توضیح اجمالی جریان معراج پیامبر خدا(ص)

در پاسخ به سؤالات بالا؛ ابتدا لازم است بدانیم که معراج به معنای عروج و بالا رفتن است.

عروج پیامبرخدا(ص) به آسمان‏ها را معراج حضرت می‌‌خوانند، و این از جمله معجزات پیامبر اسلام(ص) است.

در این مسیر، پیامبر(ص) همراه جبرئیل سفر خود را از مسجد الحرام، یا به روایتی از خانه‌‌ی أم هانی دختر ابوطالب آغاز نمود و با مرکبی فضاپیما(البته نه مثل فضاپیماهای امروزی) به نام «بُراق» به سوی بیت المقدس روانه گردید.

ایشان از مدینه، طور سینا، بیت لحم(زادگاه حضرت عیسی علیه‏السلام)، منازل انبیاء، آثار آنان و مسجدالاقصی دیدن نمود و در برخی منازل نماز گزارد.

حضرت پس از توقف کوتاهی در بیت المقدس، به سوی آسمان صعود نمود. در این بخش از سفر، ستارگان و نظام جهان بالا را دید و با فرشتگان سخن گفت. همچنین بهشت، دوزخ و درجات بهشتیان و جایگاه دوزخیان را مشاهده نمود.

سپس حضرت در ادامه سیر خود، به «سِدرة المنتهی» رسید و پس از دیدن شکوه و جلال آن، از همان راهی که عروج نموده بود، بازگشت و در بیت المقدس فرود آمد.

آنگاه از آن جا به سوی مکه حرکت نمود، در بین راه به کاروانی از قریش برخورد کرد و سرانجام پیش از طلوع فجر در مکه به مکان نخست خویش بازگردید.

حضرت فردا صبح این راز را میان قریش بیان داشت. این امر قریش را عصبانی کرد و آنان به تکذیب پیامبر(ص) پرداختند.

حضرت با بیان خصوصیات بیت المقدس و علامتی از کاروانی که دیده بود و صدق آن تأیید شد، قریش را ناچار به تصدیق واقعه معراج نمود.

قرآن مجید در سوره‌های «إسراء» و «نجم» به جریان معراج پیامبرخدا(ص) پرداخته است‌. در ذیل آیات معراج‌، روایات به طور مفصل جریان معراج را توضیح داده‌اند.

در این روایات آمده است که پیامبر اکرم(ص) در معراج از آسمان‌های هفت گانه عبور کردند و به مقام قرب خداوند، رسیدند؛ «ثُم‌َّ دَنَا فَتَدَلَّیَ * فَکَان‌َ قَاب‌َ قَوْسَیْن‌ِ أَوْ أَدْنَی‌«؛(نجم: 8 ـ 9).

مشهور است که پیامبر اکرم(ص) بیش از یک بار به معراج رفتند، لذا محتوای روایاتی نیز که به جریان معراج پرداخته‌اند متفاوت است‌.

در روایتی از پیامبر اکرم(ص) آمده است‌:.... [پس از نماز در بیت المقدس‌] جبرئیل مرا به آسمان بالا صعود داده‌، عجایب و ملکوتش را دیدم‌. ملائکه آنجا به من سلام کردند. آنگاه جبرئیل مرا به آسمان دوم بالا برد. در آن‌جا عیسی بن مریم و یحیی بن زکریا را ملاقات کردم‌.

سپس به آسمان سوم عروجم داد، در آنجا یوسف را دیدم‌. پس مرا به آسمان چهارم بالا برد در آنجا ادریس را دیدم‌، پس به آسمان پنجم برد در آنجا هارون را دیدم‌. پس‌، به آسمان ششم برد، در آنجا خلق زیادی دیدم که موج می‌زدند. پس به آسمان هفتم عروجم داد، در آن‌جا خلقی و فرشتگانی دیدم‌.

[در روایت دیگری آمده است در آسمان ششم حضرت موسی و در آسمان هفتم حضرت ابراهیم را دیدم‌].

پیامبر(ص) می‌افزایند: از آسمان هفتم هم گذشته، به أعلی علیّین رفتیم و أعلی علیّین را وصف نموده و در آخر می‌فرمایند: پروردگارم با من سخن گفت و من با پروردگارم سخن گفتم‌. بهشت و دوزخ را دیدم و عرش سدرة المنتهی را دیده‌، به مکّه بازگشتم‌.

