نکته‌ای بهتر از علم کیمیا

از حضرت آیت‌الله آقا موسی شبیری زنجانی نقل شده است که: در سفری که امام خمینی(ره) و پدرم برای زیارت به مشهد مقدس رفته بودند امام در صحن حرم امام رضا(ع) با عالم جلیل القدر سالک الی الله؛ حاج حسنعلی نخودکی مواجه می‌شوند.

امام امت(ره) که در آن زمان شاید در حدود سی تا چهل سال بیشتر نداشت، وقت را غنیمت می‌شمارد و به ایشان می‌گوید با شما سخنی دارم.

حاج حسنعلی نخودکی می‌گوید: من درحال انجام اعمال هستم، شما در بقعه حر عاملی(ره) بمانید من خودم پیش شما می‌آیم. بعد از مدتی حاج حسنعلی می‌آید و می‌گوید چه کار دارید؟

امام(ره) خطاب به ایشان رو به گنبد و بارگاه امام رضا(ع) کرد و گفت: تو را به این امام رضا، اگر (علم) کیمیا داری به ما هم بده؟

حاج حسنعلی نخودکی انکار به داشتن علم (کیمیا) نکرد، بلکه به امام (ره) فرمودند: اگر ما «کیمیا» به شما بدهیم و شما تمام کوه و در و دشت را طلا کردید آیا قول می‌دهید که به جا استفاده کنید و آن را حفظ کنید و در هر جائی به کار نبرید؟

امام خمینی(ره) که از همان ایام جوانی صداقت از وجودشان می‌بارید، سر به زیر انداختند و با تفکری به ایشان گفتند: نه نمی‌توانم چنین قولی به شما بدهم.

حاج حسنعلی نخودکی که این را از امام (ره) شنید رو به ایشان کرد و فرمود: حالا که نمی‌توانید «کیمیا» را حفظ کنید من بهتر از کیمیا را به شما یاد می‌دهم و آن این که:

بعد از نمازهای واجب؛ یک بار آیة الکرسی را تا «هو العلی العظیم» می‌خوانی.

و بعد تسبیحات فاطمه زهرا(س) را می‌گویی.

و بعد سه بار سوره توحید «قل هوالله احد» را می‌خوانی.

و بعد سه بار صلوات می گویی: «اللهم صل علی محمد و آل محمد»،

و بعد سه بار این آیه مبارکه را می‌خوانی: «وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْراً»؛ (طلاق/2 و 3) (هرکس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می کند و او را از جائی که گمان ندارد روزی می دهد، و هرکس برخداوند توکل کند کفایت امرش را می کند، خداوند فرمان خود را به انجام می رساند، و خدا برای هرچیزی اندازه ای قرار داده است.)

که این از کیمیا برایت بهتر است.

منبع: مجله بشارت، ش 58، صادق زینی لشکاجانی.

/ 6 نظر / 12 بازدید
غزل

تمام آيه ي قرآن همين است فقط حيدر، امير المؤمنين است سلام با روایاتی در مورد "عهد الست و ولایت امیر المومنین علیه السلام "به روزم و منتظرتون هستم یا علی

رضا

سلام .خسته نباشید . وبلگ خوبی داری امیدوارم موفق باشی خدا اجر اخروی دهد ایشااله متشکرم رضا مراغه

سید

سلام بازهم مثل همیشه ازمطالبتون استفاده کردم موفق باشید [گل]

قلم آنلاين

سلام دوست عزيز ، من مسول تبادل لينك سايت اطلاع رساني قلم آنلاين هستم براي تبادل لينك آمادگي داريد؟ به ما سر بزنيد تا تبادل لينك كنيم

حمید عشقی

سلام برآقای حقدوست مطالب مفیدی بود به وبلاگ من هم سری بزن[دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست][دست]

مسافر

ممنون از مطلبتون مثل همیشه مفید بود