مگر خدا نمی‌‌داند که ما گناه می‌‌کنیم، پس دیگر جهنم برای چی؟

پاسخ

جواب این سؤال را در طیّ چند مطلب تقدیم دوستان می‌‌کنم:

مطلب اول: تلقّی صحیح از «قضا و قَدَر» و فهم دقیق آن می‌‌تواند در حل اشکالات مربوطه راه گشا باشد.

قضا؛ یعنی حتمیت حادثه‌‌ای، که البته این حتمیت از ناحیه علل و اسباب آن است.

قدر؛ یعنی حدود و مشخصات و خصوصیات آن حادثه.

پس «قضا و قدر الهی» در واقع عبارت است از انبعاث و سرچشمه گرفتن همه علل و اسباب، از اراده و مشیت و علم خداوند متعال، که علت تمام علتهاست. یعنی هر عاملی که در جهان خودنمایی می‌‌کند، تجلی علم و اراده حق و مظهر خواست خداوند و وسیله اجرای قضا و قدر اوست، و عاملی که خودش از مظاهر قضا و قدر الهی و حلقه‌‌ای از حلقه‌‌‌های علیت است، عامل تغییر و تبدیل سرنوشتی می‌‌شود که باز قضا و قدر الهی آنرا اقتضاء کرده است.

مثلا کسی که به بیماری خاصی مبتلا باشد، این بیماری از علت خاصی ناشی می‌‌شود، اما اگر این بیمار دارو بخورد، دوا علتی دیگر است که به سلسله علل قبلی اضافه گردیده و سرنوشت دیگری را به همراه دارد و موجب از بین رفتن بیماری می‌‌شود. یعنی سرنوشت قبلی بیمار را تغییر می‌‌دهد و این به موجب قضا و قدر است و اگر هم دارو را نخورد و رنجور شود و یا دوای زیانبخشی را بخورد و بمیرد، باز به اقتضای قضا و قدر است و بالاخره هر چه بکند نوعی سرنوشت و قضا و قدر است و نمی‌‌تواند از حوزه قضا و قدر بیرون باشد.

سرّ این مطلب اینست که قضا و قدر، عاملی در عرض سایر عوامل جهان نیست، بلکه مبدأ و سرچشمه همه عاملهای جهان است.

هر عاملی که بجنبد و اثری از خود بروز دهد، مظهری از مظاهر قضا و قدر است و تحت قانون عمومی علیّت(که هیچ پدیده‌‌ای در دنیا بدون علّت نیست) و در مورد هر حادثه‌‌ای، هر اندازه علل و اسباب مختلف و جریانهای مختلف وجود داشته باشد، قضا و قدرهای گوناگونی هم متصور است و آن جریانی که واقع می‌‌شود و صورت می‌‌گیرد و جریانی که متوقف می‌‌شود هر دو به قضا و قدر الهی است.

مطلب دوم:در بین سلسله حوادثی که در جهان به وقوع می‌‌پیوندند، باید حساب جداگانه‌‌ای برای اعمال و افعال انسان باز کرد. زیرا اعمال و افعال انسان از آن سلسله حوادثی است که سرنوشت آن علاوه بر هزاران علل، به اراده و اختیار انسان نیز بستگی دارد و در عین حال آنچه انسان با اراده و اختیار خود برمی‌‌گزیند و انجام می‌‌‌‌دهد نیز، مشمول قضا و قدر الهی است.

مطلب سوم: اگر چه خداوند از ازل می‌‌دانسته که چه کسی معصیت می‌‌کند، اما این نه بدان معناست که انسان مجبور به انجام معصیت باشد. چون متعلق علم الهی، صدور معلولها از علت خاص خود آنهاست و در نظام عینی خارجی، علتها متفاوتند؛ گاهی علتها طبیعی‌‌اند و گاهی شعوری، یعنی در بعضی از علتها، اراده و اختیار، جزء علت است، مثل آنچه را که انسان انجام می‌‌دهد و اگر علم ازلی خداوند به افعال و اعمال انسان تعلق گرفته است، به این معناست که او از ازل می‌‌داند که چه کسی «به موجب اختیار و آزادی خود» اطاعت می‌‌کند و چه کسی معصیت، بله انسان در داشتن اختیار، مجبور است، یعنی نمی‌‌تواند مختار نباشد.