(برای مطالعه بیشتر به این منابع رجوع کنید: نورالثقلین‌، علامه حویزی‌، ج 4، ص 116ـ152، مؤسسة‌التاریخ العربی/ تفسیر المیزان‌، علامه طباطبایی‌، ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی‌، ص 10ـ57، بنیاد علمی و فکری علامه طباطبایی‌).

روایات معراج‌، سخن گفتن خداوند متعال را با پیامبرخدا(ص) تأیید می‌کنند.

از آنجا که پیامبر اکرم(ص) ‌عرب زبان بود، تکلم خداوند با ایشان عربی و با صدایی شبیه صدای حضرت علی(علیه‌‌السلام)‌بود.

در روایتی آمده است‌:

«از پیامبر اکرم(ص) ‌سؤال شد، در شب معراج‌، خداوند با چه زبانی با شما سخن گفت‌؟ حضرت فرمود: با زبان [صدای] حضرت علی‌. حضرت می‌افزایند: به خداوند عرض کردم خدایا! تو با من صحبت کردی یا حضرت علی‌؟ خداوند فرمود: من موجودی هستم نه مانند اشیا و موجودات دیگر، با مردم مقایسه نمی‌‌‌شوم‌، با صفات و ویژگی‌‌های اشیا توصیف نمی‌‌‌گردم‌، تو را از نورم و علی‌ را از نور تو آفریدم‌. از درون قلبت مطلع شدم‌، محبوب‌‌تر از علی‌ را نزدت نیافتم؛ پس با زبان حضرت علی‌ با تو صحبت کردم تا قلبت مطمئن شود.»

(منبع: تفسیر صافی‌، فیض کاشانی‌، ج 3، ص 177، مؤسسة الاعلمی للمطبوعات‌)

برای مطالعه بیشتر راجع به جزئیات معراج پیامبر(ص) می‌‌توانید به کتاب «معراج پیامبر اسلام» نوشته علامه مجلسی و یا به تفاسیر نمونه و المیزان، ذیل آیه 1 از سوره مبارکه إسراء (بنی اسرائیل) و آیات 8 و 9 از سوره مبارکه نجم مراجعه بفرمائید.

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مطــــهره

مرسی از حضور و لطف شما! به امیدتداوم دوستی و به امیددیدار

ن.ح

باعرض سلام و تبریک اعیاد شعبانیه وبلاگ شما را با افتخار لینک کردم یاعلی /التماس دعا

ایرانی سلام

سلام بزرگوار [گل][گل][گل] ای تو را دواى درد است یا حسین بى یاد تو بین که چهره زرد است یا حسین عشق تو مرا ز خویش بیگانه نمود بى عشق تو بین که سینه سرد است یا حسین [گل][گل][گل] [گل] امام حسین (ع) میفرماید: شستن دستها پیش از طعام، فقر و تنگدستی را از میان می برد و پس از آن ، ناراحتی ها را از انسان بر طرف می کند. [گل][گل][گل] میلاد با سعادت امام حسین (ع) سرور و سالار شهیدان و سومین امام بر حق بر تمام مسلمانان جهان و شیعیان حضرت تبریک و تهنیت باد . [گل]

فریبا

اللهم صل علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین اجمعین.

رها

این روزهای مبارک وهمایون،ولادت فرزندان مولا علی وخصوصاً پیشاپیش ولادت مولای زمان بر شما هزاران بار مبارک.[گل]

بهار

[لبخند]

ایرانی سلام

سلام بزرگوار [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل] [گل] اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج [گل] [گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل] امام علي (ع) مي فرمايد : [گل] [گل] بر شما باد درستي و صداقت در تمام کارها و امور، چرا که درستي موجب نجاتتان خواهد شد [گل][گل][گل][گل][گل][گل]

عبدالهی

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات از وبلاگ پرمحتوای شما دیدن نمودم و مایلم تا با شما تبادل لینک داشته باشم. وبلاگ بنده با موضوعیت ثقلین به موضوعات مقالات مذهبی ، قرآنی و اهل بیت علیهم السلام برای نشر مذهب حق می پردازد. در صورت موافقت، لینکی به نام (ثقلین – ارائه دهنده ی مقالات مذهبی) - در وبلاگتان قرار داده و بنده را نیز مطلع نمائید تا لینک وبلاگتان را به لینک دوستان اضافه نمایم . اجرت با امام زمان ، التماس دعا http://thaghalain.persianblog.ir/

المنتظر

باسلام ازوبلاگ بامحتوایتان دیدن کردم . ازشما دعوت می کنم که ازوبلاگ من نیز دیدن کنید و خواستار تبادل لینک با شما هستم. التماس دعا- یا علی