آیا افرادی مانند ادیسون و پاستور، پاداش الهى دارند؟

با مطالعه تاریخ علوم و اختراعات و اکتشافات، مى‏‌‌بینیم که جمعى از دانشمندان در سالیان دراز، زحمات طاقت فرسایى کشیده‌‌اند و انواع محرومیت‌ها را تحمل کرده‌‌‌‌اند تا بتوانند اختراع و اکتشافى کنند که بارى از دوش همنوعشان بردارند.

فی المثل ادیسون مخترع برق، چه زحمات جانکاهى براى این اختراع پربارش متحمل شد و شاید جان خود را نیز در این راه از دست داد. یا  شخص دیگرى همچون پاستور که با کشف میکروب، میلیون‏ها انسان را از خطر مرگ، رهائى بخشید.

چگونه می‌توان باور کرد که این دو اندیشمند و ده‏ها مانند آن‌ها به قعر جهنم فرستاده شوند؟!

در این مجال به بررسی پاسخ این پرسش پرداخته می‌شود.

 

پاسخ:

پیش از پرداختن به پاسخ، یادآوری این مقدمه ضروری است که قرآن کریم شرط ورود به بهشت را برای تمام افراد؛ «ایمان» و «عمل صالح» می‌‌داند (آیاتی مانند 25 و 85 سوره بقره) و هیچکدام را به تنهایی برای کسب رضای الهی و نیل به ثواب اخروی کافی نمی‌‌داند؛ نه «ایمان بی عمل» را (158 سوره انعام) و نه «عمل بی ایمان» را (آیات 15 و 16 سوره هود (علیه السلام).

از نظر جهان بینى اسلام، نفس عمل به تنهایى کافى نیست. بلکه عمل، به ضمیمه محرک و انگیزه آن ارزش دارد.

به عنوان نمونه در آیات زیر چنین آمده است:

«مَنْ کانَ یُرِیدُ الْعاجِلَةَ عَجَّلْنا لَهُ فِیها ما نَشاءُ لِمَنْ نُرِیدُ ثُمَّ جَعَلْنا لَهُ جَهَنَّمَ یَصْلاها مَذْمُوماً مَدْحُوراً»؛

هر کس این دنیا را بخواهد، براى هر کس که بخواهیم آنچه را که بخواهیم به شتاب مى‏‌‌دهیم آنگاه جهنم را براى او قرار مى‏‌‌دهیم که نکوهیده و مطرود در آن درآید. (اسراء: 18)

«مَنْ کانَ یُرِیدُ حَرْثَ الْآخِرَةِ نَزِدْ لَهُ فِی حَرْثِهِ وَ مَنْ کانَ یُرِیدُ حَرْثَ الدُّنْیا نُؤتِهِ مِنْها وَ ما لَهُ فِی الْآخِرَةِ مِنْ نَصِیبٍ»؛

هر کس که کشت آخرت را بخواهد، در کشت او مى‏‌‌افزاییم و هر کس که کشت دنیا را بخواهد، از آن به او مى‏‌‌دهیم و براى او در آخرت بهره‌‌‏اى نیست. (شورى: 20)

بسیار دیده شده کسانى بیمارستان، مدرسه، یا بناى خیر دیگرى مى‏‌‌سازند و تظاهر به این دارند که هدفشان صددرصد خدمت انسانى به جامعه‏اى است که به آن مدیونند. در حالى که زیر این پوشش، مطلب دیگرى نهفته شده است و آن حفظ مقام، مال، ثروت، یا جلب توجه عوام و تحکیم منافع مادى خود، و یا حتى دست زدن به خیانت‌‌‌هائى دور از چشم دیگران است.

به عکس آن؛ ممکن است کسى کار کوچکى انجام دهد، با اخلاص تمام و انگیزه‌‌‏اى صددرصد انسانى.

اکنون باید پرونده این مردان بزرگ را، هم از نظر عمل، هم از نظر انگیزه و محرک، مورد بررسى قرار داد و مسلّماً از چند صورت خارج نیست:

1ـ گاهى هدف اصلى از اختراع، صرفاً یک عمل تخریبى است. سپس در کنار آن منافعى براى نوع انسان نیز به وجود آمده، که این منافع، هدف واقعى مخترع یا مکتشف نبوده، و یا در درجه دوم قرار داشته است. تکلیف این دسته از مخترعان کاملاٌ روشن است که هیچ اجر معنوی و الهی برای آنها لحاظ نخواهد شد چون اصلا نیت خیر نداشته‌‌اند.