مطلب چهارم: اما اینکه گفته شود حال که خدا می‌‌داند کسی با اختیار خودش اهل جهنم می‌‌شود، پس چرا خلقش می‌‌کند؟

در جواب باید بیان کرد که اصل خلقت انسان، لطفی است که از طرف خداوند نصیب او شده است، مثل اینکه کسی سفره‌‌ای را پهن کند و عده‌‌ای را دعوت کند که بیایند و از غذاهای آماده روی سفره میل کنند. حال اگر در این بین کسی با اختیار خود از این غذا نخورد و در اثر گرسنگی، عوارض جبران ناشدنی پدید آید، از این جهت اشکالی بر میزبان وارد نیست و نمی‌‌توان او را بازخواست کرد که چرا دعوتش کرده است، چه اینکه اگر دعوتش نمی‌‌کرد و به علم خود(که فلان میهمان از غذا نمی‌‌خورد) بسنده می‌‌کرد، ممکن بود از طرف همان مهمان مورد مؤاخذه قرار گیرد که چرا از من دعوت به عمل نیاورده‌‌ای و اگر از من دعوت می‌‌کردی من از آن غذا می‌‌خوردم و ... .

علاوه بر اینکه خلقت شرور و بلاها، به معنی امکان وجود یافتن سختی‌‌ها و حوادث تلخ در زندگی انسان‌‌ها و حتی امکان وجود انسان‌‌های گنهکار، از ضرورتهای عالم ماده در نظام أحسن است، و تنها در این بستر است که انسان‌‌ها می‌‌توانند با در معرض وجوه مختلف درونی و خارجی قرار گرفتن و تعامل با آن، به نهایت کمالی که می‌‌توانند راه یابند.

بعنوان مثال حتما باید امثال یزید باشند تا کاری که اولیای الهی همچون امام حسین(ع) انجام داده‌‌اند معنا پیدا کند و در این بستر است که امام حسین(ع) به مقام شهادت راه می‌‌یابد و به عالیترین مقام نایل می‌‌آید، اما خداوند کسی را مجبور نکرده است که حتما او باید مصداق یزید باشد، بلکه این خود انسان است که با اختیار خود، خودش را در آن جایگاه قرار می‌‌دهد و از این جهت نمی‌‌تواند خدا را مورد بازخواست قرار دهد که خدایا چرا من باید نقش یزید را بازی کنم، چون اصلا بایدی در کار نیست و او می‌‌توانسته است اینگونه نباشد.

به عبارت دیگر: در این نظام کسی مجبور نیست که حتماً او باید مصداق یک انسان گنهکار مثل یزید شود، بلکه این خود انسان است که با «اختیار خود»، خودش را چنان می‌‌سازد، که اراده و عمل نموده، و نتیجه آن جایگاهی می‌‌شود که ما او را با آن جایگاه می‌‌شناسیم.

/ 12 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیدوار

سلام. با "داستان شعوانه و توبه" به روزم.اگر مایلید به وبلاگم بیایید. مطلب خوبی است خصوصا با یکی از مثال هایتان که ساده است.

