اسرار و فلسفه غیبت امام زمان(ع)

عناوین مطالبی که در این گفتار خواهید خواند از این قرار است:

سرّ غیبت

سخنى در فوائد غیبت

حکمت و فلسفه غیبت

بیم از کشته شدن

سؤال

پاسخ

بگردن نداشتن بیعت

تخلیص و امتحان

آماده شدن اوضاع جهان

پیدایش مؤمنان از پشت کفار

کلام محقّق طوسى

سرّ غیبت

پیش از آنکه فوائد و مصالح غیبت حضرت صاحب الزمان(أرواح العالمین له الفداء) سخن به میان آوریم، باید در نظر بگیریم که تا کنون علوم و دانشهائى که بشر از راه‏هاى عادى تحصیل کرده به کشف تمام اسرار خلقت موجودات این عالم موفق نشده و اگر علم، هزارها بلکه میلیونها سال دیگر هم جلو برود، هنوز معلومات او در برابر مجهولاتش بسیار مختصر و ناچیز است و به گفته یکى از دانشمندان بزرگ، مثل «لاشى‏ء» است در مقابل بى نهایت، و این در صورتى است که ما علم تمام انسانها را به حساب آوریم. و اما اگر علم یک عالم، و دانش یک دانشمند را بخواهیم در نظر بگیریم، أصلا قیاس آن با اسرار و رازهاى کشف نشده، خنده آور و نشانه جهل و نادانى است.

جائى که حضرت مولى امیرالمؤمنین(ع) مى‏فرماید:

«مَا أَعْظَمَ اللَّهُمَّ مَا نَرَى مِنْ خَلْقِکَ وَ مَا أَصْغَرَ عَظِیمَهُ فِی جَنْبِ مَا غَابَ عَنَّا مِنْ قُدْرَتِک‏»؛

«چقدر بزرگ است آنچه را ما از آفرینش تو مى‏بینیم و چه کوچک است بزرگ آن در جنب آنچه از قدرت تو از ما پنهان است»، حالِ دیگران معلوم است.

بنابراین کسى نمى‏تواند نسبت به وجود یکى از پدیدهاى این جهان بزرگ به علت عدم کشف سرّ پیدایش و آفرینش آن اعتراض کند و یا پاره‏اى از نظامات و قوانین عالم تکوین را بى فایده و بى مصلحت بداند. هیچ کس هم نمى‏تواند بطور یقین ادعا کند که در کوچک‏ترین پدیده و حوادث جهان، سرّ و نکته‏اى نهفته نیست، همچنانکه کسى نمى‏تواند ادعا کند که به تمام اسرار عالم واقف و آگاه است. فلاسفه و حکما و دانشمندان قدیم و جدید همه این درک را براى خود افتخار دانسته و گفته‏اند.

هـرگـز دل مــن ز عـلـم مـحروم نـشد      کـم ماند ز اسـرار که مـفهـوم نشد

هفتاد و دو سال جهد کردم شب و روز  مـعـلـومم شـد کـه هیچ مـعـلوم نشد

بـه جـائى رسیـده دانـش مـن                کـه بـدانـم هـنـوز نـادانـم

و شاعر دانشمند و حکیم عرب گوید:

ما للتراب و للعلوم و إنما                    یسعى لیعلم أنّه لایعلم

معروف است: زنى از بزرگمهر(حکیم مشهور ایرانى) مسأله‏اى پرسید؛ حکیم در پاسخش گفت: نمى‏دانم.

زن گفت: اى حکیم، شاه به تو حقوق و ماهیانه مى‏دهد که با سر انگشت علم و حکمت خویش، گره از مشکلات مردم بگشائى، شرم نمى‏دارى که در جواب مسأله من به جهل و نادانى خود اقرار مى‏کنى؟

حکیم گفت: آنچه را شاه به من مى‏هد در برابر معلومات و دانائیهائى است که دارم، وإلا اگر بخواهد در مقابل مجهولات و نادانسته‏هاى من عطا کند، اگر تمام زر و سیم دنیا را به من بدهد کم داده است.

