تیزهوشی و حاضر جوابی محقق کرکی در مقابل سفیر روم

سفیری از طرف سلطان روم به حضور شاه طهماسب صفوی آمد که محقق کرکی را پیش شاه دید.

آن سفیر از راه ایراد گرفتن و طعنه زدن بر مذهب تشیع به شیخ گفت:

یا شیخ!

تاریخ اختراع مذهب شما که در سال 906 هجری قمری واقع شدا با کلمه: «مذهب نا حق»؛ یعنی مذهب باطل، از لحاظ حروف ابجد یکی است.

یعنی همانگونه که «مذهب ناحق» به عدد حروف ابجد می‌‌‌‌شود 906، همچنین تاریخ تأسیس سلطنت صفویه و رسمیت یافتن مذهب شیعه هم در سال 906 هجری قمری بوده است.

پس مذهب شما باطل و بی اساس است.

محقق کرکی بدون تأمل جواب داد:

آری، صحیح است و در سال 906 هجری قمری مذهبی تشیع به رسمیت شناخته شد.

اما کتاب ما؛ «قرآن»، عربی است، پیامبر ما عرب بوده، امامان ما عرب بوده‌‌اند و ما هم عرب هستیم و این جمله‌‌ای که شما فرمودید این هم عربی است نه فارسی و نوشتن آن هم باید به صورت عربی باشد. یعنی: «مَذهَبُنا حَقّ»؛ به این معنی که مذهب ما شیعیان، حق می‌‌‌‌باشد و لفظ «نا» در زبان عربی، ضمیر جمع متکلم و به معنای «ما» یعنی گروه شیعیان می‌‌‌‌باشد.

پس معنا چنین می‌‌شود که «مذهب پاک تشیع، مذهبی حق و راستین می‌‌باشد».

در این لحظه بود که وقتی آن شخص مخالف و دشمن، حاضر جوابی و تیز هوشی و برهان قاطع محقق کرکی را شنید، مبهوت شده و مانند کسی که سنگ بزرگی بر سر او بخورد هیچ نتوانست بگوید.

 

---------------

منابع:

روضات الجنات ج 4 ص 363

الخراجیات ص 22

جامع المقاصد ج 1 مقدمه کتاب.

بحار الاقصار ج 23 پاورقی ص 28.

اعیان ج 3 ص 321 و ج 8 ص 209.

/ 6 نظر / 112 بازدید
مليكا

سلام اقاي حق دوست ممنونم از حضورتون در وبم [گل]

سیده حدیث میرفیضی

فقط اونقدر جرات پیدا کردم که برم جلو و کتاب یکی از شهدا که تازه رسیده بود دستم رو بدم بهش تا برام امضا کنه… خواستم اون امضا رو داشته باشم تا یادم نره برای مثل شهدا زندگی کردن لازم نیست که حتما مرد باشی...یادم نره که هنوز هم آدم های خوب باقی موندن... دعوتید به یک روز ،همراه با لشگر فرشتگان یا علی

حمزه عليزاده

سلام ... خيليممنون ... عجيب پاسخ دندان شكني داد... به قول اين روزي ها : دمش گرم

همراه رایانه

همراه رایانه مرکز پاسخگویی به مشکلات رایانه و اینترنت شماره تماس با تلفن ثابت سراسر کشور :9099070345 برای اطلاعات بیشتر به سایت همراه رایانه مراجعه فرمایید. www.poshtyban.ir