داستانهای‌‌زیباو آموزنده ازخواجه‌‌نصیرطوسی

خواجه‌ نصیرالدین‌ و مرگ‌ مادر هلاکوخان

وقتی‌ مادر هلاکوخان‌ از دنیا رفت، بعضی‌ از دانشمندان‌ که‌ مخالف‌ حضور خواجه‌ نصیر در دربار هلاکوخان‌ بودند به هلاکوخان گفتند: تو میدانی‌ که سؤال‌ قبر هست‌ و نکیر ومنکر در قبر از هر مرده‌‌ای سؤالاتی می‌‌‌کنند و مادر تو بی‌‌سواد می‌باشد و از پاسخ‌گویی‌ به آنها عاجز است. بهتر است خواجه‌ نصیر که عالمی‌ دانشمند است‌ را با مادرت‌ دفن کنی‌ که‌ از پاسخ‌ سؤالها بر آید و مادرت‌ عذاب‌ نکشد!

هلاکو، خواجه‌ نصیر را خواست‌ و مطلب‌ را با او در میان‌ گذاشت.‌

خواجه‌ فهمید که‌ توطئه‌ در کار است‌ و در حق او بدگویی شده است.

لذا با زیرکی‌ خاصی ‌جواب‌ داد که‌: سؤال نکیر و منکر در قبر برای هر کس ثابت است، و برای شما پادشاهان نیز هست، پس بهتر است‌ بنده‌ را برای‌ خودتان‌ نگهدارید چون‌ از شما سؤالهای‌ بیشتری‌ می‌کنند، پس کسی که‌ چنین‌ پیشنهادی را کرده‌ است‌ با مادرتان‌ دفن‌ کنید که او نیز از عهده سؤال و جواب خوب بر می‌‌آید.

پس هولاکو حکم کرد که یکی از آن دانشمندان را در قبر مادرش گذاشتند و خاک مذلّت بر سرش ریختند.

آری؛

چاه مکن بهر کسی . . . اول خودت بعدا کسی

***************

خواجه‌ نصیرالدین‌ و آسیابان‌

مشهور است‌ که‌ خواجه‌ طوسی‌ در یکی‌ از مسافرتهای‌ خود به‌ آسیابی‌ رسید.

از آسیابان‌ درخواست‌ کرد که‌ شب‌ را در آنجا بیاساید و صبح‌ حرکت‌ کند. آسیابان‌ با ماندن‌ خواجه‌ در آنجا موافقت‌ کرد. خواجه‌ می‌خواست‌ که‌ بر بالای‌ بام‌ آسیاب رود و در آنجا استراحت‌ کند.

آسیابان‌ به ‌خواجه‌ اظهار کرد که‌ امشب‌ باران‌ خواهد آمد، خوبست‌ شب‌ را در داخل‌ آسیاب بسر برید و در این ‌امر اصرار ورزید.

خواجه‌ هر چه‌ آسمان‌ را نگاه‌ کرد، چیزی‌ که‌ دلیل‌ بر آمدن‌ باران‌ باشد ندید و قبول‌ نکرد و شب‌ را پشت‌ بام‌ خوابید. ناگهان‌ نیمه‌‌های‌ شب‌ باران‌ شدیدی‌ بارید که‌ خواجه‌ نصیر بالاجبار به‌ درون‌ آسیاب آمد.

از آسیابان‌ پرسید از کجا دانستی‌ که‌ امشب‌ باران‌ خواهد آمد؟

آسیابان‌ گفت‌ هر وقت‌ هوا تغییر می‌‌کند، سگم‌ در درون‌ آسیاب می‌‌خوابد و بیرون‌ نمی‌‌رود.

خواجه‌ فرمود: افسوس‌ عمر بسیاری‌ فانی‌ ساختیم‌ و بقدر إدراک‌ و فهم‌ سگی‌ تحصیل‌ نکردیم‌.

***************

خواجه ‌نصیرالدین‌ طوسی‌ و نجات‌ جان‌ «عطا ملک‌ جوینی»

«عطاملک‌ جوینی‌» که‌ یکی‌ از وزیران‌ دربار هلاکو می‌باشد و کتاب‌ «تاریخ‌ جهانگشای» او معروف‌ است‌، روزی‌ گرفتار غضب‌ پادشاه‌ می‌‌شود برادرش‌ به‌ خدمت‌ خواجه‌ نصیر رسید و او را از مسئله‌ آگاه‌ کرد و گفت‌ اگر هلاکو امری‌ را صادر کند دوباره‌ نقض‌ کردن‌ آن خیلی‌ مشکل‌ است‌. باید چاره‌‌ای‌ اندیشید.

