دلایل مشورت دادن أمیرالمؤمنین(ع) به خلفای غاصب

توضیح سؤال

عبدالرحمن سلیمی می‌‌‌نویسد:

اگر حضرت على نسبت به حضرت عمر سوء‌نیتى مى‏داشت یا قلباً از او ناراضى بود و او را غاصب حق خود مى‌‏دانست، همواره منتظر فرصتى براى اعاده حق خود مى‌‏شد و براى غاصب حق خود از این فرصت طلایى استفاده مى‌‌‏کرد. آنجا که حضرت عمر از سیّدنا على، مشاوره‌‌‏اى در مورد رفتن خود براى جنگ با ایرانیان خواست او را راهنمائى مى‌‌‏کرد که شخصاً به میدان نبرد برود و در آنجا کشته شود و زمینه براى خلافت وى فراهم آید؛ اما مى‏بینیم که چگونه با دلسوزى و صمیمیت فوق العاده، در راستاى خیرخواهى عمر و سایر مسلمین مى‌‌‏کوشد.

همانا مشورت او از عمق جان برخاسته و حقاً که چنین پیشنهادى جز از قلب پاک و بى‏‌غرض و از مردى بلند همّت و آینده‌‏نگر صادر نمى‏‌‌‌شود. حقا که على چنین بود و این عمل از آزاده‌‏اى چون او شگفت‏آور نیست.

خداوند او را از سوى اسلام و مسلمین شایسته‌‏ترین پاداشها را که به دوستان مخلص خود مى‏دهد عنایت فرماید.

اگر سیدنا على مخالف حکومت خلفا مى‏‌بود، وزیر و همکار آنها نمى‌‌‏‌‌گردید. در کتاب تاریخ ابن اثیر،ج3،ص55، نقل شده که حضرت على بهترین مشاور و خیرخواه سیدنا عمر و قاضى توانا و حکیمى براى مسائل پیچیده بود.

 حتى از سیدنا عمر نقل شده که گفت: «لَولا عَلِىٌّ لَهَلَکَ عُمَر» اگر على نبود، عمر به هلاکت مى‏رسید.

(خلافت و انتخاب، عبدالرحمن سلیمی، ذیل پاسخ چهارم و پانزدهم از بحث واقعه‌ی غدیر خم.)

 

نقد و بررسی

مشورت وراهنمائی‌های دلسوزانه

تمام آن چه که از آن با عنوان همکاری امیرمؤمنان(ع) با خلفا یاد می‌‌‌شود به سه دسته تقسیم می‌‌شود:

1. مشورت در امور قضائی؛

2. مشورت در امور دفاعی و جنگی؛

3. مشورت در مسائل علمی و حلّ مشکلات اعتقادی.

نقش امیرالمؤمنین(ع) در این موارد حداکثر به اندازه پاسخ به درخواست ارشاد و راهنمائی طرف مقابل است که وظیفه هر مسلمانی است. حتی اگر طرف مشورت غیر مسلمان باشد، باز هم وظیفه دارد که با نهایت امانت‌داری وی را راهنمایی کند؛ چه رسد به این که اگر مسأله حفظ اساس اسلام و دین خدا در میان باشد.

مرحوم سید مرتضی در این باره می‌‌‌فرماید:

«فأما استدلاله على رضاه بما ادعاه من إظهار المعاونة والمعاضدة، وأنه أشار علیه بقتال أهل الردة فإنه ادعاء معاونة ومعاضدة على سبیل الجملة لا نعرفها، ولو ذکر تفصیله لتکلمنا علیه، فإن أشار بذلک إلى ما کان یمدهم به من الفتیا فی الأحکام، فذلک واجب علیه فی کل حال، ولکل مستفت فلا یدل إظهار الحق والتنبیه على الصواب فی الأحکام لا على معاونة ولا معاضدة، وإن أشار إلى ما کان منه(ع) فی وقت من الأوقات من الدفع عن المدینة فذلک أیضا واجب على کل مسلم وکیف لا یدفع عن حریمه وحریم المسلمین، فأی دلالة فی ذلک على ما یرجع إلى الإمامة.

