أین الرجبیّون؟؟؟

فضیلت ماه رجب و روزه در این ماه

 پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) مى‌فرماید: رجب، «شهرالله الأصمّ» است؛ و بدان سبب آن را «اصمّ» نامیدند که هیچ ماهى به پایه عظمت آن نمى‌رسد.

مردم زمان جاهلیت به رجب حرمت مى‌نهادند و آنگاه که اسلام درخشیدن گرفت، بر حرمت آن افزود.

بدانید که رجب؛ ماه خدا، شعبان؛ ماه من و رمضان؛ ماه امت من است. پس هرکس یک روز از رجب را روزه بدارد، مستحقّ رضوان الهى گردد و روزه‌اش غضب الهى را خاموش کند و خداوند درى از درهاى جهنّم را بر او ببندد.

اگر کسى به اندازه تمام زمین طلا انفاق کند، از روزه یک روز در ماه رجب برتر نخواهد بود...

هرگاه شب شود، دعایش مستجاب خواهد بود؛ یا در دنیا به او عطا خواهد شد و یا براى آخرت او ذخیره مى‌شود...

حضرت رسول خدا(ص) سپس ثواب دو، سه، چهار، پنج، تا سى روز، روزه ماه رجب را تک تک با توضیح کامل بیان فرمود.

در همین زمینه امام کاظم(ع) مى‌فرماید: رجب، نام نهرى در بهشت است که از شیر، سفیدتر و از عسل، شیرینتر است؛ بنابراین هرکس یک روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند از آن نهر به او خواهد نوشاند.

همچنین آن حضرت در روایت دیگرى مى‌فرماید: رجب، ماه عظیمى است که خداوند، اعمال نیک را در آن چند برابر مى‌فرماید و گناهان را در آن محو مى‌کند.

پس هرکس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، به اندازه مسیر یک سال از جهنّم دور و هرکس سه روز از آن ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب مى‌شود.

بارى در کرامت و فضیلت این ماه، حضرت امام صادق(ع) نیز مى‌فرماید: آن گاه که قیامت برپا شود، منادى الهى فریاد زند: «أین الرجبیّون؟»؛ کجایند آنانکه ماه رجب را گرامى داشتند و از آن، بهره‌ها بردند؟ از آن انبوه جمعیت، گروهى برخیزند که نور جمالشان محشر را روشن کند. بر سر آنان تاجهاى شاهى که مرصّع به درّ و یاقوت است، قرار دارد و در طرف راست هرنفر از آنان هزار فرشته، در سمت چپ نیز هزار فرشته به او کرامت و تعظیم الهى را تبریک گویند. از جانب الهى ندا آید: بندگان و کنیزانم، به عزت و جلالم سوگند، شما را جاى و مقام گرامى و عطایاى فراوان دهم و شما را در جایى جاى دهم که از زیر آن نهرها جارى است و شما در آن جاوید خواهید بود زیرا شما داوطلبانه براى من در ماهى که من بزرگش داشتم روزه گرفتید. سپس، خطاب به فرشتگان فرماید: فرشتگان من! بندگان و کنیزان را به بهشت داخل کنید. در اینجا حضرت صادق(ع) فرمود: این پاداش، براى کسى است که گرچه یک روز از اول یا وسط یا آخر ماه رجب را روزه بدارد.

پیامبر گرامى اسلام(ص) در بیان عظمت و اهمیت ماه رجب مى‌فرماید: خداى متعال، در آسمان هفتم، فرشته‌اى به نام «داعى»(دعوت کننده) قرار داده است. هرگاه ماه رجب فرا رسد، آن فرشته‌ی دعوت کننده، هرشب تا به صبح گوید: خوشا به حال کسانى که به ذکر الهى مشغولند؛ خوشا به حال کسانى که با میل و رغبت تمام، رو به سوى درگاه خدا آرند. و خداوند مى‌فرماید: من همنشین کسى هستم که با من همنشین باشد، و مطیع کسى هستم که فرمان مرا ببرد و آمرزنده‌ام کسى را که از من طلب آمرزش کند.

این ماه رجب؛ ماه من، بنده هم؛ بنده من، و رحمت هم؛ از آن من است؛ هرکس مرا در این ماه بخواند، پاسخ مثبت دهم؛ و هرکس از من چیزى بخواهد، به او عطا کنم؛ و هرکس از من هدایت جوید، هدایتش کنم. من این ماه را وسیله ارتباط بین خود و بندگانم قرار داده ام پس هرکس به آن چنگ زند، به من مى‌رسد.

بزرگان سفارش کرده‏اند سه روز از این ماه را که «پنجشنبه و جمعه و شنبه» باشد روزه بگیرید؛ زیرا روایت شده هر کس در یکى از ماه‏هاى حرام این سه روز را روزه بگیرد؛ خداوند براى او ثواب «نهصد سال» عبادت می‌نویسد. 