پس بشر باید در راه کشف مجهولات و درک اسرار، همواره کوشا باشد و اگر در یک جا کنجکاوى و تجسّسات او در راه کشف سرى به جائى منتهى نشد، آن را دلیل بر عدم آن نگیرد.

همانطور که وقتى چشمهاى او مسلّح به تلسکوپهاى قوى و میکروسکپهاى ذره‌بین نبود، حق نداشت منکر وجود موجودات ذره بینى و میلیونها کرات غیر مکشوف آسمانى شود.

همانطور که حیواناتى که همه رنگها را نمى‏بینند یا همه را به یک رنگ مى‏بینند نمى‏تواند رنگهائى را که انسان با جلوه‏هاى گوناگون مى‏شناسد انکار نمایند.

همانطور که صداها و امواج صوتى تحت سمعى و امواج فوق سمعى را کسى نمى‏تواند انکار کند.

این قاعده که بیان شدف در عالم تکوین و در عالم تشریع هر دو جارى است.

در عالم تشریع، مواردى داریم که هنوز عقل ما به فلسفه آن بخصوص راه نیافته و تشریع با تکوین مطابق شده، همانطور که در علم تکوین، در این موارد حق اعتراض نداشتیم، در عالم تشریع هم حق ایراد و اعتراض نداریم.

بله اگر در هر یک از این دو ناحیه(تشریع و تکوین) به موردى برخوردیم که عقل صحیح و برهان درست، ما را به عدم مصلحت و شرّ آن راهنمائى کرد، مى‏توانیم ناراحت شویم؛ ولى تا حال چنین موردى در عالم تکوین و تشریع پیدا نشده و بعد هم هرگز پیدا نخواهد شد.

بعد از این مقدمه مى‏گوئیم: ما در ایمان به غیبت حضرت امام زمان(عجل الله تعالى فرجه الشریف) به هیج وجه محتاج به دانستن سرّ آن نیستیم و اگر فرضاً نتوانستیم به هیچیک از اسرار آن برسیم، در ایمان به آن جازم، و آن را بطور قطع باور داریم و اجمالاً مى‏دانیم که مصالح و فواید بزرگى در این غیبت است، امّا میان دانستن و ندانستن ما، با واقع شدن و واقع نشدن آن، هیچ رابطه‏اى نیست. چنانچه اگر ما اصل غیبت را هم نشناسیم به واقعیت آن صدمه‏اى وارد نمى‌شود.

غیبت آن حضرت امرى است واقع شده و معتبرترین احادیث از آن خبر داده و جمع بسیارى از بزرگان در این مدّت به درک حضور مقدس آن حضرت نائل شده‏اند.

پس میان این مطلب -یعنى ندانستن سرّ غیبت- و صحّت امکان و وقوع آن، هیچ ارتباطى أصلا و قطعاً وجود ندارد. مى‏توانیم بگوئیم ما سرّ غیبت آن حضرت را نمى‏دانیم و مع ذلک به غیبت آن بزگوار ایمان داریم. مثل اینکه فایده بسیارى از چیزها را نمى‏دانیم ولى به وجود و هستى آنها عالم و داناییم.

سخنى در فوائد غیبت

باید دانست که پرسش از سر غیبت در زمان ما آغاز نشده و اختصاص به این عصر ندارد. از زمانى که غیبت آن حضرت شروع شد و بلکه پیش از آن زمان و پیش از ولادت آن حضرت، از وقتى که پیغمبر و امامان(صلوات الله علیهم أجمعین) از غیبت حضرت مهدى(ع) خبر دادند این سؤالات مطرح شده:

چرا غیبت مى‏نماید؟ و فایده غیبت چیست؟

و در زمان غیبت به چه نحو و چگونه از وجود شریف آن حضرت منتفع مى‏گردند؟

در جواب این پرسشها، راهنمایان بزرگ ما که به ظهور حضرت مهدى موعود(عجل الله تعالى فرجه) بشارت داده‏اند، پاسخ هائى فرموده‏اند که خلاصه بعضى از آن پاسخها این است.

