سؤالی دیگر از اهل سنّت

البته طراح این سؤال شخص دیگری است، ولی انتشار این سؤال در سایتها و وبلاگهای شیعه، استیصال و ناتوانی اهل سنّت را بیش از پیش نمایان خواهد ساخت.

سؤال از اهل سنّت: بعد از پیامبر اکرم(ص) امام و پیشوای حضرت فاطمه(س) چه کسی بوده است؟

این سؤالی است که از بسیاری از به اصطلاح اندیشمندان اهل سنت پرسیده شده، و هنوز هیچیک جوابی به آن نداده‌‌اند. به راستی چه پاسخی دارند که بدهند؟

پاسخ این سؤال 3 گزینه بیشتر ندارد:

1- اگر علمای اهل سنت بگویند حضرت فاطمه بعد از پیامبر(ص) پیشوایی نداشته است، که آنوقت با احادیثی که در منابع مهم و معتبر خود اهل سنت وجود دارد چه کنند؟ مانند دو کتاب صحیحین(صحیح بخاری و صحیح مسلم) مبنی بر اینکه: «مَنْ مَاتَ وَ لَیْسَ فِی عُنُقِهِ بَیْعَةٌ ماتَ مِیْتَةً جاهِلَّیِةً»(یعنی: هرکس باید بیعت پیشوایی را بر گردن داشته باشد و گرنه مرگش، مرگ جاهلیت است).

منبع حدیث: صحیح مسلم، کتاب الاماره، باب وجوب ملازمة جماعة المسلمین عند ظهور الفتن و فی کل حال، حدیث ۱۸۵۱، ص۵۳۲، چاپ مصر، مکتبة عبادالرحمن.

در این صورت(نستجیر بالله) مرگ حضرت فاطمه(سلام الله علیها) به مرگ جاهلیت بوده است!! و آیا می‌‌توانند این حرف را بزنند؟!!

2- علمای اهل سنت اگر پاسخ دهند که پیشوای حضرت فاطمه(س)؛ ابوبکر بوده است، آنوقت با احادیثی که در معتبرترین منابع اهل سنت یعنی صحیحین(صحیح بخاری و صحیح مسلم) و از عایشه دختر ابوبکر نقل شده چه می‌‌کنند؟ مانند این احادیث که أم المؤمنین عایشه می‌گوید: «. . . فَغَضََبتْ فاطِمَةُ بِنْتُ رَسُولِ اللهِ(صلی الله علیه و سلم)، فَهَجَرتْ اَبابَکر، فَلَمْ تَزَلْ مُهاجِرَتَهُ حَتَّی تُوُفَّیَتْ وَ عاشَت ْ بَعْدَ رَسُولِ الله(صلی الله علیه وسلم) ستة اَشْهُرٍ...»؛(یعنی: پس غضب کرد فاطمه دختر رسول خدا(ص) و روی برگردانید از ابابکر و این روی برگردانیدن ادامه داشت تا وفاتش و فاطمه بعد از رسول خدا(ص) شش ماه زندگی کرد).

منبع: الف: صحیح بخاری، کتاب فرض الخمس، باب فرض الخمس، حدیث۳۰۹۳، ص۶۵۲، چاپ بیروت، شرکه دارالارقم بن ابی الارقم.

ب: صحیح مسلم، کتاب الجهاد و السیر، باب قول النبی(صلی الله علیه و سلم) «لا نورث…»، حدیث ۱۷۵۹، ص۴۹۸، چاپ مصر، مکتبة عبادالرحمن.

أم المؤمنین عایشه در روایت دیگری نیز می‌‌گوید: «. . . فَهَجَرتْهُ فَلَمْ تُکَلَّمهُ حَتّی تُوُفَّیَتْ وَ عاشَتْ بَعْدَ الَّنبیِ (صلی الله علیه وسلم) سِتَّةَ اَشْهُرٍ فَلَمّا تُوُفَّیتْ، ‌دَفَنَها زَوْجُها عَلیٌ لَیْلاً، وَ لَمْ یُوذِنْ بِها اَبابَکْرٍ وَ صَلی عَلَیْها. . .»؛ (یعنی: فاطمه روی برگردانید از ابابکر و با او سخن نگفت تا وفاتش و ۶ ماه بعد از پیامبر(ص) زندگی کرد و بعد از وفاتش همسرش علی او را شبانه دفن کرد و برای نماز و دفنش، ابابکر را خبر نکرد).

