تبریک ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر، همراه مطالبی ارزشمند

 

از چه زمانی حضرت علی بن ابیطالب(ع) ملقب به «امیرالمؤمنین» شدند؟

قبل از اینکه جد ما حضرت آدم(علیه السلام) آفریده شود و ما به خلقت جسمانی به این دنیا منتقل شویم، خداوند متعال ارواح همه انسانها را آفریده(۱) و در آن عالم، در حالی که همه ارواح حضور داشتند، معرفت خویش را به همه ارزانی داشت و بر بندگی خود از آنان میثاق گرفت.(۲)

آنگاه خداوند متعال، پیامبرخدا و أمیرالمؤمنین(علیه‌السلام) و دیگر پیشوایان معصوم و در پایان، حضرت مهدی(علیه‌‌السّلام) و غیبت و ظهور آن حضرت در آخر الزمان را بر همه ارواح ارزانی داشت.(۳) و همگان را به پذیرش ولایت آنان آزمود.

در این آزمایش، که در عالم قبل برگزار شد، همچون آزمایش‌‌های بعدی آن در دنیا(غدیر، سقیفه، عاشورا و...) همه ایمان نیاورده -با آنکه بر آنان اتمام حجت شده بود- برخی با آن به مخالفت برخاسته، به علت مخالفت با حکم خدا، کافر قلمداد شدند.

روایاتی که بیانگر مطالب فوق باشد، آن قدر در کتب و جوامع حدیثی شیعه و اهل سنت فراوان است که از حد تواتر گذشته، و از مسلمیّات اعتقاد اسلامی تلقی می‌‌گردد.

امام صادق(علیه السّلام) به صحابی بزرگ خود داود رِقّی فرمودند: «هنگامی که خدای بزرگ اراده کرد مخلوقات را بیافریند، آنان را آفرید و در مقابل پراکنده ساخت، آنگاه به آنان گفت: پروردگار شما کیست؟ پس اول کسی که سخن گفت: رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم)، امیرالمؤمنین و ائمه(صلوات الله علیهم أجمعین) بودند.

آنان گفتند: خدایا تو پروردگار ما هستی. لذا خداوند آنان را حامل علم و دین خود فرمود.

آنگاه به ملائکه فرمود: اینان حاملان دین و علم من بوده، امین من در میان خلقم هستند، و (درباره) آنان پرسش خواهد شد.

آنگاه خدا به (ارواح) آدمی زادگان گفت: به ربوبیت خدا و(لزوم) اطاعت و ولایت این افراد (اهل بیت) اقرار کنید...

سپس امام، در پایان حدیث فرمودند: ای داود، ولایت ما در عالم میثاق(قبل از دنیا) مورد تاکید بوده است».(۴)

حضرت باقر(علیه السلام) فرمودند: اگر مردم می‌‌دانستند که (حضرت) علی در چه زمان به (لقب) امیرالمؤمنین نامیده شد ولایت او را انکار نمی‌‌کردند!

راوی پرسید: رحمت خدا بر شما، چه زمان به این لقب ملقب شد؟

فرمودند: آن زمان که خدای بزرگ، فرزندان آدم را از پشت آنها بیرون کشید و آنان را بر خویش گواه گرفته فرمود: آیا من آفریدگار شما و محمد پیامبر من و علی امیرمؤمنان نیست؟(۵)

ولایت نه فقط در عالم قبل به همه انسانها عرضه شد و افراد بر آن آزموده شدند، در عالم دنیا نیز، خداوند متعال، ولایت چهارده معصوم(علیهم‌السلام) را در متن تمام کتابهای آسمانی قرار داده، افراد را به ایمان به آن دعوت فرمود.

حضرت کاظم(علیه السلام) فرمودند: «وَلَایَةُ عَلِیٍّ مَکْتُوبٌ فِی جَمِیعِ صُحُفِ الْأَنْبِیَاءِ وَ لَنْ یَبْعَثَ اللهُ نَبِیّاً إِلَّا بِنُبُوَّةِ مُحَمَّدٍ وَ وَلَایَةِ وَصِیِّهِ عَلِیٍّ(ع)»؛(۶) ولایت حضرت علی در تمامی کتابهای آسمانی انبیاء نوشته شده بود و خدا هیچ پیامبری را به نبوت مبعوث نکرد مگر اینکه او مأمور به دعوت خلق به سوی نبوت محمد و ولایت وصی او علی(علیه السلام) بود.(۷)

این مطلب در کتب اهل سنت نیز به صراحت یافت می‌‌شود.

پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) در گزارش سفر معراج فرمودند: فرشته‌‌ای بسوی من آمد و گفت: ای محمد از (ارواح) پیامبرانی که پیش از تو فرستادیم بپرس(۸) که بر چه چیز مبعوث شدند؟ من پرسیدم. آنان گفتند: بر ولایت تو و ولایت علی بن ابی طالب مبعوث شده بودیم.(۹)

پس ولایت اهل بیت(علیهم السلام) در عالم قبل بر همه عرضه گردیده، وسیله آزمایش الهی در آن عالم بوده است، چه رسد به این عالم، و انبیاء و ادیان سابق، مأمور تبلیغ ولایت بوده‌‌اند، چه رسد به این دین!

----------------

پی‌‌نوشتها:

۱) آیه ۱۷۲ سوره اعراف بیانگر این حقیقت اعتقادی است.

۲) روایات این بحث بسیار فراوان است که تعدادی از آن را علامه مجلسی(قده) در بحار جلد۶۱/ باب  ۴۲ و۴۳ نقل نموده است.

۳) در زیارت آل یس نیز به این مطلب اشاره شده است: «السّلام علیک یا میثاق الله الّذی أخَذَهُ وَ وکَّدَه»؛ سلام بر تو ای کسی که خدا درباره ولایت تو عهد گرفته و آن را محکم ساخت.

۴) بحار ۵: ۲۴۴/ح۱۹، و۲۶: ۲۲۷/ح۳۳، و۵۷: ۹۵/ح۸۰.

۵) بحار ۳۷: ۳۰۶/ ح ۳۵.

۶) بصائر الدرجات: ۷2.

۷) اگر چه از کتب آسمانی قبل، معدودی چون تورات و انجیل باقی مانده، آنها نیز به صورتی کاملا تحریف یافته ودستکاری شده موجودند، ولی هنوز آثار ولایت اهل بیت(علیهم السلام) در این کتب قابل کشف می‌‌باشد. رجوع کنید به کتاب ارجمند أنیس الاعلام: جلد 5.

۸) مضمون آیه ۴۳ سوره زخرف.

۹) تاریخ دمشق، ترجمة الإمام علی/ ابن عساکر ۲: 97.


هدیه‌‌ای ارزشمند تقدیم دوستان به مناسبت میلاد أمیرالمؤمنین(ع)

«دعای سریع الإجابة» از حضرت علی(ع):

 معاویة بن عمار-یکی از اصحاب امام صادق(ع)- می‌‌گوید:

روزی خدمت امام صادق(ع) بودم. امام(ع) به من فرمود: آیا می‌‌دانستی که شخصی خدمت حضرت علی(ع) آمد و از دیر مستجاب شدن دعایش گلایه کرد.

امیرالمؤمنین(ع) به او فرمود: چرا از دعای سریع الاجابة(که زود مستجاب می‌‌شود) غافل هستی؟

آن شخص گفت: آن دعا چیست؟

حضرت علی(ع) دعای زیر را به او آموخت:

