پاسخ به ادعاهای واهی و بی ارزش اهل سنّت(1)

سؤال:

چرا وقتى حضرت على(علیه‌‌السلام) به قدرت رسید:

الف) در منبر گفت: «خَیرُ هَذِهِ اْلأُمَّة بَعْدَ نَبِیّهَا أَبُوبَکْر وَ عُمَر».

ب) ازدواج موقت را رواج نداد.

ج) فدک را باز نگرداند.

د) «حَیَّ عَلَى خَیْرِ الْعَمَلِ» را به اذان و اقامه اضافه نکرد.(چون اهل سنت در اذان و اقامه این ذکر را نمی‌‌گویند).

ه) «الصلاةُ خیرٌ مِنَ النَّوم» را از اذان حذف نکرد.(که اهل سنت این جمله را به اذان اضافه می‌‌کنند).

و) براى مردم قرآن دیگرى نیاورد؟

پاسخ‏

در پاسخ به کسی که این سؤالات را مطرح کند می‌‌گوییم شما مدعى امور شش‏‌‌گانه پیش‏گفته هستید و باید آن‏‌‌ها را ثابت کنید.

شما ادعاهایى مطرح ساخته‌‌‏اید و هیچ مدرکى براى آن‏‌‌‌ها ارائه نکرده‏‌‌‌‌اید. آیا همین چند پرسش بى‏‌‌مدرک، مایه گمراهى شیعیان شده است؟!

و اما اکنون بصورت مجمل و خلاصه به پاسخ این سؤالات پرداخته می‌‌شود.

پاسخ سؤال اوّل:

1. حدیثى که از زبان امیر مؤمنان، على(علیه‌‌السلام) درباره دو خلیفه نخست نقل شد، از احادیث جعلى و ساختگى و دروغی است که حضرت علی(ع) فرمود: بهترین این امت بعد از پیامبر(ص)، دو خلیفه غاصب است.

این تنها حدیثى نیست که از زبان على(علیه‌‌السلام) درباره خلفا جعل کرده‏‌‌اند. در این مورد، 36 حدیث در فضیلت خلفا از آن حضرت جعل گردیده که آثار جعل و وضع و دروغ، از آن‏ها پیداست.

براى آگاهى از این احادیث و شیوه جعل، به کتاب شریف الغدیر مراجعه فرمایید.(1)

از بررسى این احادیث چنین به دست مى‏‌‌‌‌آید که گویى از نظر جاعلان، على(علیه‌‌السلام) کارى جز مدّاحى خلفا و ستایش آنان نداشته است.

اگر على(علیه‌‌السلام) چنین مقام و موقعیتى براى خلفا مى‏‌‌شناخت، چرا در بیعت با آنان شش ماه تأخیر کرد؟

چرا برترین زنان جهان، دخت گرامى پیامبر(صلّى الله علیه و آله) با آنان بیعت نکرد؟ (برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید)

چرا با آنان سخن نگفت و در حالى که نسبت به آنان خشمگین بود، از این جهان رفت؟

چرا این حدیث مجعول را بپذیریم ولى آن خطبه غرّاء را که همه محقّقان بر صحت انتساب آن به على(علیه‌‌السلام) اتفاق دارند نپذیریم که فرمود:

«أَمَا وَ اللهِ لَقَدْ تَقَمَّصَهَا ابْنُ أَبی قُحافة وَ إِنَّهُ لَیَعْلَمُ أَنَّ مَحَلِّی مِنْهَا مَحَلُّ الْقُطْبِ مِنَ الرَّحَى»؛(2)

«به خدا سوگند ابوبکر رداى خلافت را بر تن کرد، در حالى که خوب مى‏‌‌دانست من نسبت به حکومت اسلامى چون محور سنگ آسیاب هستم ...».

و سخن دیگرِ امام را چه کنیم که فرمود:

«آنان خودسرانه بر مسند خلافت نشستند و ما را که از نظر نسب برتر و نزدیک‏ترین پیوند با رسول خدا(ص) داریم کنار زدند...».(3)

پاسخ سؤال دوم:

2. کلام امیرمؤمنان در باره ازدواج موقت، و نکوهش کار عمر که آن را ممنوع ساخت، کافى است که گفت:

«اگر عمر از ازدواج موقت جلوگیرى نمى‌‌‏کرد، جز افراد تیره بخت کسى به سراغ زنا نمى‏‌‌رفت.»(4)

یکى از مسلّمات تاریخ این است که گروهى از صحابه، همواره بر حلّیت ازدواج موقت تأکید مى‏‌‌کردند، حتى طبق نقل ذهبى، «ابن جریج» فقیه مکه، مکرر متعه کرده است.(5)

توصیه می‌‌کنم دوستان ارجمند، مطلب زیر را همراه نظرات آن بخوانند تا به واقعیت پی ببرند:

نکاتی مهم پیرامون متعه(ازدواج موقّت)

پاسخ سؤال سوّم:

3. درباره فدک و این که چرا آن را بازپس نگرفت، روشن است؛ چون اگر در دوران قدرت، آن را از دست عاملان خلفا پس مى‏‌‌گرفت، متهم به دنیاگرایى مى‏‌‌شد و خود حضرت در نامه‌‌‏اى که به عثمان‏ بن حنیف نوشته، مى‏‌‌گوید:

 «آرى از میان آنچه که آسمان بر آن سایه افکنده، تنها فدک در اختیار ما بود که گروهى بر آن هم حسادت ورزیده و گروه دیگرى آن را سخاوتمندانه رها کردند، بهترین حاکم خداست.

