شعوانه و توبه واقعی او

در بصره زنی زندگی می‌‌کرد به نام «شعوانه»، که در لاأبالی‌‌گری و رقّاصی و فاحشه‌‌گری زنی معروفه بود و هیچ خانه و مجلس فسادی نبود که شعوانه در آن نباشد.

روزی او با کنیزان خود از کوچه‌‌ای گذر می‌‌کرد، اتفاقا گذرش از در خانه مرد صالحی که از زُهّاد و وُعاظ زمان خود بود، افتاد. دید صدای خروش و ناله‌‌ای از آن خانه بگوش می‌‌رسد.

یکی از کنیزان خود را به آن خانه فرستاد تا ببیند جریان چیست و به او گوشزد کرد که زود بیا و ببین در این منزل چه می‌‌گذرد و این ناله و گریه برای چیست؟

با خود گفت: در بصره ماتم خانه و عزاست و ما خبری نداریم!

کنیزک به درون خانه رفت و مدتی گذشت و بیرون نیامد.

کنیز دیگری را فرستاد باز هم از او خبری نشد.

همه کنیزان را یکی یکی فرستاد خبری نشد.

خیلی ناراحت شد. گفت: مگر چه خبر است؟ همه کنیزان را فرستادم هیچکدام نیامدند. شاید در اینجا سرّی باشد. زیرا این ماتم، ماتم عزای مردگان نیست، بلکه عزا و ماتم زندگان است، ماتم گنهکاران است، ماتم بدکاران است.

سپس با خود گفت خودم به داخل منزل بروم و ببینم چه خبر است.

وارد خانه شد، دید مرد صالحی بالای منبر است و جمعی دور منبر نشسته‌‌اند و گریه می‌‌کنند.

در این هنگام واعظ داشت این آیه از قرآن را تفسیر می‌‌کرد:

«إِذا رَأَتْهُمْ مِنْ مَکانٍ بَعیدٍ سَمِعُوا لَها تَغَیُّظاً وَ زَفیراً وَ إِذا أُلْقُوا مِنْها مَکاناً ضَیِّقاً مُقَرَّنینَ دَعَوْا هُنالِکَ ثُبُوراً لا تَدْعُوا الْیَوْمَ ثُبُوراً واحِداً وَ ادْعُوا ثُبُوراً کَثیراً»(سوره فرقان: 14-12)؛ جهنم در روز قیامت وقتی که گنهکاران و عاصیان را می‌‌بیند به غرش در می‌‌آید، عاصیان و گنهکاران از صدای غرش آتش جهنم، به لرزش در آیند. وقتی معصیت کاران را وارد آتش کنند، در آن مکانهای تنگ و تاریک، و غل و زنجیرهای آتشین هم در گردنشان است که به یکدیگر بسته شده، فریاد واویلای آنها بلند است. مالک دوزخ گوید: ها؟! چه زود صدای واویلا و فریادتان بلند شد؟ حالا کجایش را دیده‌‌اید؟! که فریادها و دردهای شدیدتری هم دارید برای آنها چه خواهید کرد؟!!!

«شعوانه» تا این سخن و آیه را شنید، چنان در او اثر کرد که از خود بیخود شد به گریه و ناله درآمد.

صدا زد شیخ! اگر کسی توبه کند آیا با این همه گناه، خداوند توبه او را قبول می‌‌کند و او را به درگاه خود جای می‌‌دهد و می‌‌آمرزد؟

شیخ گفت: خدا أرحم الراحمین است، اگر واقعا توبه کنی از سر تقصیراتت می‌‌گذرد اگر چه گناهانت به اندازه شعوانه باشد.

یا غفار الذنوب

شعوانه گفت: چقدر بیچاره شده‌‌ام که مَثَل برای گنهکاران و معصیتکاران قرار گرفته‌‌ام. ای شیخ! شعوانه منم، توبه کردم و دیگر پیرامون گناه نمی‌‌روم.

شعوانه توبه راستین کرد و هرچه ثروت از این راه بدست آورده بود و غلام و کنیزانی را که داشت در راه خدا آزاد کرد و سالها ریاضت کشید تا سوخته و گداخته شد.

روزی به حمام آمد که سر و تن خود را بشوید، نگاهی به بدن خود انداخت دید بدنش سوخته و گداخته و نحیف و لاغر شده. آهی کشید و گفت شعوانه این بدن توست، آه!!! در دنیا چنین زار و نزار شدی، نمی‌‌دانم در آخرت احوال تو چگونه خواهد بود، سپس به گریه افتاد.

ناگهان از درون خود صدائی شنید: که ای شعوانه! تو از درگاه ما دور نشو و ملازم درگاه ما باش و مترس، تا ببینی که فردای قیامت کار تو چطور خواهد شد.

کم کم کارش بالا کشید و یکی از اولیاء شد که مجلسی درست می‌‌کردند، او سخنرانی می‌‌کرد و با سخنان و مواعظش از مردم اشک می‌‌گرفت.

الله

الهی چه سازم پناهی ندارم *** بجز تو و گریه راهی ندارم

ز هر سو گرفته مرا خوف و خشیت *** بجز غصه و غم سپاهی ندارم

ز کردار بد رفته بس آبرویم *** به نزد تو جز روسیاهی ندارم

به هر جا کنم روی، دری بسته گردد *** بجز درگهت جایگاهی ندارم

چو عذرم پذیری و یا گر برانی *** بجز ذات پاکت الهی ندارم

ز رحمت نشر کن به این دلشکسته *** که جز حالت انتباهی ندارم

منبع: خزینة الجواهر(شیخ علی اکبر نهاوندی)

برخی داستانهای دیگر از این قبیل در همین وبلاگ:

توبه آهنگر و عنایت خدا به او

توفیق توبه میر غضب باشی با نیکی به حیوان

نصوح کیست؟ توبه نصوح چیست؟

نجات زن بدکاره از آتش

/ 35 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
urmavi

سلام همسنگر مطلب شما در اورموی و حرف تو "جایی برای وبلاگ نویسان نخبه " ثبت گردید http://urmavi.mihanblog.com/post/170 http://harfeto.ir/?q=node/8025 شما می توانید در جشنواره حماسه سایبری شرکت نمائید http://urmavi.mihanblog.com/post/112

mahsa

چه قانون ناعادلانه ای ! برای شروع یک رابطه هر دو طرف باید بخواهند اما برای تمام شدنش همین که یک نفر بخواهد کافیست … !

تینا

سلام ممنون از حضورتون . ممنون از دعوتتون موفق باشید

نوکر شهید گمنام

سلام با مطلب امام جواد(علیه‌السلام)؛ الگوی دانشمندان جوان بروزم.منتظر نظرات سازنده وخوبتون هستم .التماس دعای فرج.یاعلی

السابقون

سلام مطالبتون واقعا عالیه التماس دعا