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِاسْمِکَ الْعَظِیمِ الْأَعْظَمِ الْأَجَلِّ الْأَکْرَمِ الْمَخْزُونِ الْمَکْنُونِ النُّورِ الْحَقِّ الْبُرْهَانِ الْمُبِینِ الَّذِی هُوَ نُورٌ مَعَ نُورٍ وَ نُورٌ مِنْ نُورٍ وَ نُورٌ فِی نُورٍ وَ نُورٌ عَلى‏ نُورٍ وَ نُورٌ فَوْقَ کُلِّ نُورٍ وَ نُورٌ یُضِی‏ءُ بِهِ کُلُّ ظُلْمَةٍ وَ یُکْسَرُ بِهِ کُلُّ شِدَّةٍ وَ کُلُّ شَیْطَانٍ مَرِیدٍ وَ کُلُّ جَبَّارٍ عَنِیدٍ لَا تَقِرُّ بِهِ أَرْضٌ وَ لَا تَقُومُ بِهِ سَمَاءٌ وَ یَأْمَنُ بِهِ کُلُّ خَائِفٍ وَ یَبْطُلُ بِهِ سِحْرُ کُلِّ سَاحِرٍ وَ بَغْیُ کُلِّ بَاغٍ وَ حَسَدُ کُلِّ حَاسِدٍ وَ یَتَصَدَّعُ لِعَظَمَتِهِ الْبَرُّ وَ الْبَحْرُ وَ یَسْتَقِلُّ بِهِ الْفُلْکُ حِینَ یَتَکَلَّمُ بِهِ الْمَلَکُ فَلَا یَکُونُ لِلْمَوْجِ عَلَیْهِ سَبِیلٌ وَ هُوَ اسْمُکَ الْأَعْظَمُ الْأَعْظَمُ الْأَجَلُّ الْأَجَلُّ النُّورُ الْأَکْبَرُ الَّذِی سَمَّیْتَ بِهِ نَفْسَکَ وَ اسْتَوَیْتَ بِهِ عَلَى عَرْشِکَ وَ أَتَوَجَّهُ إِلَیْکَ بِمُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَیْتِهِ أَسْأَلُکَ بِکَ وَ بِهِمْ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَفْعَلَ بِی کَذَا وَ کَذَا.

(بجای کذا و کذا حاجتهای خود را بگویید).

(منبع: اصول کافی 2: 582)

برای خواندن مطالب زیر روی آن کلیک کنید:

سؤالات یهودی از حضرت علی(ع) و مسلمان شدن او

اثر محبت حضرت علی(ع) بدون انجام سایر تکالیف

سه داستان بسیار زیبا و خواندنی از مولا علی(ع)

مناظره‌‌ای زیبا و عجیب در فضائل امیرالمؤمنین(ع)

/ 22 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Amir Senator

التماس دعا مطالب خوبی دارید مارم لینک کنید ممنونم[لبخند]

شعیب

سلام استادي به همراه جمعي از شاگردانش به اسيايي رسيد توقف كرد و گفت ميدانيد اسياب چه ميگويد گفتنند نه. استاد با لبخند گفت مي گويد اخلاق ان است كه من در انم درشت مي ستانم و نرم باز مي دهم پس چون كسي سخن سخت گويد تو پاسخ نرم و ملايم گوي و اگر بدي كند تو نيكي كن

سلام علیکم. ممنون از اینکه به ما سزردیدو وبتون بسیارمفید و زیباست. با افتخار لینک شدید.[گل]

حجاب اسلامی

با عرض سلام وبلاگ زیبایی دارید و از مطالب شما استفاده کردیم موفق باشید.....

sana

ممنون از اینکه به وب بنده سرزدید وب بسیار زیبا و پر محتوایی دارید شما با افتخار لینک شدید[لبخند]

شعیب

سلام کودکی با پای برهنه بر روی برفها ایستاده بود و به ویترین فروشگاهی نگاه می کرد زنی... در حال عبور او را دید، او را به داخل فروشگاه برد وبرایش لباس و کفش خرید و گفت: مواظب خودت باش، کودک پرسید:ببخشید خانم شما خدا هستید؟ زن لبخند زد و پاسخ داد: نه من فقط یکی از بنده های خدا هستم. کودک گفت: می دانستم با او نسبتی داری!!!

مشکات

سلام علیکم. ممنون از بازدید شما. وب بسیار پرمحتوا وزیبایی دارید. لینک شدید.[لبخند]

محمدی

سلام علیکم واقعا وبلاگ قشنگی دارین از زحمات شما متشکرم انشاله در تحت توجهات و عنایان خاص امام زمان (عج) باشین. خوشحال میشم با نظراتتون مارو هم کمک کنید http://asarategonah.persianblog.ir/

neda

از بزرگی نترس؛ بعضی بزرگ زاده می­شوند، برخی بزرگی را به دست می­آورند و بعضی بزرگی را به دامانشان می­اندازند. ویلیام شکسپیر