فضیلت اولین شب جمعه ماه رجب(لیلة الرغائب) و کمک به فقرا

گرچه تمام ماه رجب، نزد خداوند و اولیاء گرامیش عزیز و ارجمند است لیکن برخى از اوقات آن، فضیلت ویژه اى دارد؛ مثلا اوّلین شب جمعه ماه رجب، داراى امتیازى بزرگ است. پیامبر اسلام(ص) مى‌فرماید: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید؛ فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» مى‌نامند. چرا که وقتى یک سوم از شب گذشت، هیچ فرشته اى نیست مگر اینکه در کنار کعبه مشرّفه آید؛ آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان کند و فرماید: فرشتگانم! هرچه خواهید از من بخواهید. فرشتگان گویند: بارالها حاجت و خواسته ما آن است که روزه داران ماه رجب را بیامرزى؛ خداوند متعال فرماید: آمرزیدم.

یکى از کارهاى مهم و شایسته در ماه رجب، کمک به مستمندان است. امام صادق(علیه‌السّلام) از پدران گرامیش از امام على(علیه‌السّلام) نقل مى‌کند که آن حضرت فرمود:...هرکس به خاطر خدا در ماه رجب صدقه بدهد، خداوند وى را آنچنان اکرام فرماید که نه چشمى دیده و نه گوشى شنیده و نه بر قلب انسانى خطور کرده باشد.

در بیان فضیلت ماه رجب، به همین چند حدیث شریف بسنده مى‌کنیم و مى‌گوییم: اگر هیچ حادثه اى در ماه رجب رخ نمى‌داد، باز هم رجب ارزش خاص و ویژگى استثنائى خود را داشت؛ لیکن حوادثى در آن به وقوع پیوسته است که مهمترین آن، در روز بیست و هفتم این ماه است؛ چرا که آخرین پیامبر برگزیده الهى حضرت محمد(صلى الله علیه وآله) در این روز از جانب خداى متعال مأمور هدایت مردم و ابلاغ هدایت و رسالت الهى گردید.

بندگان صالح و آگاه الهى، ماه رجب و شعبان را به عنوان زمینه و مقدمه اى جهت کسب آمادگى براى درک درست و شایسته ماه مبارک رمضان به حساب مى‌آورند.

خوشبختانه هم اکنون در برخى از شهرهاى کشور عزیزمان ایران، اهل عبادت و معرفت دو برنامه دارند و آن ها را با هم اجرا مى‌کنند: یکى «اعتکاف» که دستور اکید اسلام است با احکام و دستورات ویژه‌اش، و دیگرى برنامه‌اى به نام «عمل امّ داود»، دستورى که از حضرت امام صادق(علیه‌السّلام) به ما رسیده است.

براى آگاهى از برنامه ها، عبادات و دعاهاى این ماه عظیم، به کتب ادعیه چون «مفاتیح الجنان»، «اقبال الأعمال» و غیره مراجعه کنید.

/ 8 نظر / 13 بازدید
سلام

بسیار عالی[دست] _ التماس دعا[سوال]

حسینی

خدایا به ما توفیق درک فضیلتهای این ماههای عزیز را ارزانی بدار و ما را از محرومان این ماهها قرار مده. آمین رب العالمین از مطالب به روز و جالبتون خیلی لذت می‌برم. موفق باشید

احسان

ما را به دعا کاش فراموش نسازند رندان سحر خیز که صاحب نفسانند التماس دعا

آرزو

در طوفان زندگی، با خدا بودن بهتر از ناخدا بودن است.

مهدی

با سلام از حضرت صادق علیه السلام روایت است كه حضرت رسول صلى الله علیه و آله فرمود كه: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى‏گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ». از همه التماس دعا

عبدالحسینی

ماه مبارك رجب آمده تا دلهاي مجذوب را به ميهماني شعبان ببرد. رجب واقعاً ماه خداست. ماهي كه تلنگري به دلت ميخورد كه معبودت را چگونه مي پرستي!!! خود را برای پذیرایی از ماه رمضان آماده کنیم.

المینا

سلام عالی بود[گل] ممنون اللهم عجل لولیک الفرج[گل] راستی چقدر خوبه که دعامون توی شب لیله الرغائب ظهور مولامون باشه[گل]

نیلوفر

با سلام باز هم مانند همیشه مفیدو پر فایده التماس دعا دراین ایام مبارک شما رو بخدا مارو هم دعاکنید بسیار نیازمند دعا هستم خداوند سایه همه پدران و مادران ار حفظ کند برای آنها نیازمند دعایم