١- علّت عمده و سرّ بزرگ و حقیقى غیبت معلوم نخواهد شد مگر بعد از ظهور آن حضرت همانطور که حکمت کارهاى خضر در موقعى که موسى(علیه‏السلام) با او مصاحب داشت، معلوم نشد مگر در وقت مفارقت آنها.

همانطور که فایده و ثمره خلقت هر موجودى اعم از جماد و نبات و حیوان و انسان بعد از گذشتن ماهها و سالها ظاهر شده و مى‏شود.

٢- حکمتها و اسرار معلومى در این غیبت است که از آن جمله امتحان بندگان است زیرا به واسطه غیبت، مخصوصاً اگر سر آن نا معلوم باشد مرتبه ایمان و تسلیم افراد در برابر تقدیر الهى ظاهر مى‏شود و قوت تدین و تصدیق آنان معلوم و آشکار مى‏گردد. همچنین در زمان غیبت به واسطه حوادث و فتنه هائى که روى مى‏دهد، شدیدترین امتحانات از مردم به عمل مى‏آید که شرح آن در اینجا میسر نیست.

و از جمله آن اسرار این است که در دوره غیبت، ملل جهان به تدریج براى ظهور آن مصلح حقیقى و سامان دهنده وضع بشر، آمادگى علمى و اخلاقى و عملى پیدا کنند؛ زیرا ظهور آن حضرت مانند ظهور انبیاء و سایر حجج نیست که مبتنى بر اسباب و علل عادى و ظاهرى باشد بلکه روش آن سرور در رهبرى جهانیان مبنى بر حقایق و حکم به واقعیات و ترک تقیه، شدت در امر به معروف و نهى از منکر و مؤاخذه سخت از عمال و ارباب مناصب و رسیدگى با کارهاى آنها است که انجام این امور نیاز به تکامل علوم و معارف و ترقى و رشد فکرى و اخلاقى بشر دارد بطورى که استعداد عالم گیر شدن تعالیم اسلام و جهانى شدن حکومت احکام قرآن فراهم باشد.

در اینجا لازم است توجه خوانندگان محترم را به کتاب‏هاى بسیار پر ارزشى که در موضوع غیبت تألیف شده مانند کتاب «غیبت نعمانى»، «غیبت شیخ طوسى» و «کمال الدین و تمام النعمه» جلب کنم؛ زیرا مطالعه این کتابها براى درک قسمتى از اسرار غیبت بسیار مفید و سودمند است.

حکمت و فلسفه غیبت

بیشتر مردم گمان مى‏کنند حقایق اشیا را شناخته و آنچه را دیده و شنیده و پوشیده و چشیده و لمس کرده‏اند به حقیقتش رسیده‏اند و شاید و پوشیده و چشیده و لمس کرده‏اند به حقیقتش رسیده‏اند و شاید کمترین توجه و عنایتى به مجهولات خود نداشته باشند.

آن کشاورز و باغ دارى که در صحرا و باغ به کشاورزى و باغ دارى مشغول است، تصور مى‏کند هیچ چیز از اشیائى که با آنها سر و کار دارد از زمین و خاک و خاشاک و آب و هسته و ریشه و ساقه و شاخ و برگ و شکوفه و میوه و دانه و سنگ و آفات نباتى بر او مجهول نیست. کارگر معدن، چوپان گوسفند چران، دامدار و همه تصور مى‏کنند دست کم چیزهاى زیر نظر خود را شناخته‏اند.

افرادى که کم و بیش درس خوانده‏اند نیز گرفتار همین اشتباه شده و خود را عالم به حقایق اشیاء مى‏شمارند.

مهندس برق، معدن، کشاورزى، پزشک متخصص در رشته پوست، اعصاب، خون، استخوان مغز، جهاز هاضمه و...، ریاضى دان، ستاره شناس، روانشناس، زیست شناس و فیزیک دان، استاد شیمى و دیگران مى‏خواهند همه پدیده هائى را که با کار و شغل و تخصص آنان ارتباط دارد تعریف کنند و بشناسانند اما متأسفانه از شناساندن حقیقت آنها عاجز و هر چه متبحر باشند جز خواص و آثار و ضواهر اشیاء حقیقتى را نشان نمى‏دهند و هر چه دانشمندتر شوند به اشکال و دشوارى و کوتاهى تعریفات(به اصطلاح) حقیقى داناتر مى‏شوند.

