احادیث هفته دویست و یکم

 

عظمت روز عید غدیر و شهرت آن در آسمانها

مُحَمَّدُ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ دَاوُدَ عَنْ أَبِی عَلِیٍّ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عَمَّارٍ الْکُوفِیِّ قَالَ حَدَّثَنَا أَبِی قَالَ حَدَّثَنَا عَلِیُّ بْنُ الْحَسَنِ بْنِ فَضَّالٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ اللهِ بْنِ زُرَارَةَ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِی نَصْرٍ قَالَ: کُنَّا عِنْدَ الرِّضَا(ع) وَ الْمَجْلِسُ غَاصٌّ بِأَهْلِهِ فَتَذَاکَرُوا یَوْمَ الْغَدِیرِ فَأَنْکَرَهُ بَعْضُ النَّاسِ فَقَالَ الرِّضَا(ع) حَدَّثَنِی أَبِی عَنْ أَبِیهِ(ع) قَالَ إِنَّ یَوْمَ الْغَدِیرِ فِی السَّمَاءِ أَشْهَرُ مِنْهُ فِی الْأَرْضِ إِنَّ لِلهِ فِی الْفِرْدَوْسِ الْأَعْلَى قَصْراً لَبِنَةٌ مِنْ فِضَّةٍ وَ لَبِنَةٌ مِنْ ذَهَبٍ فِیهِ مِائَةُ أَلْفِ قُبَّةٍ مِنْ یَاقُوتَةٍ حَمْرَاءَ وَ مِائَةُ أَلْفِ خَیْمَةٍ مِنْ یَاقُوتٍ أَخْضَرَ تُرَابُهُ الْمِسْکُ وَ الْعَنْبَرُ فِیهِ أَرْبَعَةُ أَنْهَارٍ نَهَرٌ مِنْ خَمْرٍ وَ نَهَرٌ مِنْ ماءٍ وَ نَهَرٌ مِنْ لَبَنٍ وَ نَهَرٌ مِنْ عَسَلٍ وَ حَوَالَیْهِ أَشْجَارُ جَمِیعِ الْفَوَاکِهِ عَلَیْهِ طُیُورٌ أَبْدَانُهَا مِنْ لُؤْلُؤٍ وَ أَجْنِحَتُهَا مِنْ یَاقُوتٍ تَصُوتُ بِأَلْوَانِ الْأَصْوَاتِ إِذَا کَانَ یَوْمُ الْغَدِیرِ وَرَدَ إِلَى ذَلِکَ الْقَصْرِ أَهْلُ السَّمَاوَاتِ یُسَبِّحُونَ اللهَ وَ یُقَدِّسُونَهُ وَ یُهَلِّلُونَهُ فَتَطَایَرُ تِلْکَ الطُّیُورُ فَتَقَعُ فِی ذَلِکَ الْمَاءِ وَ تَتَمَرَّغُ عَلَى ذَلِکَ الْمِسْکِ وَ الْعَنْبَرِ فَإِذَا اجْتَمَعَتِ الْمَلَائِکَةُ طَارَتْ فَتَنْفُضُ ذَلِکَ عَلَیْهِمْ وَ إِنَّهُمْ فِی ذَلِکَ الْیَوْمِ لَیَتَهَادَوْنَ نُثَارَ فَاطِمَةَ(ع) فَإِذَا کَانَ آخِرُ ذَلِکَ الْیَوْمِ نُودُوا انْصَرِفُوا إِلَى مَرَاتِبِکُمْ فَقَدْ أَمِنْتُمْ مِنَ الْخَطَإِ وَ الزَّلَلِ إِلَى قَابِلٍ فِی مِثْلِ هَذَا الْیَوْمِ تَکْرِمَةً لِمُحَمَّدٍ(ص) وَ عَلِیٍّ(ع) ثُمَّ قَالَ یَا ابْنَ أَبِی نَصْرٍ أَیْنَ مَا کُنْتَ فَاحْضُرْ یَوْمَ الْغَدِیرِ عِنْدَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ(ع) فَإِنَّ اللهَ یَغْفِرُ لِکُلِّ مُؤْمِنٍ وَ مُؤْمِنَةٍ وَ مُسْلِمٍ وَ مُسْلِمَةٍ ذُنُوبَ سِتِّینَ سَنَةً وَ یُعْتِقُ مِنَ النَّارِ ضِعْفَ مَا أَعْتَقَ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ وَ لَیْلَةِ الْقَدْرِ وَ لَیْلَةِ الْفِطْرِ وَ الدِّرْهَمُ فِیهِ بِأَلْفِ دِرْهَمٍ لِإِخْوَانِکَ الْعَارِفِینَ فَأَفْضِلْ عَلَى إِخْوَانِکَ فِی هَذَا الْیَوْمِ وَ سُرَّ فِیهِ کُلَّ مُؤْمِنٍ وَ مُؤْمِنَةٍ ثُمَّ قَالَ یَا أَهْلَ الْکُوفَةِ لَقَدْ أُعْطِیتُمْ خَیْراً کَثِیراً وَ إِنَّکُمْ لَمِمَّنِ امْتَحَنَ اللهُ قَلْبَهُ لِلْإِیمَانِ مُسْتَقَلُّونَ مَقْهُورُونَ مُمْتَحَنُونَ یُصَبُّ عَلَیْکُمُ الْبَلَاءُ صَبّاً ثُمَّ یَکْشِفُهُ کَاشِفُ الْکَرْبِ الْعَظِیمِ وَ اللهِ لَوْ عَرَفَ النَّاسُ فَضْلَ هَذَا الْیَوْمِ بِحَقِیقَتِهِ لَصَافَحَتْهُمُ الْمَلَائِکَةُ فِی کُلِّ یَوْمٍ عَشْرَ مَرَّاتٍ‏ وَ لَوْ لَا أَنِّی أَکْرَهُ التَّطْوِیلَ لَذَکَرْتُ مِنْ فَضْلِ هَذَا الْیَوْمِ وَ مَا أَعْطَى اللهُ فِیهِ مَنْ عَرَفَهُ مَا لَا یُحْصَى بِعَدَدٍ؛[1]