عظيمي

سلام خدا قوت از اشنايي با وب مذهبي شما خوشحالم شاد باشيد

همکلاسی

سلام با تشکر از حضورتون شما لینک شدید

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی میبد

با عرض سلام وبلاگ خیلی عالی و پرمحتوایی دارید لطفا از سایت زیر هم دیدن فرمایید و نظرات خود را اعمال کنید وآدرس ما را لینک دهید با تشکر فراوان بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی میبد http://www.basijmaybod.ir

حبیب

[گل][لبخند][گل] با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست ارجمند. به درخواست دوستان گرامی با مطالب جديد مجدداً در خدمت شما عزيزان هستم با نقطه نظراتتون خوشحالم کنید. [لبخند][گل][گل][گل][لبخند]

مهزیار معراج پور

ضمن سلام و خسته نباشید مطالب پر محتوی و حساب شده به نظر میرسد جای آن دارد که بگویم جناب حق دوست دست مریزاد.[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][لبخند] marizadesf@yahoo.com http://andaliiban.persianblog.ir

مهزیار معراج پور

بادرودفراوان به جناب آقای حق دوست بعدازارسال نظرقبلی دوباره مطلب را بادقت خواندم چون لازم دیدم برایم ملکه ذهن شودوزود فراموش نکنم آنقدراین مطلب کوتاه مفید به نظرم آمدکه به خودم گفتم بیشتربیاموز و بهترهزم کن ازطرف دیگربه یاد مثال ملا صدرا رضوان الله تعالی علیه افتادم که با مقداری از عقیده های خود بیان میکنم و اما مثال خداوند حکیم به انسان اختیار عطا فرموده مثلا دو پای انسان را فرض کنیم پای راست بهشت و چپ جهنم حال سؤال آیا ما اختیارداریم پاهای خود رااز زمین بلند کنیم یا خیر؟ مسلمأ مختاریم این را هر عاقلی میداند و درک میکند ما با اختیار پای راست خود را از زمین بلند میکنیم و در مثال اگر این کار را انجام دادیم یعنی بهشت پاداش این عمل ما حال در همین صورت که اهل بهشت هستیم اختیار داریم پای چپ را از زمین بلند کنیم یا خیر؟ کاملا واضح است که بله اختیار با خود ما میباشد اکنون که با بلند کردن پای راست بهشت را به ما داده اند پای چپ را از روی لج و گستاخی با اینکه دشوار است از زمین بلند میکنیم و به زمین میخوریم و اهل جهنم میشویم پس نتیجه میگیریم بهشت و دوزخ در دست خومان میباشد و عدالت خداوند نیز آشکار است با سپاس یا علی.

بوتیمار

سلام استاد گرانقدر نکته ای که ما بندگان می بایست به خاطر داشته باشیم اینست که :او بسیار مهربان ست و به نوعی عاشق مخلوقاتش طبیعتاًاینکه ما تصور کنیم که حال مفهوم دوزخ اتشی باشد و این دست ،تصورات و تعابیرماست و بحث های بسیاری در این زمینه شده،اما چون با رجعت انسان از این دنیا به آن دنیا بسیاری پرده ها برچیده شود چه بسا اینکه ما حسرت بخوریم که چرا به خالق هستی نزدیک تر نیستیم و برایمان سنگین باشد و قطعا همین ست و ان روز حسرت این خواهد بود و پشیمان از کرده ها و حماقت ها . بهترین ارتباط مخلوق و خالق را در منش و کردار پیامبران و ائمه ی اطهار میبینیم آنها که تسلیم بوده اند و عشق و محبت الهی را با تار و پود درک کرده اند و باز می خوانیم که چگونه در ارتباط گرفتن زجه میزدند ! پس بخشی از تفکر ما میباید در واقع به درک عظمت محبت پروردگارست و اینکه اگر ما هم عاشق باشیم تلاشمان تامین رضایت معشوق ست که پروردگار عالمیان ست . پس به عوض تن دادن به گناه تلاش خواهیم کرد تا نزدیک تر شویم و رضای او برایمان در اولویت ست . نه چون حال که رضایت هر بنی بشررا در نظر داریم و به خاطرش حاضر به گناه کلامی و رفتاری میشویم !! پس اشکال در خال