شیعه‌ی خالص اهلبیت(ع) کیست؟!

مردی به محضر امام جواد(ع) شرفیاب شد در حالی که خیلی شاد و خرسند بود.

امام(ع) علّت شادمانی را از او پرسید.

عرض کرد: یابن رسول الله! از پدرت شنیدم که می‌فرمود: شایسته‌ترین روزی که انسان باید شادمان باشد روزی است که از طرف خداوند متعال،‌ توفیق صدقات و نیکی و نفع به برادران دینی، نصیبش شده باشد. امروز ده نفر از برادران دینی‌ام بر من وارد شدند، که همه‌ی آنها بی بضاعت و گرفتار و عیالمند هستند، آنها را پذیرایی کردم و به هر یک مقداری کمک نمودم. از این جهت خوشحال هستم.

امام(ع) فرمود: به جان خودم سوگند، که این شادمانی شایسته توست، به شرط اینکه آن عمل را نابود نکرده باشی و یا بعد از این نابود نکنی.

عرض کرد: چگونه ممکن است آن را از بین ببرم با اینکه از شیعیان خالص شما می‌باشم.

فرمود: هم اکنون آن نیکی و کمک به برادران دینی را نابود کردی.

پرسید: با چه چیز؟

امام جواد(ع) فرمود: این آیه را بخوان «لا تُبْطِلُوا صَدَقاتِکُمْ بِالْمَنِّ وَ الْأَذى‏»(بقره: 264)؛ یعنی صدقه‌های خود را با منّت نهادن و آزار دادن دیگران باطل نکنید.

عرض کرد: من بر آنهایی که کمک کردم نه منت گذاردم و نه آزاری رساندم.

امام(ع) فرمود: منظور این آیه، هر نوع اذیتی است. به نظر تو، آیا آزردن آنهایی که به ایشان کمک کرده‌ای بدتر است، یا آزردن فرشتگانی که مأمور تو هستند و یا آزردن ما؟!

جواب داد: آزردن شما و فرشتگان.

امام(ع) فرمود: براستی که مرا آزردی و صدقه خود را باطل کردی!

پرسید: یابن رسول الله! با چه کاری شما را آزردم؟

امام(ع) فرمود: با همین سخنت که گفتی «چگونه کارم را باطل می‌کنم در حالیکه از شیعیان خالص شمایم». آیا می‌دانی «شیعه‌ی خالص» ما کیست؟

با تعجب گفت: نه.

فرمود: حزبیل مؤمن آل فرعون و صاحب یس و سلمان، ابوذر، مقداد و عمار. تو خودت را با چنین اشخاصی برابر دانستی. آیا با این سخن، فرشتگان و ما را نیازردی؟!!

عرض کرد: «أستغفرالله و أتوب إلیه»، یابن رسول الله! پس چه بگویم؟

امام(ع) فرمود: بگو من از «دوستان و محبّان» شمایم و دشمن دشمنانتان و دوست دوستانتان هستم.

عرض کرد: همین را می‌گویم و همینطور نیز هستم و از آنچه گفتم که به واسطه نپسندیدن خدا، مورد پسند شما و فرشتگان نیز نبود توبه کردم.

امام جواد(ع) فرمود: اکنون ثوابهای از بین رفته‌ی صدقه‌ات بازگشت نمود.[١]

خداوند متعال همه‌ی ما را از محبّان و شیعیان واقعی اهلبیت(ع) قرار دهد.

آمین ربّ العالمین


[١]- پند تاریخ 4: 125.

/ 41 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
z.j

سلام خیلی مفید بود الحق والانصاف که مطالب وبلاگتان با عنوانش هماهنگی دارد موفق باشید

مجتبي

در فصل تو كوتاه درنگي داريم راه ست دراز و پاي لنگي داريم بايد برويم ، بادها منتظرند همچون دل غنچه ، وقت تنگي داريم

فریده جلیلوند

خدمت حاج اقا حق دوست گرامی شب شما بخیر و شاد کامی از پیش فرا رسیدن ماه ضیافت خداوندی را بشما تبریک عرض میکنم . و برایتان صفای باطن و خلوص نیت طلب دارم . من را هم از دعا بی نصیب نگذارید . فریده جلیلوند

amir

تمایل به تبادل لینک با سایت شما را دارم در صورت موافقت بنده را بانام علمی,کتاب,مجله,مقاله,خبری,برنامه,جزوه,هک یا قسمتی از آن http://oonieknafar.blogfa.com لینک کرده سپس به من خبردهید تا شما را باچه نامی لینک کنم با تشکر ستوده

امید

با سلام طرح ختم قرآن رمضان(روزی یک جزء) به مرحله دوم رسید. در صورتی که خودتان و یا آشنایان مایل به شرکت در این برنامه هستید به بنده اطلاع دهید. اطلاعات مربوط به این طرح را در وبلاگ اینجانب بخوانید. منتظر شما هستم تشکر [گل]

رسپینا

سلام دوست عزیز وب جالبی دارین ممنون که ب من سر زدین[گل]