فأما المشورة علیه بقتال أهل الردة فما علمنا أنها کانت منه، وقد کان یجب علیه أن یصحح ذلک، ثم لو کانت لم تدل على ما ظنه لأن قتالهم واجب على المسلمین کافة والمشورة به صحیحة»؛

ادعای شما مبنی بر کمک و همکاری علی(ع) با خلیفه، مانند راهنمائی ابوبکر بر جنگیدن با اهل ردّه، صرف ادعا است واگر تفصیل آن بیان می‌‌شد بهتر می‌‌توانستیم پاسخ دهیم، واگر مقصود ارشاد در احکام الهی باشد این امر بر عالم به مسائل دین واجب است وباید وظیفه درست را بیان کند.

از این مطلب نمی‌‌توانید همکاری با آنان را استفاده کنید. و اگر مقصود شما مشاوره با علی(ع) در دفاع از مردم مدینه و جان و ناموس مردم است این هم نیز واجب است چون علاوه بردفاع از حریم مردم، از جان خودش نیز دفاع کرده است و این مسائل ربطی به تایید خلافت و امامت آنان ندارد.

و اما مشورت ابوبکر با علی(ع) در جنگ با اهل ردّه را قبول نداریم و یا لااقل برای ما روشن نیست، و باید این موضوع روشن شود، و اگر دلالت بر مقصود شما نداشته باشد، اصل مشورت و راهنمائی درست است، چون جنگ با گروههایی مانند اهل ردّه بر تمام مسلمانان واجب است.

(الشافی فی الامامة، علی بن الحسین الموسوی معروف به الشریف المرتضى (متوفای436 هـ)، ج 3 ص 251، ناشر: مؤسسة إسماعیلیان - قم، چاپ: الثانیة، 1410).

حفظ دین، بزرگترین وظیفه امیرمؤمنان(علیه‌السّلام)

در بین وظائف و شؤونات امام و پیشوای منصوب و برگزیده از جانب خداوند، «حفظ شریعت ونگاهبانی از حوزه دین» از مهمترین وظایف اوست که اگر احساس کند اصل و اساس دین در خطر است، به هر صورت ممکن باید از آن جلوگیری کند.

البته این مسؤولیت با در نظر گرفتن شرائط زمانی ومکانی متفاوت است و باید متناسب با آن شرائط تصمیم نهائی را بگیرد، که گاهی اوقات این مهم با تحمل وبردباری و صبر کردن در برابر مصائب و سکوت در برابر حقوق غصب شده به دست می‌‌آید و گاهی هم نیازمند رویارویی و دخالت مستقیم و برخورد قاطع خواهد بود.

ابن حجر هیثمی به نقل از رسول خدا(ص) می‌‌‌نویسد‌:

«فی کل خلف من أمتی عدول من أهل بیتی ینفون عن هذا الدین تحریف الضالین وانتحال المبطلین وتأویل الجاهلین ألا وإن أئمتکم وفدکم إلى الله عز وجل فانظروا من توفدون»؛

در هر قرنی افراد عادلی از اهل بیت من در بین امتم خواهند بود که تحریف گمراهان ونسبتهای ناروا وباطل و تاویلهای نادانان را از دین پاک ودور می‌‌کنند، آگاه باشید! پیشوایان شما فرستادگان شما نزد خداوند می‌‌باشند، پس بنگرید که چه کسانی را می‌‌فرستید.

الصواعق المحرقة على أهل الرفض والضلال والزندقة، أبو العباس أحمد بن محمد بن علی ابن حجر الهیثمی (متوفی973هـ)، ج 2، ص 441، ناشر: مؤسسة الرسالة - لبنان - 1417هـ - 1997م، الطبعة: الأولى، تحقیق: عبد الرحمن بن عبد الله الترکی - کامل محمد الخراط.