منبع: الف: صحیح بخاری، کتاب المغازی، باب غزوه خیبر، حدیث۴۲۴۰ و ۴۲۴۱،ص۸۸۴، چاپ بیروت، شرکة دارالارقم بن ابی الارقم،

ب: صحیح مسلم، کتاب الجهاد و السیر، باب ۱۶، باب قول النبی(صلی الله علیه و سلم) «لانورث ما ترکنا فهو صدقة»، حدیث ۱۷۵۹، ص۴۹۸، چاپ مصر،مکتبة عبادالرحمن.

می‌‌بینیم که حضرت فاطمه(سلام الله علیها) بر ابوبکر غضب کرده و از او روی برگردانیده و هرگز با او سخن نگفته است تا هنگام وفاتش. پس پیشوای حضرت فاطمه(س)؛ ابابکر نبوده است.

 3- علمای اهل سنت اگر پاسخ دهند که امام الوصی؛ علی ابن ابیطالب(ع) پیشوای حضرت فاطمه(سلام الله علیها) بوده است، که آنوقت کل داستان اهل سنت زیر سؤال خواهد رفت. چون حضرت فاطمه(س) معیار تشخیص حق از باطل است و غضب و خشنودی حضرت فاطمه غضب و خشنودی خداست، زیرا پیامبر اکرم(صلوات الله علیه) درباره فاطمه فرموده‌‌اند: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّوَجَلَّ یَغْضَبُ لِغَضَبِکِ وَ یَرْضَى لِرِضَاک‏»؛ (یعنی: ای فاطمه بدرستی که خدا غضب می‌‌کند به غضب تو وخشنود می‌‌شود به خشنودی تو)

منبع: المستدرک علی الصحیحین، ج۳، ص۱۶۷، حدیث۴۷۳۰ (و منابع دیگر مانند الصواعق المحرقة حافظ ابن حجر مکی، ص۱۰۵ و تهذیب التهذیب، ج۱۲، ص۴۴۲ حافظ ابن حجر عسقلانی نیز وجود دارد)،

و ملاحظه می‌‌فرمائید که این حدیث بطور کامل مطلق است و هیچ قیدی ندارد. یعنی وقتی پیامبر خدا(ص) می‌‌فرمایند: «خداوند به غضب فاطمه غضب می‌‌کند»، قیدی بر آن قرار ندادند که: اگر چنین و چنان بود، یا به فلان شرط، یا اگر غضبش به فلان علت بود، اینکه این غضب به چه سببی باشد؟ نسبت به چه کسی باشد؟ در چه زمانی باشد؟ هیچ اشاره‌‌ای ندارد، و بطور کامل مطلق است.

و پر واضح است که کسی غضب و خشنودیش برابر با غضب و خشنودی خداست که از هرگونه آلودگی و گناه و أغراض نفسانی پاک و پاکیزه باشد، تا غضب و خشنودیش، مبنایی خدایی داشته باشد، و به استناد آیه تطهیر(سوره احزاب، آیه33)، حضرت فاطمه(سلام الله علیها) از تمام آلودگیها و گناهان و ناپاکی‌ها مبرّاست و آن بانوی مکرم؛ مطهره است.

