حاتم طائی و یک نمونه از سخاوت او

یکى از نمونه هاى سخاوت او اینکه؛ همسرش (ماویه) نقل مى‌کند، سالى قحطى شد. حاتم آن چه داشت همه را به قحطى زدگان داد و تنها یک اسب براى خود نگه داشت.

شبى، سخت گرسنه بودیم. من و حاتم، پسر و دخترمان (عدى و سفانه) را سرگرم گفتگو کردیم تا با گرسنگى خوابشان برد.

سپس حاتم با من به گفتگو پرداخت تا بخوابم. من جریان را فهمیدم، خود را به خواب زدم. چند بار مرا صدا کرد، جواب ندادم. فکر کرد که من نیز خوابیده‌ام.

در این میان دیدم زنى آمد و هیجان زده به حاتم گفت: اى اباسفانه! بچه هایم همه گرسنه‌اند و مانند سگهاى گرسنه ناله مى‌کنند.

حاتم گفت: آنها را زود به اینجا بیاور، سوگند به خدا حتما آنها را از غذا، سیر مى‌کنم.

من از بستر برخاستم و گفتم: اى حاتم با چه چیز آنها را سیر مى‌کنى؟ سوگند به خدا کودکان تو از گرسنگى، خوابشان نمى برد، با سرگرم کردن، آنها را خواباندیم.

گفت: سوگند به خدا هم کودکان آن زن، و هم کودکان تو را سیر خواهم کرد. وقتى آن زن کودکان گرسنه‌اش را آورد، حاتم فورا اسب خود را ذبح کرد و گوشت آن را قطعه قطعه نمود، و آتشى روشن کرد و آن قطعه ها را با آتش ‍ پخت و بریان کرد و به آن بچه هاى گرسنه داد و گفت: بخورید.

سپس به من گفت: کودکانت را بیدار کن. آنها را بیدار کردم. آنگاه گفت: اینها غذا مى خورند ولى اهل محل گرسنه اند. سپس به خانه یک یک آنها رفت و آنان را به کنار آتش غذاپزى دعوت کرد.

مردم از هر طرف با شتاب آمدند. حاتم همه گوشت اسب را بین آنها تقسیم نمود، و دیگر چیزى از آن نماند و خودش ذره اى از آن را نچشید.

از این رو در روایات آمده، پیامبر(صلى الله علیه و آله) فرمود: حاتم چون کافر از دنیا رفت به بهشت نمى‌رود، ولى در دوزخ، حجابهایی اطراف او را فرا مى‌گیرند تا از آتش دوزخ ایمن گردد.

/ 3 نظر / 6 بازدید
وبگرد

با سلام داستانهای خیلی جالبی گذاشتی. خوندمشون. آموزنده بودن. موفق باشی. بای

شهناز

وبلاگ جالبی داری آدم توی این وبلاگ انرژی مثبت میگیره موفق باشی

بهروز

سلام اسم حاتم طائی رو زیاد شنیدم اما ازش داستان کم می‌دونم. خیلی داستان جالبی بود. امیدوارم در موردش باز هم داستان بگذاری. وبلاگ متنوع و جالبی داری. بای