جهان یک سلسله الغاز و رشته بسیار طولانى و درازى است که انتهاء و ابتداى آن بر بشر مجهول است و در هر حلقه از حلقه‏هاى این زنجیر آنقدر معماها و الغاز نهفته است که تصور دور نماى آن بشر را غرق در تعجب و تحیر مى‏نماید.

«لیدى استور» مى‏گوید: اگر هر انسانى سخن نگوید مگر از آنچه حقیقتش را شناخته است، سکوت و خاموشى عمیق بر سراسر جهان حکومت خواهد یافت(١)

«وارین ویفر» نایب رئیس مؤسسه روکفلر مى‏گوید: آیا علم در میدان نبرد با جهل و نادانى پیروز مى‏شود؟ در حالى که علم به هر پرسشى که پاسخ مى‏دهد گرفتار پرسشهاى بیشتر مى‏شود و هر چه در راه کشف مجهولات جلوتر مى‏رود ظلمات جهل را طولانى‏تر مى‏بیند. علم بشر دائما در ازدیاد است اما این احساس که تقدم نمى‏یابد به حال خود باقى است. زیرا روز به روز حجم چیزهائى که ادراک مى‏کنیم و آنها را نمى‏فهمیم و نمى‏شناسیم ضخیم‏تر مى‏گردد.(٢)

آرى بشرى که توانسته است بر اساس علوم آزمایشى و حسى، برق، بخار، آهن، آب، خاک، هوا و اتم را مسخر کند و به سوى کرات آسمان دست تصرف دراز نماید وعناصر را از هم بشکافد، این همه وسایل صناعى مانند تلفن، تلگراف، رادیو و تلویزیون و... کارخانجات صنایع اوتحویل داده هنوز هم که هنوز است از فهم و در ک این حقایقى که شب و روز با آنها دست و پنجه نرم مى‏کند عاجز و ناتوان است.

نه حقیقت برق، نه حقیقت خاک، نه حقیقت آب، نه حقیقت عناصر، و نه اشجار و معادن و نه سلول و هورمون و اتم و الکترون و نه... و نه... را شناخته جز ظواهر و خواصى چند، چیزى کشف نکرده و تمامى این اشیاء براى او هنوز هم معما است.

به گفته یکى از متفکرین، آن کسانى که انسان را حیوان ناطق، و اسب را حیوان صاهل تعریف مى‏کنند در حالى که این تعریف را مى‏نمایند و غرور علمى، باد به دماغ آنها انداخته، گمان مى‏کنند حقیقت انسان و اسب را شناخته‏اند. ولى وقتى از مرکب این غرور پیاده شوند، مى‏فهمند نه خود به حقیقت انسان و حیوان رسیده‏اند و نه با این تعریف کسى را به حقیقت انسان و حیوان آشنا کرده‏اند وبهتر این است که این تعریفات را به قصد شناساندن حقیقت اشیاء نگویند.

بشر از شناخت نزدیک‏ترین چیزها به خودش هم عاجز است زیرا از جانش به او چیزى نزدیک‏تر نیست آیا حیات خود را شناخته؟ و آیا مى‏تواند حقیقت روح و حیات را توصیف کند؟

آیا به حقیقت یک سلسله امور و جدانى خودش معرفت دارد؟ آیا عشق و حب، لذت وصل، ذوق و شجاعت و سایر وجدانیات را شناخته است؟

اما با این همه دشواریها و مجهولات، آیا بشر مى‏تواند وجود این حقایق را به علت نارسائى فهم خودش به درک حقیقت آنها منکر شود؟ یا مى‏تواند هزارها میلیارد و بیشتر مخلوقات و عجائب و غرائب و اشیائى را که حتى وجود آنها بر او مجهول است انکار نماید؟

آیا مى‏تواند اسرار و خواص و فواید و معانى کلمات این کتاب قطور آفرینش را منکر شود؟

آیا مى‏تواند بگوید چون من چیزى را ندیده‏ام آن چیز نیست و چون سر و فایده چیزى را کشف نکرده‏ام آن چیز بى فایده و بى سرّ است، حاشا و کلا. هرگز بشر هر چه هم عالم و دانشمند باشد چنین ادعائى را نخواهد کرد بلکه هر چه علمش بیشتر باشد از اینگونه دعاوى بیتشر خود را تبرئه مى‏کند.