2ـ گاهى مخترع یا مکتشف، هدفش بهره‌گیرى مادى و یا اسم و آوازه و شهرت است، در حقیقت حکم تاجرى را دارد که براى درآمد بیشتر، تأسیسات عام المنفعه‌‌‏اى به وجود مى‏‌‌آورد و براى گروهى، ایجاد کار و براى مملکتى محصولاتى به ارمغان مى‏‌‌آورد، بى‌‌‏آنکه هیچ هدفى جز تحصیل درآمد داشته باشد و اگر کار دیگرى درآمد بیشترى مى‏‌‌داشت به سراغ آن مى‏‌‌رفت.

هر کس کار نیکى انجام دهد و انگیزه او براى این کار، فقط رسیدن به زندگى دنیا و رفاه و آسایش این جهانى و زینت و آرایش آن باشد و آخرت را در نظر نگیرد، خداوند پاداش او را به تمام و کمال در این جهان مى‏‌‌دهد و چیزى از آن کم نمى‏گذارد، ولى در آخرت بهره‏اى نخواهد داشت و نصیب او جز آتش جهنم نیست و تمام کارهاى خوب او در آخرت تباه و بى‏ارزش و باطل مى‏‌‌شود، چون او براى آخرت کارى انجام نداده است و اینکه تمام کارهاى نیک را به انگیزه دنیا انجام مى‏‌‌دهد، معلوم است که به خدا و روز قیامت ایمان ندارد و همین کار باعث هلاکت او در آخرت مى‏‌‌شود.

خداوند مطابق با انگیزه و اراده مخترع، به او پاداش مى‏‌‌دهد و او بیش از این نخواسته است که در دنیا به ثروتى و یا شهرتى برسد، و به آن نیز مى‏‌‌رسد و این در حالى است که او مکلف به ایمان و تقوا بود و چون به وظیفه خود عمل نمى‏کند، در آخرت معذّب خواهد شد.

3ـ گروه سومى هستند که مسلّماً انگیزه‏هاى انسانى دارند و یا اگر معتقد به خدا باشند انگیزه‏هاى الهى و گاهى سالیان دراز از عمر خود را در گوشه لابراتوارها با نهایت فلاکت و محرومیت به سر مى‏‌‌برند، به امید اینکه خدمتى به نوع خود کنند و ارمغانى به جهان انسانیت تقدیم دارند.

این گونه افراد اگر ایمان داشته باشند و محرک الهى، که بحثى در آنها نیست و اجر الهی خواهند برد.

اما اگر ایمان نداشته باشند، اما محرکشان انسانى و مردمى باشد، بدون شک پاداشى از خداوند دریافت خواهند داشت. این پاداش ممکن است در دنیا یا آخرت باشد. مسلّما خداوند حکیم و عادل، آنها را محروم نمى‏کند. اما چگونه و چطور؟

جزئیاتش بر ما روشن نیست. همین اندازه مى‌توان گفت: خداوند اجر چنین نیکوکارانى را ضایع نمى‏کند. (إِنَّ اللَّهَ لا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِین) البته اگر آنها در رابطه با عدم پذیرش ایمان، مصداق جاهل قاصر باشند(که خودشان در ایمان نیاوردن به خداوند متعال، کوتاهی نکرده‌‌اند) مسئله بسیار روشن‌تر است و اجر الهی آنها بسیار معقول تر است.

خلاصه پاسخ این است که:

اگر کسی بی ایمان و یا بی نیت الهی کاری کند که فرهنگ دینی آن را شایسته بداند، خداوند با او در همین دنیا تسویه حساب می‌‌کند؛ یعنی اثر و نتیجه‌‌ای را که به دنبالش بوده و یا پیامد دنیایی آن کار را به صاحب عمل می‌‌‌رساند و بر آن عمل مترتب می‌‌سازد.

چنین عملی که از پشتوانه ایمان و نیت الهی برخوردار نیست، به مثابه اسکناس بی پشتوانه‌‌ای می‌‌ماند که در قیامت هیچ ارزشی نخواهد داشت و بهشت و یا حتی ثواب اندکی را نصیب صاحبش نخواهد کرد.