از احمد بن محمّد بن ابى نصر بزنطى منقول است که ما جمعى نزد حضرت امام رضا(ع) بودیم و آن خانه پر بود از محدّثان. پس حکایت روز غدیر را در میان آوردند. بعضى از عامّه گفتند که این واقعه معلوم نیست یا فضیلت آن روز ظاهر نیست.

حضرت فرمودند که شهرت روز غدیر در آسمانها بیشتر از شهرت آن در زمین است.

بدرستى که حقتعالى را در فردوس أعلى قصرى هست که یک خشت آن از نقره و یکى از طلاست و در آن قصر صد هزار خانه از یاقوت سرخ است و صد هزار خیمه از یاقوت سبز است و خاک آن از مشک و عنبر است.

در آن چهار نهر است: یکى از شراب و یکى از آب و یکى از شیر و یکى از عسل، و در اطراف آن درختانی هست از جمیع میوه‏‌‌ها و بر آن درختان مرغان هستند که بدنهاشان از مروارید است و بالهاشان از یاقوت و به انواع صوتها نغمه‏‌‌سرائى مى‏‌کنند.

وقتی روز غدیر مى‏‌شود، فرشتگان همه آسمانها به آن قصر مى‏‌آیند و تقدیس و تهلیل الهى مى‏‌کنند؛ پس آن مرغان به پرواز مى‏‌آیند و در آن آب فرو مى‏‌روند و بر آن خاک مشک و عنبر مى‏‌غلطند؛ پس چون فرشتگان جمع مى‏‌شوند آن مرغها پرواز مى‏‌کنند و بالهاى خود را بر ایشان مى‏‌افشانند و در این روز نثار حضرت فاطمه زهرا(صلوات اللَّه علیها) را به هدیّه به یک دیگر مى‏‌دهند و به تحفه براى یک دیگر مى‏‌فرستند.

و وقتی آخر روز مى‏‌شود ندا مى‏‌رسد که برگردید به جاهاى خود که شما را ایمن ساختند از خطا و لغزش تا سال دیگر مثل این روز از جهت اعزاز و اکرام حضرت محمّد و حضرت امیرالمؤمنین(علیهما السّلام).

پس حضرت فرمودند که اى پسر ابو نصر! در هرجا که باشى سعى کن که در روز غدیر نزد حضرت امیرالمؤمنین(ع) حاضر شوى زیرا که حضرت حق -سبحانه و تعالى- مى‏‌آمرزد جمیع مؤمنین و مؤمنات و مسلمین و مسلمات را و درمى‏‌‌گذرد از گناهان شصت ساله ایشان و دو برابر آنچه در ماه رمضان و شب قدر و شب فطر آزاد کرده، از آتش دوزخ آزاد مى‏‌کند، و درهمى که در این روز تصدّق کنند برابر است با هزار درهم که به شیعیان اثنى عشرى دهند؛ پس هر چه مقدورت باشد احسان کن به برادران مؤمنت و شاد گردان در این روز هر مؤمن و مؤمنه را.

پس فرمودند که اى اهل کوفه! حق- سبحانه و تعالى- شما را خیر بسیار کرامت فرموده است و بدرستى که شما از آن مؤمنانی هستید که حق- سبحانه و تعالى- دلهاى شما را از جهت ایمان امتحان فرموده است و بعد از این خفّتها به شما خواهند رسانید دشمنان شما و بر شما ظلمهاى بسیار خواهند کرد و امتحانها و آزمایشها با شما خواهد شد و بلاهاى پى در پى بر شما ریخته خواهد شد و عاقبت حق- سبحانه و تعالى- که کشف غم‏ و ألم کار اوست، از شما برطرف خواهد فرمود بلاهاى عظیم را؛ و الله! که اگر مردمان فضیلت این روز را بدانند چنان که باید و به شرایط و آداب آن عمل نمایند، هر روز ده مرتبه فرشتگان آسمانها مصافحه کنند ایشان را و اگر نه خوف تطویل بود هر آینه ذکر مى‏‌کردم از فضیلت این روز و رتبه‏هائى که حق -سبحانه و تعالى- عطا فرموده است عارفان این روز را آن مقدار که کسى حساب آن نتواند کرد.