خواجه برخاست و در حالی که‌ عصا و تسبیحی‌ در دست‌ داشت‌ و در دست ‌دیگرش‌ اسطرلاب‌ و پشت‌ سرش‌ شخصی‌ با منقلی‌ پر آتش‌ که‌ دائما بخور می‌‌ریخت‌، بطرف‌ دربار رفت‌.

خواجه‌ از ملازمین‌ پادشاه‌ پرسید که‌ حالش‌ چطور است‌؟ آنها گفتند خوب‌ است. ‌خواجه‌ گفت‌ می‌‌خواهم‌ پادشاه‌ را به‌ چشم‌ خود ببینم‌. اجازه‌ ورود داده‌ شد.

خواجه‌ بمحض‌ اینکه ‌چشمش‌ به‌ پادشاه‌ افتاد، فی‌‌الحال‌ به‌ سجده‌ طولانی‌ رفت‌. وقتی سر از سجده‌ برداشت‌ هلاکو پرسید چه‌ اتفاقی‌ رخ‌ داده‌ است‌؟

خواجه‌ گفت‌: در این‌ موقع‌ در طالع‌ شاه‌ سانحه‌ بدی‌ دیده‌ می‌‌شود، بنده ‌ادعیه‌ خوانده‌ و بخور سوزانده‌‌ام‌ و از خداوند مسئلت‌ کرده‌‌ام‌ که‌ این‌ بلیه‌ را از شاه‌ دور کند. بر پادشاه‌ لازم‌ است‌ که‌ هر چه‌ زودتر امروز زندانیان‌ را آزاد کند و کسانی که‌ فرمان‌ قتلشان‌ صادر شده‌ عفو نمائید، تا شاید خداوند این‌ بلیه‌ بزرگ‌ را دفع‌ نماید. هلاکوخان‌ بفرموده‌ خواجه‌ عمل‌ کرد و فرمان‌ آزادی‌ زندانیان‌ و کسانی که‌ قرار بود کشته‌ شوند را صادر کرد، که‌ در این‌ ضمن‌؛ «عطاملک‌جوینی» نیز از مرگ‌ نجات‌ یافت‌.

منابع: زندگی‌ خواجه‌ نصیرالدین‌ طوسی‌ - قصص العلماء.

/ 24 نظر / 53 بازدید
نمایش نظرات قبلی
nitrojen

سلام داستان هات بی نظیر بود من که تحت تاثیر قرار گرفتم مخصوصا اخری [گل][خجالت]

حیدر110

ای بیــــکرانه غـــربت دنـیــــا هنوز هم تـنــها تـــرین غریبــــــی وتنها هنوز هم ایـن مــوج هــا صدای غزلهای غــــربتند در انـعـکــاس خــاطــر دریــــا هنوز هم گلبوته های خــون تو بعــد از هزار سال گل می کنـنـد در دل صـحـــرا هنوز هم  دستی نـــکرده در دل تـــاریـــــخ روزگار تــــرســـیم عشق مثـل تــو زیبـــا هنوزهم هـر محـــفلی بنـــام بلنـــدت مـــّزین است هستی تـــــو شمـع محفـل دلهـــا هنوز هم از آن خـلایـقـی که د م از عـشق می زدند عــالــم نکــرده مثـل تـو پیــــــــدا هنوزهم می بینمـــت غریب وکنـــــارم نشسته ای می پرســـم از نــــــگاه تو آیـــا هنـوزهم ؟!! سلام بعد از یه مدت طولانی ...با یه مطلب جدید منتظر حضورتون هستم یا علی

ریحانه

سلام ممنون از اینکه سر زدین وبلاگ و علاوه بر آن مطالب جالبی دارین کوله بارم بر دوش،سفری باید رفت، سفری بی همراه، گم شدن تا ته تنهایی محض، یار تنهایی من با من گفت: هر کجا لرزیدی، از سفر ترسیدی، تو بگو از ته دل، من خدا را دارم...

معصومه افسری

سلام دوست عزیز با یه مطلب جدید به اسم دوست آپم منتظر دیدارتم

amir

سلام . با عرض پوزش به علت مشکلاتی که در وب بنده ایجاد شد دوباره شمارو دعوت میکنم و با نظر دادنتون بنده رو یاری بفرمایید. بازم معذرت میخوام .[گل] *اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج*

همثانیه

سلام تشکر از مطلب متفاوت شما با افتخار دعوتین با یه مطلب توپ به روزم منتظرم یا علی

مهدی

چرا پست جدید نگذاشته اید؟ به ایران، رهبری فرزانه داریم اشارت او کند جان می‌سپاریم ........................................ چراغ راه ما را جز ولیّ نیست کسی رهبر به جز "سید علی " نیست

سید حسام

وبلاگتان مفید و آموزنده است خدا قوت سری هم به کوچه ما بزنید... www.kuyedel.com

elnaz

salam poste kheili mofido khubi bud mer30 [گل]