فضایل بسیاری برای آن ذکر شده و به منظور بهره‌مندی هرچه بهتر و بیشتر از برکات این روز، اعمالی آمده است:

اعمال شب عید

1) در هنگام غروب آفتاب غسل شود .

2) آن شب به نماز، دعا، استغفار، درخواست از حق تعالى و بیتوته در مسجد احیا گردد.

3) بعد از نماز مغرب و عشاء، نماز صبح و نمازعید فطر ذکر؛ «الله اکبر الله اکبر، لا إله إلا الله و الله اکبر الله اکبر و لله الحمد الحمدلله على ما هدانا و له الشکر على ما اولانا» گفته شود.

4) بعد از نماز مغرب و نافله آن، دست ها را به سوى آسمان بلند کرده و بگوید: «یا ذاالمن و الطول یا ذاالجود یا مصطفی محمد و ناصره صل على محمد و آل محمد و اغفرلی کل ذنب أحصیته وهو عندک فی کتاب مبین».

پس به سجده برود و صد مرتبه در سجده بگوید: «أتوب إلى الله» پس هر حاجت که دارد از حق تعالى بخواهد که إن شاء الله تعالى بر آورده خواهد شد.

5) زیارت امام حسین(ع) که فضیلت ‏بسیار دارد.

6) ده مرتبه ذکر «یا دائم الفضل علی البریة یا باسط الیدین بالعطیة یا صاحب المواهب السنیة صل علی محمد و آله خیرالوری سجیة واغفرلنا یا ذاالعلی فی هذه العشیة». که از اعمال شب جمعه است، گفته شود.

7) ده رکعت نماز که در شب آخر ماه رمضان اقامه می شود که به صورت پنج نماز دو رکعتی، درهر رکعت بعد از حمد، سوره توحید ده بارخوانده شود. و در رکوع و سجود ده مرتبه ذکر «سبحان الله والحمدلله ولا اله الاالله والله اکبر» گفته شود. پس از نماز هزار مرتبه استغفار کند و بعد از آن سر به سجده گذارد و بگوید: «یا حی یا قیوم یا ذاالجلال و الاکرام یا رحمان الدنیا والاخرة و رحیمهما یا ارحم الراحمین یا إله الاولین والآخرین اغفرلنا ذنوبنا و تقبل منا صلواتنا و صیامنا و قیامنا».

8) بعد از نماز مغرب و نافله آن دو رکعت نماز بجا آورد، در رکعت اول بعد از حمد هزار مرتبه توحید و در رکعت دوم بعد از حمد، یک مرتبه توحید بخواند.

بعد از سلام سر به سجده بگذارد و صد مرتبه ذکر «أتوب إلى الله» گفته شود. پس از آن بگوید: «یا ذاالمن والجود یا ذاالمن والطول یا مصطفی محمد صلى الله علیه وآله صل على محمد وآله و افعل بی کذا و کذا» و به جاى کذا حاجات خود را بطلبد.

9) چهارده رکعت نماز اقامه کند. بعد از هر دو رکعت سلام دهد و در هر رکعت بعد از حمد، یک بار آیةالکرسی و سه مرتبه توحید خوانده شود. براى هر رکعت، ثواب عبادت چهل سال وعبادت هر که در آن ماه روزه گرفته و نماز خوانده اعطاء می شود.

اعمال روز عید

1) بعد از نماز صبح و نماز عید آن تکبیراتى را که در شب عید ذکر شد، گفته شود.

2) پرداخت زکات فطره پیش از نمازعید.

3) انجام غسل روزعید. که زمان آن بعد از طلوع فجر تا زمان به جا آوردن نمازعید است. در هنگام غسل بگو: «اللهم ایمانا بک وتصدیقا بکتابک و اتباع سنة نبیک محمّد صلى الله علیه و آله». و پس از غسل بگو: «اللهم اجعله کفارة لذنوبی و طهّر دینی اللّهم اذهب عنی الدنس».

4) برای اقامه نمازعید لباس نیکو پوشیده و ازعطر استفاده نمایید.

5) پیش از نماز عید، در اول روز افطار کنى. بهتر آن است که به خرما یا به شیرینى باشد.

6) اقامه نماز عید.

7)  زیارت امام حسین(ع)

8) دعاى ندبه خوانده شود.

 

برای توضیح بیشتر به کتاب شریف «مفاتیح الجنان» مراجعه کنید.

/ 19 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خورشید

سلام عیدتون مبارک . ببخشید که دیر رسیدم ولی خب چون تبریک عید بود گفتم هر وقت بگم خوبه

َashkan

دستبردهدف دار چین درمقدسات مسلمانان از جمله ایرانیان

اعوانه

سلام خدا بهتون جزاي خير بده يا علي مدد http://aavanehi.persianblog.ir

شیطون بلا

وب جججججججججججاااااااااااااااللللللللللللللبببببببببیییییییییییی داری به منم سربزن ونظربده[چشمک][گل]