عید غدیر؛ برترین اعیاد امت پیامبرخدا(ص)

قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص): «یوْمَ غَدِیرِ خُمٍّ أَفْضَلُ أَعْیادِ أُمَّتِی وَ هُوَ الْیوْمُ الَّذِی أَمَرَنِی اللهُ تَعَالَى ذِکْرُهُ فِیهِ بِنَصْبِ أَخِی عَلِی بْنِ أَبِی طَالِبٍ(ع) عَلَماً لِأُمَّتِی یهْتَدُونَ بِهِ مِنْ بَعْدِی وَ هُوَ الْیوْمُ الَّذِی أَکْمَلَ اللهُ فِیهِ الدِّینَ وَ أَتَمَّ عَلَى أُمَّتِی فِیهِ النِّعْمَةَ وَ رَضِی لَهُمُ الْإِسْلَامَ دِیناً»؛[2]

رسول خدا(ص) فرمود: بهترین عیدهاى امت من؛ روز «عید غدیر خم» است و آن روزى است که خداى تعالى به من فرمان داد برادرم على بن ابى طالب(ع) را براى امامت امتم نصب کنم تا پس از من به او رهبرى شوند و آن روزى است که خدا دین را کامل کرد و نعمت را بر امتم تمام کرد و اسلام را دین پسندیده آنها ساخت.

عید غدیر؛ والاتر از عید قربان و عید فطر

قَالَ سَأَلْتُ أَبَاعَبْدِاللهِ(ع): «هَلْ لِلْمُسْلِمِینَ عِیدٌ غَیرَ یوْمِ الْجُمُعَةِ وَالْأَضْحَى وَالْفِطْرِ؟ قَالَ: نَعَمْ، أَعْظَمُهَا حُرْمَةً. قُلْتُ: وَأَیّ عِیدٍ هُوَ جُعِلْتُ فِدَاکَ؟ قَالَ: الْیوْمُ الَّذِی نَصَبَ فِیهِ رَسُولُ اللهِ(ص) أَمِیرَالْمُؤْمِنِینَ(ع) وَ قَالَ مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِی مَوْلَاهُ»؛[3]

راوی می‌گوید از امام صادق(ع) پرسیدم: آیا مسلمانان غیر از روز جمعه و عید قربان و عید فطر، عید دیگری دارند؟ امام(ع) فرمود: آرى. عرض کردم: فدای شما شوم، چه روزیست؟ فرمود: روزى که رسول خدا(ص) امیرمؤمنان(ع) را (به خلافت و ولایت) منصوب کرد و گفت هر کس من مولای اویم این علی مولای اوست.

فضیلت عظیم روزه عید غدیر

سَمِعْتُ أَبَاعَبْدِاللهِ الصَّادِقَ(ع) یقُولُ: «صِیامُ یوْمِ غَدِیرِ خُمٍّ یعْدِلُ صِیامَ عُمُرِ الدُّنْیا إِلَى أَنْ قَالَ وَ هُوَ عِیدُ اللهِ الْأَکْبَرُ وَ مَا بَعَثَ اللهُ نَبِیاً إِلَّا وَ تَعَیدَ فِی هَذَا الْیوْمِ وَ عَرَفَ حُرْمَتَهُ وَ اسْمُهُ فِی السَّمَاءِ یوْمُ الْعَهْدِ الْمَعْهُودِ وَ فِی الْأَرْضِ یوْمُ الْمِیثَاقِ الْمَأْخُوذِ وَ الْجَمْعِ الْمَشْهُود»؛[4]

راوی می‌‌گوید شنیدم که امام صادق(ع) می‌فرمود: روزه‌‌‌ی روز عید غدیر، همانند روزه تمام عمر دنیاست. بعد فرمود: روز غدیر خم، عید بزرگ خداست، خدا پیامبرى مبعوث نکرده، مگر اینکه این روز را عید گرفته و عظمت آن را شناخته و نام این روز در آسمان، روز عهد و پیمان و در زمین، روز پیمان محکم و حضور همگانى است.


 

[1]. إقبال الأعمال‏1: 468 - وسائل الشیعة، ج‏14، ص: 388.

[2]. أمالی الصدوق: ١٢۵.

[3]. الکافی۴: ١۴٩.

[4]. وسائل الشیعة‏ ٨: ٨٩.

/ 3 نظر / 48 بازدید
حسین خرمی

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوَلَایَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ(عَلَیهِمُ السَّلام)‏ عید شما مبارک

یاسمن خانم

وبلاگ بسیار زیبا یی دارید[لبخند]محرم را به شما تسلیت میگو یم[افسوس]