أم المؤمنین عایشه می‌‌گوید: «خَرَجَ النَّبِیُّ غَدَاةً وَ عَلَیْهِ مِرْطٌ مُرَحَّلٌ مِنْ شَعْرٍ أَسْوَدَ، فَجَاءَ الْحَسَنُ بْنُ عَلِیٍّ فَأَدْخَلَهُ ثُمَّ جَاءَ الْحُسَیْنُ فَدَخَلَ مَعَهُ، ثُمَّ جَاءَتْ فَاطِمَةُ فَأَدْخَلَهَا، ثُمَّ جَاءَ عَلِیٌّ فَأَدْخَلَهُ ثُمَّ قَالَ: إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرا»؛ یک روز صبح رسول خدا(ص) در حالی که ردایی از موی سیاه در بر داشت، از داخل اتاقشان بیرون آمدند. حسن بن علی وارد شد، پس پیامبر او را زیر عبا داخل کرد. سپس حسین آمد، او نیز داخل زیر عبا شد. سپس فاطمه آمد و او را نیز داخل عبا کرد. سپس علی آمد و او را نیز داخل در زیر عبا کرد. سپس پیامبر فرمود: خداوند فقط مى‏خواهد پلیدى و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملاً شما را پاک سازد.

منبع: صحیح مسلم، کتاب فضائل الصحابة، باب فضائل اهل بیت النبی(ص)، حدیث۲۴۲۴،ص۶۸۶، چاپ مصر، مکتبة عبادالرحمن.

و می‌‌بینید که علمای اهل سنت برای پاسخ به سوال مطرح شده، بجز این 3 گزینه، راه دیگری جز «سکوت» ندارند. چون هر یک از 3 گزینه را انتخاب نمایند، دچار مشکلات مهمّی در توجیه آن برای پیروان مذهب اهل سنت می‌‌شوند، لذا گزینه «سکوت» را برگزیده‌‌اند.

منبع: http://sunniha.blogfa.com (با اندکی تصرف)


آرشیو مطالب در مورد اهل سنت را در اینجا ببینید

/ 64 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین

من اول فکر می کردم شما دنبال واقعیت هستین ولی بعد از 3 روز و بحث فهمیدم که شما فقط ساز خودتان را کوک می کنید و من هر چه در مورد انکه داستان به این صورتی نیست که شما را فهمانده اند فایده ای نداشت چون فاصله ما با شما چون خدای ما یکی و خدایان شما بسیار بزرگان ما می گویند اگر از شما پرسید و مردد بود او را راهنمایی کنید ولی اگر بغیر از این بود بحث نکنید چون میخ آهنی نرود در سنگ

حسین

در مورد اسم های فرزندان حضرت علی این را بپرسم که شما که دوستار حضرت علی هستین چرا اسمی که فقط رایج عراب بوده شما انتخاب نمی کنید و اینکه چرا اسم های عمر و عثمان را انتخاب کرده حضرت علی مگر اسمی دیگر نبود چون باور نمی کنید و نمی خواهید باور کنید که اینها ا هم دوست و یار بوده اند و با هم با مشرکین جنگیدند و اسلام را به دنیا شناساندند حالا شما می گویید خلاف واقعیت را

حسین

ولی تا حالا به این فکر کرده این که اگر انچه فکر می کردید خلاف آنچه بوده چه جوابی دارید به خدا و پیامبرش دارید حتما می گویید ما مقلد داشتیم و خدا نمی گوید که عقلتان کجا بود و تحقیق نکردید اگر ما اشتباه بکنیم حداقل کسی را هرگز لعن نمی کنیم و توهین نمی کنیم

درنا

سلام ای بابا این همه بحث نمیخواد اینها همه بخاطر اینه که بعد از 1400سال چشم دیدن حق و حقیقت رو ندارند.حیف وقت و زمان که صرف یه چنین آدمهایی کنی چون اینها جز اون دسته از آدمهایی هستند که خودشون رو به خواب زدند و هیچ موقع بیدار نمیشن بازم از شما دوست عزیز بابت راهنمایی‌های که کردید ممنونم واقعا عالیه

درنا

واقعا حیف اسم ائمه ما نیست که بخواد داخل یه سطر و بحث با این لعنت‌ شده ها قرار بگیره واقعا که آقای حسین اقا برات متاسفم