/ 16 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن منصور

با سلام و تشكر از حضور گرمتان در وبلاگ اين حقير بايد خدمتتان عرض كنم كه به نظر من منطبق بر تحقيقات آزادي كه من انجام داده ام به اين نتيجه رسيدم كه اگر قرار بود معيار و خط كش پاداش الهي اسلام آوردن باشد كه درآن نيز شكي نيست البته متناسب با سطح آگاهي هر بنده اي از دين و ديانت آن وقت تكليف اين 6 ميليارد بنده ديگري كه مسلمان نيستند چه مي شد؟ يا فراتر از آن اسلام 1435 سال طبق تقويم قمري قدمت دارد پس تكليف چند ده مييلرد انساني كه در چند صد هزار سال قبل زيستن چه مي شد؟ و اما جواب همانطور كه در ابتدا عرض كردم نتيجه تحقيقاتماين بود: خوبي و بدي يا نيكي و پليدي دو مفهوم كاملا انتضاءي مي باشد كه با سرشت آدمي نهادينه شده يعني چه؟ا به عنوان مثال شما نمي توانيد كار زشتي مثل تحقير كردن ديگري را مرتكب شويد و مدعي شويد كه من نمي دانستم اين كار غلط است يا بر عكس به ديگري كمك كنيد و بگوئيد آيا مرتكب كار بدي شدم؟ نتيجه : از انعكاس انرژي مثبت و منفي اي كه از اعمالتان مي گيريد هر كس بهتر مي داند كه چقدر در زندگي مثبت بوده و چقدر منفي حال اگر از دسترنج اين عزيزاني كه ازشان ياد كرديد كه نتيجه سالها تلاش علمي بوده شما انرژي منفي مي گ

سپیده

خاطرات کـــــــــــــودکی زیبـــــا ترند یادگاران کـــــــــــــــــــهن مانا تـــرند درس‌ های ســــــال اول ســاده بود آب را بابا بـــــــــــــــه سارا داده بود درس پــــــــند آمــــــــوز روباه وکلاغ روبـــــــه مکار و دزد دشـــــت و باغ روز مهمانی کــــــــوکب خانم است ســ ـفره پــر از بوی نان گندم است کاکلی گنجشککی با هــــــوش بود فیل نادانی بـــــــــــرایش موش بود با وجود ســــــوز و ســـرمای شدید ریــــــــــز علی پیراهن از تن میدرید تا درون نیمکت جــــــــا می شـدیم ما پر از تصـــــمیم کبری میـــشدیم پاک کـ ـــن هایی ز پاکی داشـتــیم یک تـــــراش ســـرخ لاکی داشتیم کیـــفمان چفتی به رنگ زرد داشت دوشمان از حلقه هایش درد داشت گـــــــــــــــرمی دستان ما از آه بود بــــــرگ دفتـــــــرها به رنگ کاه بود مانده در گوشم صدایـی چون تگرگ خش خش جاروی با پا روی بـــرگ هم کلاسی‌ های مــــــن یادم کنید باز هــــــــــــم در کوچه فریادم کنید هم کلاسی های درد و رنــــج و کار بـچه‌ های جــــامه‌ های وصـــله‌ دار بــــــچه‌ های دکــــــه خوراک

تارا

مطلب جالبی بود... جوابی بود که به سوال قدیمی تو ذهن من پاسخ داد ممنون

دلتنگی با خدا

خدا در دستیست که به یاری میگیری ، در قلبیست که شاد میکنی ... در لبخندیست که به لب مینشانی ... خدا در عطر خوش نانیست ، که به دیگری میدهی در جشن و سروریست که برای دیگران بپا میکنی و آنجاست که عهد میبندی و عمل میکنی ... !

آذر

سلام بسیار زیبا بود و تامل برانگیز. ب روزم.تشریف بیارید

بهار من

سلام پاییزتون مبارک آپم خوشحال میشم تشریف بیارین ... منتظرتون هستم

دورتر از من

سل‍ام ممنون بابت مطالب خوبتون موفق باشید یاعلی [گل]

ذبیح الله پیری

سلام دوست گرامی از سایت شما بازدید کردم مطالب آموزنده و جالبی است هر چه قفس تنگ تر باشد، آزادی شیرین تر خواهد بود هرگاه در اوج قدرت بودی به حباب فکر کن نماز وقت خداست انرا به ديگران ندهيم نگاه ما به زندگي و کردار ما تعيين کننده ي حوادثي است که بر ما مي گذرد آدمی ساخته ی افکار خویش است فردا همان خواهی شد که امروز بدان فکر می کنی کعبه را گفتم تو از خاکي منم خاک، چرا بايد به دور تو بگردم ؟ ندا آمد تو با پا آمدی بايد بگردی، برو با دل بيا، تا من بگردم آدمها چه راحت با جابجايي يک نقطه از خدا جدا ميشوند هیچ انسانی دوست ندارد بمیرد ، اما همه آنها دوست دارند به بهشت بروند، اما ای انسانها، برای رفتن به بهشت ، اول باید مرد خدايا من اگر بد کنم تورا بنده ديگر بسيار است تو اگر با من مدارا نکنی مرا خدايي ديگر کجاست؟

ذبیح الله پیری

سلام شما رو به لینک دوستان اضافه کردم شما هم اگه زحمت نیست من را اضافه کنید ممنون میشم