امیرمؤمنان(ع) اگر چه از منصب خلافت و جانشینی به حق رسول خدا(ص) بازماند و در واقع حق مسلم ایشان را غصب کردند؛ ولی این موضوع دلیل نمی‌شود که به دیگر وظایف خود عمل نکند؛ زیرا گاهی تدبیر‌ها و تصمیم‌گیری‌های غلط خلفا سبب می‌‌‌شد، اساس اسلام به خطر بیفتد؛‌ در این موارد امام وظیفه داشت که اجازه ندهد شریعت اسلامی قربانی ندانم کاری‌‌ها شود. مثلاً در قضیه جنگ نهاوند، پادشاه ایرانیان لشکر عظیمی را برای نابودی اسلام فراهم کرده بود و اگر تدبیر امیرمؤمنان(ع) نبود‌، نه تنها لشکر عمر که به طور قطع تمام مسلمانان و اسلام از بین می‌‌‌رفت.

در چنین موقعیتی امیرالمؤمنین(ع) وظیفه دارد که نظام اسلامی و دین نوپا را حفظ کند؛ چون وظیفه او همانند هر فرد مسلمان دیگر، حفظ دین است.

امیرالمؤمنین(ع) در داستان شوری(برای انتخاب خلیفه) می‌‌فرماید:

بَایَعَ النَّاسُ لأبِی بَکْرٍ وَأَنَا وَاللَّهِ أَوْلى بِالأَمْرِ مِنْهُ، وَأَحَقُّ بِهِ مِنْهُ، فَسَمِعْتُ وَأَطَعْتُ مَخَافَةَ أَنْ یَرْجِعَ النَّاسُ کُفَّارَاً یَضْرِبُ بَعْضُهُمْ رِقَابَ بَعْضٍ بِالسَّیْفِ، ثُمَّ بَایَعَ النَّاسُ عُمَرَ وَأَنَا وَاللَّهِ أَوْلى بِالأَمْرِ مِنْهُ وَأَحَقُّ بِهِ مِنْهُ، فَسَمِعْتُ وَأَطَعْتُ مَخَافَةَ أَنْ یَرْجِعَ النَّاسُ کُفَّارَاً یَضْرِبُ بَعْضُهُمْ رِقَابَ بَعْضٍ بِالسَّیْفِ.

مردم با ابوبکر بیعت کردند در حالی که به خدا سوگند من از او سزاوارتر وشایسته تر بودم، ولی از ترس بازگشت و گرایش مردم به دوران کفر وجاهلّیت وکشیده شدن شمشیرها برای زدن گردن یکدیگر، سکوت کردم وشنیدم ومخالفت نکردم، سپس با عمر بیعت کردند، در حالی که از او سزاوارتر وشایسته تر بودم، ولی باز هم شنیدم و کوتاه آمدم تا به کفر و برادر کشی باز نگردند.

جامع‌‌الاحادیث(الجامع‌‌الصغیروزوائده‌والجامع‌‌الکبیر)،الحافظ جلال الدین عبدالرحمن السیوطی(متوفی911ه)ج12،ص54.

تاریخ مدینة دمشق وذکر فضلها وتسمیة من حلها من الأماثل، أبی القاسم علی بن الحسن إبن هبة الله بن عبد الله الشافعی (متوفای571هـ) ج 42، ص 434، ناشر: دار الفکر - بیروت - 1995، تحقیق: محب الدین أبی سعید عمر بن غرامة العمری.

در حقیقت امیرمؤمنان(ع) بین «ارتداد مردم و بازگشت به رسوم جاهلی» و میان «صبر و شکیبائی در برابر ظلم‌ها و همکاری با خلفا»، یکی را باید انتخاب می‌‌‌کرد که طبق دستور رسول خدا(ص)، گذشتن از حق غصب شده خود و همکاری با خلفا را ترجیح داد تا اصل و اساس اسلام به خطر نیفتد.

لذا در روایتی می‌‌‌فرماید:

«إِنَّ هَؤُلَاءِ خَیَّرُونَّا أَنْ یَظْلِمُونِی حَقِّی وَ أُبَایِعَهُمْ فَارْتَدَّ النَّاسُ حَتَّى بَلَغَتِ‏ الرِّدَّةُ أَحَداً فَاخْتَرْتُ أَنْ أُظْلَمَ حَقِّی وَ إِنْ فَعَلُوا مَا فَعَلُوا»؛

این قوم تصمیم گرفتند تا حقم را غصب کنند وبا آنان بیعت نمایم، گروهی سرپیچی کرده و از دین دور شدند، پس ظلم بر حق خویش را برگزیدم اگر چه آنان هر چه خواستند انجام دادند.

