عید سعید فطر مبارک


عید فطر، عید پاکی از پلیدیها

عید فطر یکی از دو عید بزرگ اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشماری وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه گذرانده و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده‌‌اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می‌‌طلبند؛ اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین(ع) در یکی از اعیاد فطر خطبه‌‌ای خوانده‌‌اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده‌‌اند:

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می‌‌گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مأیوس و ناامید می‌‌گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامت دارد. پس با خروج از منازل و رهسپاری به سوی جایگاه نماز عید، خروجتان را از قبر و رفتنتان را به سوی پروردگار به یاد آورید، و با ایستادن در جایگاه نماز، ایستادن در برابر پروردگارتان را یاد کنید، و با بازگشت به سوی منازل خود، بازگشتتان به سوی منازلتان در بهشت برین را متذکر شوید. ای بندگان خدا. کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می‌‌شود، این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می‌‌دهد و می‌‌گوید: هان! بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته‌‌تان آمرزیده شد! پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید؟(1)

عارف وارسته، «میرزا جواد آقا ملکی تبریزی » درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها برگزیده است و مخصوص هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته است. خداوند به آنان اجازه داده است تا در این روز نزد حضرتش گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی به جای آرند؛ چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند؛ نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند. و نیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، برآورد و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشد، از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.»(2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده‌‌اند که در این روز، امر به امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شد و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند.

فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن است و گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن نیز هست.

به همین دلیل است که پس از اتمام روز و هنگام مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، انسان افطار می‌‌کند، یعنی اجازه خوردن، پس از امساک از خوردن به او داده می‌‌شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز درباره آن آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین استفاده می‌‌شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است، و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

در قنوت نماز عید می‌‌خوانیم:

«...أَسْأَلُکَ بِحَقِّ هَذَا الْیَوْمِ الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِینَ عِیدا وَ لِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللهِ عَلَیْهِ وَ آلِهِ ذُخْرا وَ شَرَفا وَ مَزِیدا أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تُدْخِلَنِی فِی کُلِّ خَیْرٍ أَدْخَلْتَ فِیهِ مُحَمَّدا وَ آلَ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تُخْرِجَنِی مِنْ کُلِّ سُوءٍ أَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّدا وَ آلَ مُحَمَّدٍ صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمْ أَجْمَعِینَ اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ خَیْرَ مَا سَأَلَکَ مِنْهُ عِبَادُکَ الصَّالِحُونَ وَ أَعُوذُ بِکَ فِیهِ مِمَّا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عِبَادُکَ الصَّالِحُونَ الْمُخْلِصُون»؛

بارالها! به حق این روز که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار داد، از تو می‌‌خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی! و از هر سوء و بدی که محمد و آل محمد را از آن خارج ساختی خارج کن! درود و صلوات تو بر او و آنها! خداوندا، از تو می‌‌طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می‌‌برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسب وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اجْبُرْ مُصِیبَتَنَا بِشَهْرِنَا، وَ بَارِکْ لَنَا فِی یَوْمِ عِیدِنَا وَ فِطْرِنَا، وَ اجْعَلْهُ مِنْ خَیْرِ یَوْمٍ مَرَّ عَلَیْنَا أَجْلَبِهِ لِعَفْوٍ، وَ أَمْحَاهُ لِذَنْبٍ، وَ اغْفِرْ لَنَا مَا خَفِیَ مِنْ ذُنُوبِنَا وَ مَا عَلَن‏ ... اللَّهُمَّ إِنَّا نَتُوبُ إِلَیْکَ فِی یَوْمِ فِطْرِنَا الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُؤْمِنِینَ عِیداً وَ سُرُوراً، وَ لِأَهْلِ مِلَّتِکَ مَجْمَعاً وَ مُحْتَشَداً مِنْ کُلِّ ذَنْبٍ أَذْنَبْنَاهُ، أَوْ سُوءٍ أَسْلَفْنَاهُ، أَوْ خَاطِرِ شَرٍّ أَضْمَرْنَاهُ، تَوْبَةَ مَنْ‏ لَا یَنْطَوِی عَلَى رُجُوعٍ إِلَى ذَنْبٍ، وَ لَا یَعُودُ بَعْدَهَا فِی خَطِیئَةٍ»؛

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است: که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشویی و بر ما ببخشایی گناهانی را که در پنهان و آشکارا انجام دادیم... خداوندا! در این روز عید فطر، که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمایی است، از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می‌‌گردیم و توبه می‌‌کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد.

بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سوی خود و توبه از گناهان عطا فرما.(3)

---------------------

پی نوشت ها:

1) میزان الحکمه، محمدی ری شهری، ج 7، ص 131-132.

2) المراقبات فی اعمال السنه، میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، ص 167، به نقل از مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10.

3) ر. ک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، ص 10-11-50.

مسائل و احکام نماز عید فطر و زکات فطره

دوستان ارجمند با توجه به برخی اختلافات که در فتوای مراجع بزرگوار تقلید هست، برای دانستن این احکام، حتما به رساله توضیح المسائل مرجع تقلید خود مراجعه کنید.

و یا با تماس با دفاتر مراجع تقلید در شهر خود، از آنها سؤالات خود را بپرسید.

در ضمن می‌‌توانید توضیح المسائل مراجع تقلید را از سایتهای اینترنتی آنها نیز دریافت و یا مشاهده کنید.

سایت مقام معظم رهبری

سایت آیت الله العظمی وحید خراسانی

سایت آیت الله العظمی سیستانی

سایت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

سایت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

 

دوستان عزیز در این روز و هر وقت این پیام را دیدید،

برای ظهور امام زمان(ع) و نیز شفای تمام مریضها دعا کنید.

آغاز آن همین الان با یک؛ صلوات بر محمد و آل محمد


/ 14 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طاهره

تا ز رویت گرفته ام روزه جز به یادت نکرده ام افطار عید مبارک.

س.م.ع

با سلام ... و خدا قوت از خوندن مطالبتون بسیار لذت می برم موفق باشید

بنده خدا

الهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم امروز برایت اینگونه دعاکردم! خدایا ! بجز خودت به دیگری واگذارش نکن! تویی پروردگار او! پس قرارده بی نیازی درنفسش ! یقین دردلش ! اخلاص درکردارش! روشنی دردیده اش! بصیرت درقلبش ! و روزى پر برکت در زندگیش آمین سلام با تاخير عيد شما هم مبارك خوشحال ميشيم به وب ما هم سر بزنيد و با نظراي قشنگ تون رونق بديد به وبلاگ مون.

صبور

یـک وقـت هــایی هـم هـسـت..... که تـمـــام آرزوی زنـدگیت این مــی شــود ........ که کـسـی که دوسـتش داری چـیـزی از تــو بـخـــواهـد..... مثلا بـخـــواهـد برای "فـــرجش" دعا کنی........ آنگاه تــو عاشــقانه بـــه زانـــو در میآیی و میگویی...... "اللهــم عـجل لولـــیک الفــرج"...... الهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم و فرجنا بهم یا مهدی

تارا

$$$$$_____$$$$$___________$$$$$__________ _________$$$$$$$_________$$$$$$$_________ _________$$$$$$$_________$$$$$$$_________ __________$$$$$___________$$$$$__________ __$$$$_____________________________$$$$__ _$$$$$$___________________________$$$$$$_ __$$$$$$_________________________$$$$$$__ ___$$$$$$_______________________$$$$$$___ ____$$$$$$$___________________$$$$$$$____ ______$$$$$$$_______________$$$$$$$______ _________$$$$$$___________$$$$$$_________ ____________$$$$$$ $$$$$$$$$$$____________ ______________$$$$$$$$$$$$_______________ بروزم ومنتظر قدوم شما[گل]

فاطمه.پ

سلام باچندپست جدیدبروزیم. خوشحال میشیم تشریف بیارید. یاعلی-التماس دعا

بهار من

خوشحال میشم بهم سر بزنی .... آپم

احمد

سلام مطالب پرباری داری وهمچنین وب زیبا در پناه ایزد یکتا موفق و سربلند باشی

مهر ماندگار

سلام وب امورنده ای داری بچه ها خیلی این مطالب رو دوست دارند تونستی به من سر بزن خوشحال میشم[تایید]