مهدی

سلام اگر بخاطر ارادت به اهل بیت چنین می‌نویسید خداوند اجرتان بدهد اما فکر می‌ کنید اهل بیت راضی هستند از توهین علنی به کسانی که برای عده ای از مسلمانان محترم هستند. آیه قرآن که می‌فرماید لا تسبوا الذین یدعون من دون الله فیسبوا الله عدوا بغیر علم را نخوانده‌اید؟ با این هنرنمایی شما اگر شیعه‌ای در بحرین یا افغانستان یا ... دچار اذیت شود شما مسوول نخواهید بود؟ اگر دوست دارید نظر امام صادق علیه السلام را درباره شیوه خودتان در این سایت بدانید به اصول کافی کتاب ایمان و کفر باب تقیه و باب کتمان مراجعه بفرمایید. خدانگهدار

رفیق دلسوخته

سلام به عبدالله عزیز.....وتشکر بخاطر زحمتی که کشیده اید... وسلامی به دوست گرامیمان....آقا حسین.....که همانطور از جواب دادن به شما جاده خاکی میره....جواب سئوال ما رو هم ندادند....بماند....ما جواب خودمان را گرفته ایم....و به احترام زحمت زیادی که عبدالله عزیز....کشیده اند.....یک پست اختصاصی...در این مورد خواهیم نوشت.....امیدوارم...حسین عزیز آنجا جواب را بخوانند.....واما کلامی با حسین....که فرمودند...از سادات عزیز هستند...قربون جدت برم[قلب]....من حیفم اومد یه جمله بهت نگم......تعصب اعراب...از زمان پیامبر تاکنون....زبان زد خاص و عام است...تعصب به ناموس...برجسته ترین آن است....من نه می خوام بگویم...مسلمانم....نه شیعه...و نه سنی....یک رهگذر هستم.....امام حسین(ع)....در لحظات پایانی شهادتشان....وقتی هجوم غارتگران را به سوی....خیام رسول الله دیدند...فرمودند: ای آل ابوسفیان...اگر دین ندارید...لااقل...آزاد مرد باشید...حسین عزیز...من به عنوان یک انسان آزاده با شما صحبت می کنم.....همین الان اگه به شما بگن...برادرت..یا خواهرت...یا مادرت...توی خیابان مورد هجوم عده ای نامرد شده...چه می کنی؟...خودم جواب میدم.....ادامه دارد...

رفیق دلسوخته

...سراسیمه...خودت رو برای کمک میرسونی....درسته...من این افتخار رو ندارم که از سادات باشم....ولی همیشه تعصب اونا رو داشتم.....این آقای عمری که با افتخاراز فتوحات و کشور گشایی هاش صحبت می کنی....مادر سادات رو...با نامردی تمام....توی کوچه....سیلی زده....خوش غیرت...غیرت رو چکار کردی؟..[عصبانی]

سید علی حیدری

حسین آقا گفتند: که ابوبکر گفت:« نحن معاشر الانبیاء لانورث ما ترکناه صدقة» جواب این است که شما جواب حضرت زهراء سلام الله علیه ها را نشنیده اید. حضرت زهرا به ابوبکر جواب دادند و دوروغ گویی ابوبکر را فاش کردند خانم حضرت زهرا فرمودند : که اگر شما ای ابابکر می گویی که پیغمبر این کلام را فرمودند چگونه می شود پیامبر مخالف متن صریح قرآن صحبت بکنند که « نحن معاشر الانبیاء لانورث ما ترکناه صدقة» در صورت که در قرآن آمده است (و ورث سلیمان داود) یا در جایی دیگر (فهب لي من لدنك وليا يرثني و يرث من آل يعقوب و اجعله رب رضيا) خوب چگونه می توانیید به این مطلب جواب بدهید که حضرت زهرا در پاسخ به ابابکر فرمودند. و دروغ ابابکر را اشکار کرد. اگر میراث انبیاء صدقه و مال مسلمین است پس چگونه در قرآن می فرماید که سلیمان از داوود ارث می برد. و چگون یوسف از یعقوب ارث برد

رفیق دلسوخته

سلام به عبدالله عزیز..... رفیق دلسوخته و قولش.....نوشتمش....بد وبیا که دارم سنی میشم....[قلب][گل]