بحارالأنوار، محمد باقر مجلسی، ج28، ص393.

دفاع از مظلوم، وظیفه امام بود

دخالت‌‌های امیرمؤمنان(ع) در امور قضائی در مواردی بود که عدم آگاهی خلفا به پیش پا افتاده‌‌ترین احکام اسلامی سبب می‌‌‌شد که حقی از بیچاره‌‌‌ای ضایع و به مظلومی از مسلمانان ظلم شود. در حقیقت آن‌‌ها پناهی جز امیرالمؤمنین(ع) نداشتند و اگر امام دخالت و از حق آنان دفاع نمی‌کرد، به یقین راهی برای استیفای حقوقشان نمی‌‌یافتند.

آن حضرت در خطبه شقشقیه، یکی از دلائل قبول حکومت را بعد از کشته شدن عثمان، عهد و پیمانی می‌‌‌داند که خداوند از علما برای دفع ظلم از بیچارگان گرفته است:

«أَمَا وَالَّذِی فَلَقَ الْحَبَّةَ وَبَرَأَ النَّسَمَةَ لَوْ لَا حُضُورُ الْحَاضِرِ وَقِیَامُ الْحُجَّةِ بِوُجُودِ النَّاصِرِ وَمَا أَخَذَ اللَّهُ عَلَى الْعُلَمَاءِ أَنْ لَا یُقَارُّوا عَلَى کِظَّةِ ظَالِمٍ وَلَا سَغَبِ مَظْلُومٍ لَأَلْقَیْتُ حَبْلَهَا عَلَى غَارِبِهَا وَلَسَقَیْتُ آخِرَهَا بِکَأْسِ أَوَّلِهَا وَلَأَلْفَیْتُمْ دُنْیَاکُمْ هَذِهِ أَزْهَدَ عِنْدِی مِنْ عَفْطَةِ عَنْزٍ...»؛

سوگند به خدایى که دانه را شکافت و جان را آفرید، اگر حضور فراوان بیعت کنندگان نبود، و یاران حجّت را بر من تمام نمى‏‌‌کردند، و اگر خداوند از علماء عهد و پیمان نگرفته بود که در برابر شکم بارگى ستمگران، و گرسنگى مظلومان، سکوت نکنند، مهار شتر خلافت را بر کوهان آن انداخته، رهایش مى‏ساختم، و آخر خلافت را به کاسه اوّل آن سیراب مى‏کردم، آنگاه مى‏دیدید که دنیاى شما نزد من از آب بینى بزغاله‏اى بى ارزش‏تر است‏.

برای روشن تر شدن مطلب فقط به یک مورد از دخالت‌‌های امام در امور قضائی اشاره می‌‌‌کنیم:

«حدثنا عُثْمَانُ بن أبی شَیْبَةَ ثنا جَرِیرٌ عن الْأَعْمَشِ عن أبی ظَبْیَانَ عن بن عَبَّاسٍ قال أُتِیَ عُمَرُ بِمَجْنُونَةٍ قد زَنَتْ فَاسْتَشَارَ فیها أُنَاسًا فَأَمَرَ بها عُمَرُ أَنْ تُرْجَمَ فمر بها على عَلِیِّ بن أبی طَالِبٍ رِضْوَانُ اللَّهِ علیه فقال ما شَأْنُ هذه قالوا مَجْنُونَةُ بَنِی فُلَانٍ زَنَتْ فَأَمَرَ بها عُمَرُ أَنْ تُرْجَمَ قال فقال ارْجِعُوا بها ثُمَّ أَتَاهُ فقال یا امیرالمؤمنین أَمَا عَلِمْتَ أَنَّ الْقَلَمَ قد رُفِعَ عن ثَلَاثَةٍ عن الْمَجْنُونِ حتى یَبْرَأَ وَعَنْ النَّائِمِ حتى یَسْتَیْقِظَ وَعَنْ الصَّبِیِّ حتى یَعْقِلَ قال بَلَى قال فما بَالُ هذه تُرْجَمُ قال لَا شَیْءَ قال فَأَرْسِلْهَا قال فَأَرْسَلَهَا قال فَجَعَلَ یُکَبِّرُ»؛

