مهمانى زمانى و مکانى خدا

مرحوم حاج شیخ جعفر شوشترى مى‌‌فرماید(وقایع الایام:32):

خداوند براى زندگانى بندگان خود، دو چیز را که بیش از هر چیز مورد احتیاج آنها بوده، بیش از هر چیز دیگر خلق فرمود: یکى «زمان» و دیگرى «مکان». هیچ موجودى جز ذات أقدسش بى نیاز از آن دو نیست (همان گونه که هوا و آب که بیشتر مورد نیاز است، بیشتر از سایر موجودات خلق فرموده است). ولى ذات مقدس بارى تعالى، منزه از احاطه زمان و مکان است؛ زیرا خالق این امور نمى‌‌شود محتاج به آنها باشد؛ و گرنه آن امور، باید مقدم بر ذات او باشند و این، خلاف فرض است.

در عین حال از تمام مکانها؛ مکان خاصى را به لطف خود ممتاز و آن را «خانه خود» نامیده است تا بندگانش متوجه آن شوند و او نیز الطاف و مواهب خود را بیشتر به آنها برساند و آن خانه، «کعبه معظم» است، که آن را «بیت الله» نام نهاده است.

همچنین از تمام زمانها؛ زمان خاصى را به خود نسبت داده و آن را «شهر الله» نامیده تا لطف و کرم و مغفرت خود را در آن ماه به تمام بندگانش برساند که آن ماه بیش از کعبه موجب رحمت خدا و آمرزش اوست؛ چون هر سال تمام بندگان خود را به مهمانى در این ماه فرا مى‌‌خواند. چنانچه مردم را به زیارت خانه خود دعوت فرموده است و حضرت ابراهیم خلیل را وسیله دعوت براى خانه خود قرار داده «وَ أَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجالاً وَ عَلى‏ کُلِّ ضامِرٍ یَأْتینَ مِنْ کُلِّ فَجٍّ عَمیق‏»(12) که در خبر است: وقتى حضرت ابراهیم خانه کعبه را ساخت، مأمور شد که مردم را به زیارت آن دعوت کند، در این هنگام عرض کرد: خدایا! صداى من به تمام عالم و ذرات آن نمى‌‌رسد. خطاب رسید: از تو صدا زدن و از ما رساندن. بنابراین صدا زد: «هَلُمُّوا إلَى الحَجِّ»(بشتابید بسوی حج)! تمام مردم شنیدند. جبرئیل هم ندا داد: «هَلُمُّوا إلَى الحَجِّ». شیطان نیز چنین کرد.

حال هر کسى که به نداى حضرت ابراهیم لبیک گفته باشد، به حج مى‌‌رود و سالم بر مى‌‌گردد و بسیار خوب و خدا شناس می‌شود. و هر کس نداى جبرئیل را لبیک گفت، به حج مى‌‌رود ولى یا در آنجا و یا در بین راه مى‌‌میرد، و هر کس نداى شیطان را لبیک گفته، به حج مى‌‌رود و بر مى‌گردد و از خدا روى گردان مى‌‌شود.(آرى؛ حاجى و رباخوارى؟!! حاجى و احتکار؟!! حاجى و دروغ؟!)

بعد حاج شیخ فرمود: و وسیله دعوت به مهمانى در ماه رمضان را؛ حبیب خود حضرت محمد بن عبدالله(صلى الله علیه و آله) قرار داده «کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُون‏»(بقره:183).

/ 11 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
elnaz

salam.manam ba eftekhar linkidametun dar zemn matne jalebi bud [گل]

مامان اسرا

سلام ... ممنون که به وبلاگ من سر زدین ... وبلاگتون مطالب خوبی داره ... بابت احادیث هم ممنونم ... ما ساکن خوزستانیم و گرمای 50 درجه ... ولی روزه تو گرما رو خیلی دوست دارم ... سالهای قبل به خاطر دخترم که شیرخوار بود نتونستم روزه بگیرم و امسال خیلی خوش حالم ... احساس میکنم با تشنگی روزه روحم بزرگ میشه ... التماس دعا

یاسین

سلام به روزم بامطلبی که مطمئنم به دردتون میخوره باورتون نمیشه یه کلیک کارشه[گل] منتظریم......

ميثم حيدي

يادتان باشد اگر تنگي دل غوغاکرد.... مهدي فاطمه را ياد کنيد او تنهاست معلم شهيد دکتر علي شريعتي بزرگمرد تاريخ ايران و جهان وبلاگ تخصصي بررسي آثار دکتر شريعتي منتظر حضور سبزتان هستيم

علی

گنجینه ی نورانی قرآن رمضان است/آرامش دلهای پریشان رمضان است. مجموعه ی گلهاست شب و روز عزیزش/یعنی به حقیقت که گلستان رمضان است .

علی

گنجینه ی نورانی قرآن رمضان است/آرامش دلهای پریشان رمضان است. مجموعه ی گلهاست شب و روز عزیزش/یعنی به حقیقت که گلستان رمضان است .

پورطالبی (همثانیه)

سلام مطلب جدید(چشم بندیهای قشنگ ) دعوتید منتظرم[گل] نیاین نظر ندین ناراحت میشم

پژواک

پژواک صدای مردم ایران جهت انتشار مطالب خود در فضای سایبر و بازدید و بازتاب بیشتر آنها و همچنین اعلام انتقادات و پیشنهادات خود به مسولین کشوری ، می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید: http://pejvaknews.ir ارتباط مستقیم با مدیر سایت: info@pejvaknews.ir http://pejvaknews.ir/fa/pages/contact.php اشتراک خبری رایگان: http://pejvaknews.ir/fa/pages/newsletter اشتراک در سامانه پیام کوتاه به صورت رایگان تنها با ارسال یک پیام کوتاه به شماره 30004381 + هدیه !: تصویر:‌ لذت قرآن به سر گرفتن http://pejvaknews.ir/fa/pages/?cid=3435 تصویر: کلاغ پر در مجلس ! http://pejvaknews.ir/fa/pages/?cid=3434

سید علی

سلام با دومین قسمت از " مردانی از جنس باران" آشنایی اجمالی داریم با استاد دکتر محمد اسدی گرمارودی و پنج سخنرانی بسیار زیبا از ایشون برای دانلود تحت عنوان *ولایت ائمه اطهار تنها راه رسیدن به سعادت" . تشریف بیارین و ما رو از نظراتتون محروم نکنین.