صاعقه که هزارها سال مورد خشم و سبب ترس و بیم بشر بود، در آن اعصارى که علم به خواص و منافع آن پى نبرده بود و به آیات قدرت خدا و معجزات آفرینش که در این قوه رهیبه پنهان است و تأثیر آن در زندگى نبات و حیوان آگاه نشده بود، آیا این خواص و منافع را نداشت و یکى از نعمتهاى بزرگ خداوند متعال نبود؟و آنهائى که آن را فقط مظهرى از مظاهر نعمت و عذاب مى‏شمردند اشتباه نمى‏کردند؟

عالم و دانشمند ساختمان جهان را بر اساس منطق و نظام صحیح مى‏داند و این ظواهر را گنجینه حقایق مى‏شناسد وعالم را مدرسه‏اى مى‏بیند که باید در آن حکمت و علم بیاموزد و از بحث در خواص، لوازم و آثار اجزاى این عالم لذت مى‏برد و همین الغاز و معمیات برایش لذت بخش است و تحیر او که نتیجه یک عمر تحصیل و کاوش است ، بهترین لذائذ زندگى دانشمندانه او است که هیچ لذتى با آن برابر نمى‏شود.

او جهان را مانند یک مسأله پیچیده ریاضى و هندسى مى‏بیند که در ظاهر، حل آن آسان است ولى وقتى وارد مى‏شود هر چه جلوتر مى‏رود غموضت و دشوارى و پیچیدگى آن را بیشتر مى‏فهمد.

این منظره براى شخص متفکر و فیلسوف بسیار نشاط بخش است و مى‏خواهد که حیرت بر حیرتش افزوده شود و به جائى برسد که ببیند عقل او مسلح به سلاحى که بتواند به جنگ تمام این مجهولات برود نیست و این آیه قرآن مجید را به معرفت و بصیرت تلاوت کند:

«وَ لَوْ أَنَّ ما فِی الْأَرْضِ مِنْ شَجَرَةٍ أَقْلامٌ وَ الْبَحْرُ یَمُدُّهُ مِنْ بَعْدِهِ سَبْعَةُ أَبْحُرٍ ما نَفِدَتْ کَلِماتُ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ عَزیزٌ حَکیمٌ»(٣)

«اگر هر درخت قلم بشود و آب دریا به اضافه هفت دریاى دیگر مرکب گردد باز نگارش کلمات خداوند تمام نگردد».

و بخواند:

مجلس تمام گشت و به آخر رسید عمر ما همچنان در اول وصف تو مانده‏ایم‏

/ 5 نظر / 7 بازدید
راه رستگاري

سلام علیکم، اللهم عجل لولیک الفرج میلاد مسعود حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا لتراب مقدمه الفداه ، مبارک باد. به موضوعات مهمی پرداختید خدایتعالی اجرتان دهد. با موضوع توصیه ای برای آن هایی که می خواهند قدمی درراه ظهور حضرت ولیعصر علیه السلام برداشته و رضایت آن حضرت را جلب کنند،به روزم. حضورتان را گرامی می دارم. با تشکر التماس دعا.

پروین

با سلام و درود ممنون از مطالب خوب و مفید شما موفق و سعادتمند باشید

مریم

سلام عیدتون مبارک مرسی که بهم سرزدی وبلاگ خیلی خوبی دارین راستی آپم

سلاطی

با سلام از اظهار لطفتون سپاس.مطالبی را که استفاده کردید بسیار مفید بود استفاده کردم مایل به تبادل لینک هستم

علی

از مطالب مفیدتون استفاده کردم ممنون