ابن عباس می‌‌گوید: زن دیوانه ای را که زنا کرده بود نزد عمر آوردند، با عده ای مشورت کرد و سپس دستور داد سنگسارش کنند. هنگامی که او را برای اجرای حدّ می‌‌بردند، از کنار علی(ع) عبور کردند، فرمود: این زن چکار کرده است؟ گفتند: دیوانه‌‌‌ای است از فلان قبیله که زنا کرده است و عمر دستور به رجم وی داده است. فرمود: او را برگردانیدو سپس نزد عمر آمد و فرمود: مگر نمی‌‌دانی از سه نفر تکلیف بر داشته شده است: 1. دیوانه تا زمانی که عاقل شود؛ 2. انسان خوابیده تا بیدار شود؛ 3. بچّه تا به سن بلوغ برسد.

عمر گفت: آری، شنیده‌‌ام. فرمود: پس این زن را رها کن. عمر او را آزاد کرد و شروع به تکبیر گفتن نمود.

سنن أبی داود، سلیمان بن الأشعث أبو داود السجستانی الأزدی (متوفای275هـ) ج 4، ص 140، ح 4399، کِتَاب الْحُدُودِ، بَاب فی الْمَجْنُونِ یَسْرِقُ أو یُصِیبُ حَدًّا، ناشر: دار الفکر، تحقیق: محمد محیی الدین عبد الحمید.

جالب است که بخاری نیز همین روایت را نقل کرده است؛ اما همانند همیشه صدر و ذیل آن را حذف و فقط این قسمت را آورده است:

«و قال عَلِیٌّ لِعُمَرَ أَمَا عَلِمْتَ أَنَّ الْقَلَمَ رُفِعَ عن الْمَجْنُونِ حتى یُفِیقَ وَعَنْ الصَّبِیِّ حتى یُدْرِکَ وَعَنْ النَّائِمِ حتى یَسْتَیْقِظَ».

صحیح البخاری، محمد بن إسماعیل أبو عبدالله البخاری الجعفی (متوفای256 هـ) ج 6، ص 2499، بَاب لَا یُرْجَمُ الْمَجْنُونُ وَالْمَجْنُونَةُ، ناشر: دار ابن کثیر , الیمامة - بیروت - 1407 - 1987، الطبعة: الثالثة، تحقیق: د. مصطفى دیب البغا.

و ابن عبدالبر با سند صحیح می‌‌‌نویسد:

«یحیى بن سعید عن سعید بن المسیب قال: کان عمر یتعوذ بالله من معضلة لیس لها أبو الحسن وقال فى المجنونة التى أمر برجمها وفى التى وضعت لستة أشهر فأراد عمر رجمها فقال له على إن الله تعالى یقول وحمله وفصاله ثلاثون شهرا الحدیث وقال له إن الله رفع القلم عن المجنون الحدیث فکان عمر یقول لولا على لهلک عمر»؛

عمر بارها به خدا پناه می‌‌برد از این که مشکلی علمی برایش پیش آید وعلی(ع) نباشد، یکی از این موارد زن دیوانه‌‌‌ای بود که دستور رجم وی را صادر کرده بود و یکی هم زنی که شش ماهه وضع حمل کرده بود وعمر می‌‌خواست بر وی حدّ جاری کند، علی(ع) فرمود: خداوند فرموده است: دوران بارداری و شیردهی سی ماه است، ونیز فرمود: خدای سبحان از مجنون تکلیف را بر داشته است، در چنین مواردی بود که عمر می‌‌گفت: اگر علی نبود عمر هلاک می‌‌شد.

الاستیعاب فی معرفة الأصحاب، یوسف بن عبد الله بن محمد بن عبد البر (متوفای463 هـ) ج 3، ص 1103، ناشر: دار الجیل - بیروت - 1412، الطبعة: الأولى، تحقیق: علی محمد البجاوی.

مواردی از این قبیل به روشنی اثبات می‌‌کند که حضور امیرمؤمنان(ع) نقش تمام کننده‌‌‌ای در احیای احکام الهی داشته و از طرفی پشتوانه‌‌‌ای محکم بر احقاق حقوق ستمدیدگان وجلوگیری از ظلم وستمگری داشته است.