مرا با فدک و غیر فدک چه کار؟ در حالى که جایگاه فرداى هرکس قبر اوست که در تاریکى آن، آثارش محو و اخبارش ناپدید مى‏‌‌شود،»(6)

گویا کسی که این سؤال را می‌‌پرسد برگى از تاریخ فدک را نخوانده است تا بداند فدک در طول تاریخ خلفا تا عصر مأمون، بارها باز پس گرفته و باز به آل مروان سپرده شد.

از آنجا که هدف، خلاصه‏‌‌گویى است، علاقه‏‌‌مندان مى‏‌‌توانند درباره تاریخ فدک به کتاب «فروغ ولایت» مراجعه کنند.

بررسی سه مدعای دیگر را در اینجا بخوانید

-----------------

پی نوشتها:

1) الغدیر 8: 54-62؛ تذکرة الحفاظ1: 77.

2) نهج البلاغه، خطبه سوم. ابن خشّاب این خطبه را پیش از تولد سید رضى، در سال 306 براى مصدق بن شبیب واسطى نقل کرده است(شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید 1: 205).

3) نهج البلاغه: 162.

4) تفسیر طبرى 5: 9؛ الدرّ المنثور2: 140.

5) صحیح مسلم، ج 4، ص 131، باب نکاح المتعة؛ مسند احمد، ج 2، ص 95 و 4، ص 436؛ میزان الاعتدال، ج 2، ترجمه عبدالملک بن خریج.

6) نهج البلاغه، نامه شماره 45 که به عثمان بن حنیف نوشته است.

(منبع: پاسخ جوان شیعى به پرسشهاى وهابیان‏)


آرشیو مطالب در مورد اهل سنت را در اینجا ببینید

/ 28 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طاها

سلام اقای مسلمون دین ما به ما این اجازه رو نداده که به دیگران توهین کنیم ،از هر قشری که می خوان باشن ،برامون عزیزن شما نوشتی ادعاهای واهی وبی ارزش اهل سنت حتما دلتون می خواد ازتون تشکر هم بکنن! امامامون مظلومن تو رو خدا هرچی رو که اونا ریسیدن شما پنبه نکنید در هر حال وب زیبایی دارید

ترمه

الهی/ نه من آنم که ز فیض نگهت چشم بپوشم/ نه تو آنی که گدا را ننوازی به نگاهی/ در اگر باز نگردد ، نروم باز به جایی/ پشت دیوار نشینم ، چو گدا بر سر راهی/ کس به غیر از تو نخواهم/ چه بخواهی چه نخواهی/ باز کن در ، که جز این خانه مرا نیست پناهی/ . . سلام...طاعات قبول...التماس دعا دارم در شب های آسمانی که در پیش رو داریم.

ramtin

اگه میشه من رو لینک کن به اسم خنجین وبگردیی منم لینکت کردم

دوست عزیز فردای قیامت نمی پرسن شیعه بودی یا سنی بلکه نامه عملت را به دست راست یا چپت می دن مواظب نامه عملت باش انشاءالله خدا همه ما رو هدایت کنه

ریتاج

حکمت عدلت امنت فنمت سلاما یا عمر الفاروق

ریتاج

آمین انشاالله ماباپیامبروخلفاواهل بیت محشوربشیم وشماباابولولوه مجوسی ک بهش افتخارمیکنیدوعبدالله بن سبایهودی ک پدیدآورنده ی مذهب تشیعه

سلام

[رویا][رویا][رویا][رویا][رویا][رویا][رویا] نمیدونم شاید واقعا ما باید بااهل تسنن دعوا کنید نمیدونم هالا هرچی من خیلی دوست دارم شیعه واقعی باشم اما فکر نکنم بتونم ولی از هرچی سنی بدم میاد یعنی ممممطططننننفففرررم بگو خب باشه

ریتاج

ماروب پیامبرچه یاشما؟؟؟ک حتی ب ناموسش توهین میکنید.بعدش علمای ما ج تهمت شمارودادن وگفتن هجرچنتامعنی داره اره انشاالله با همون مجوسی محشوربشیدآمیییییییین درموردعبدالله بن سباهم اول برو کتاب خودت(کافی)روبخون تابدونی نظرتون درموردش چیه چون ادعا دارین امام زمانتون درموردکافی گفته(هذاکاف لشیعتنا)شماهاچون هنوزکینه ی قادسیه رودارین اینهمه دروغ وافترابرحضرت عمرواردمیکنیددرودبرعمرفاروق اولین شهیدمحراب

El@hE

salam site jalebi darid omidvaram hamishe movafagh bashid

سیب

ببین آقای مسلمان سنی دین کاملیه از هر نظر شما هم از اول تو گوشت گفتن شیعه شیعه شیعه واسه همین این شدی . ما 4 خلفا رو قبول داریم و به هیچ کدومش هم توهین نمی کنیم و هر 4 خلفا از نظر ما با هم برابرند. اما شما میاید امام علی رو با خدا هم مقایسه می کنید مثل کفار دوباره واسه خدا شریک قایل می شید. یه شعر هم دارید که میگه به علی شناختم من به خدا قسم خدا را یعنی چی این مزخرافات برو عزیز یه کم مطالعه کن تا به دین واقعی برسی البته نه اینکه بری پیش روحانیون افراطی شیعه که مغزت رو بیشتر شستشو بدن برو پیش یک انسان که یادت بده دین واقعی چیه و خودت انتخابش کنی نه اینکه برات انتخاب کنن و هرچی بگن مثل برده قبول کنی. البته این حرفا واسه شما نیست چون کو گوش شنوا برو عزیز سینه زنیت رو بکن با چاقو بزن مغزت رو بیار پایین علی پرستیت رو بکن برو کوچولو