طبق نقل سمعانی مشابه این قضیه در زمان عثمان نیز اتفاق افتاده بود که اگر امیرمؤمنان(ع) دخالت نمی‌کرد، زنی مؤمنه به همراه فرزندی که در شکم داشت، قربانی جهل خلیفه به احکام اسلامی می‌‌‌شد؛

«أن امرأة أتت بولد لستة أشهر من وقت النکاح، فجاء زوجها إلى عثمان فی ذلک. فهم عثمان رضی الله عنه برجمها، فقال علی: لا سبیل لک علیها؛ لأن الله تعالى یقول: «وحمله وفصاله ثلاثون شهرا» وقال: «والوالدات یرضعن أولادهن حولین کاملین» فإذا ذهب الفصال حولین، بقی للحمل ستة أشهر، فترکها عثمان»؛

زنی شش ماهه فرزندش را به دنیا آورد، همسرش نزد عثمان رفت وداستان را برای خلیفه تعریف کرد، عثمان تصمیم به اجرای حدّ گرفت، علی(ع) فرمود: حق نداری حد جاری کنی؛ زیرا خداوند می‌‌فرماید زمان بارداری و شیر دهی سی ماه است، ونیز فرمود: مادران باید فرزندانشان را دو سال کامل شیر دهند، وچون دوران شیر خوارگی که دو سال است کم شود برای حمل شش ماه می‌‌ماند،‌ عثمان پس از شنیدن سخنان امیر(ع) آن زن را رها کرد.

تفسیر القرآن، أبو المظفر منصور بن محمد بن عبد الجبار السمعانی (متوفای489هـ) ج 1، ص 236، ناشر: دار الوطن - الریاض - السعودیة - 1418هـ- 1997م، الطبعة: الأولى، تحقیق: یاسر بن إبراهیم و غنیم بن عباس بن غنیم.

استفاده از دانش فقهی و آگاهی از احکام دین، امیرمؤمنان(ع) را وادار می‌‌کند که در مواردی از این قبیل سکوت نکند و از اجرای حد باطل جلوگیری نماید؛ چرا که او وظیفه خویش می‌‌داند تا در برابر حقوق افراد و حفظ آبرو وشخصیت اجتماعی آنان بی تفاوت نماند؛ همانگونه که در قضیه بیرون آوردن خلخال از پای یک زن یهودی فریاد بر می‌‌آورد و می‌‌‌فرماید که اگر مردی غیرتمند از شنیدن این حادثه تلخ بمیرد، جای ملامت ندارد؟

«وَ لَقَدْ بَلَغَنِی أَنَّ الرَّجُلَ مِنْهُمْ کَانَ یَدْخُلُ عَلَى الْمَرْأَةِ الْمُسْلِمَةِ وَ الْأُخْرَى الْمُعَاهِدَةِ فَیَنْتَزِعُ حِجْلَهَا وَ قُلْبَهَا وَ قَلَائِدَهَا وَ رِعَاثَهَا مَا تَمْتَنِعُ مِنْهُ إِلَّا بِالِاسْتِرْجَاعِ وَ الِاسْتِرْحَامِ ثُمَّ انْصَرَفُوا وَافِرِینَ مَا نَالَ رَجُلًا مِنْهُمْ کَلْمٌ وَ لَا أُرِیقَ لَهُمْ دَمٌ فَلَوْ أَنَّ امْرَأً مُسْلِماً مَاتَ مِنْ بَعْدِ هَذَا أَسَفاً مَا کَانَ بِهِ مَلُوماً بَلْ کَانَ بِهِ عِنْدِی جَدِیراً»؛(خطبه 27 نهج البلاغه، فیض الإسلام)

به من خبر رسیده که مردى از لشکر شام به خانه زنى مسلمان و زنى غیر مسلمان که در پناه حکومت اسلام بوده وارد شد ه، و خلخال و دستبند و گردن بند و گوشواره‏هاى آنها را به غارت برده؛ در حالى که هیچ وسیله‏اى براى دفاع، جز گریه و التماس کردن، نداشته‌‏اند!

لشکریان شام با غنیمت فراوان رفتند، بدون این که حتّى یک نفر آنان، زخمى بردارد، و یا قطره خونى از او ریخته شود، اگر براى این حادثه تلخ، مسلمانى از روى تأسّف بمیرد، ملامت نخواهد شد، و از نظر من سزاوار است.

پس برای شخصیتی همانند امیرمؤمنان علی(ع) بسیار سخت و ناگوار است که شاهد سنگسار شدن زن مسلمانی باشد که با تهمت زنا، حیثیت وآبروی وی را زیر سؤال برده و پایه های محکم اعتقادی مردم را با اجرای غلط دستورات خداوند متزلزل می‌‌کنند.

بنا بر این وظیفه خویش می‌‌داند که از حریم اجرای حدود الهی به درستی حفاظت و از تجاوز به حریم حقوقی مردم جلوگیری نماید.

مرجعیّت علمی امام امیرالمؤمنین(ع)

امام با دانش فراگیر که حاصل عنایات خداوندی و حضور در مکتب صاحب وحی بود مسؤولیّت پاسخگوئی و گره‌‌گشائی از مشکلات و معضلات علمی را به دوش می‌‌کشید و مسلمان و غیر مسلمان آن حضرت را پناهگاهی مناسب برای شکوفائی ذهن و فکر خویش می‌‌دانستند و در هر موضوعی که احساس نیاز می‌‌کردند به تنها مردان میدان‌های علوم و دانش مراجعه می‌‌کردند.

به همین جهت بخش مهمی از همکاری‌‌‌های امیرالمؤمنین(ع) با خلفا مربوط به مسائلی می‌‌‌شد که در فهم و پاسخ آن دچار مشکل می‌‌شدند و مجبور می‌‌‌شدند که از امیرالمؤمنین(ع) درباره آن سؤال کنند.

در چنین مواردی وظیفه امام و هر اندیشمند آگاهی این است تا پاسخ‌‌های لازم و قانع کننده‌‌

/ 17 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زاهدانه

با سلام پایگاه خبری تحلیلی سایت زاهدانه جهت انتشار مطالب وبلاگ نویسان ارزشی از شما مدیر محترم دعوت به عمل می آورد لینک مطالب تولیدی خود را برای انتشار درسایت زاهدانه برای ما ارسال نمایید . همچنین پایان هر ماه از بین مطالب ارسالی بهترین مطلب و بهترین وبلاگ نویس انتخاب می شود. آدرس سایت:http://zahedaneh.ir

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم ┐───────────────────────────────────┌ │ پيامبر اكرم (که درود خدا بر او و خاندان پاکش باد) فرمودند: │ │ راس حكمت، ترس از خداست، ترس از خدا، مجمع خوبيهاست.│ │ ميزان الحكمه- ج 4 │ ┘───────────────────────────────────└

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم ơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơ امام صادق عليه السلام فرمودند: هيچ فرشته‏ اى در آسمان ها و زمين نيست مگر اين كه مى ‏خواهد خداوند متعال به او رخصت دهد تا به زيارت امام حسين عليه السلام مشرف شود، چنين است كه همواره فوجى از فرشتگان به كربلا فرود آيند و فوجى ديگر عروج كنند و از آنجا اوج گيرند. مستدرك الوسائل، ج 10، ص 244 به نقل از كامل الزيارات، ص 111 ơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơơ

ایرانی سلام

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع) سلام دوست گرامی قیامت بی حسین غوغا ندارد شفاعت بی حسین معنا ندارد حسینی باش که در محشر نگویند چرا پرونده ات امضاء ندارد فرارسیدن ماه محرم ماه عزای اشرف اولاد آدم بر همه ی عاشقان اهل بیت علیه السلام تسلیت باد در پناه امام حسین (ع)

اسماعیل ( ساحل )

سلام. با عرض تسلیت ماه پیروزی خون بر شمشیر و تشکر و سپاس از شما استفاده کرده و میکنم . توفیق شما را آرزومندم.

غریب آشنا

سلام و عرض ادب مطلب خوبیه! با اجازه کپی کردم سرفرصت کامل بخونم یاعلی[گل]

اجرکم عندالله خوبه ممنون