دل حضرت عزراییل(ع) برای چه کسانی سوخته است؟

روزی رسول خدا(صلّی الله علیه و آله) نشسته بود. حضرت عزراییل(ع) به زیارت آن حضرت آمد.

پیامبر(صلّی الله علیه و آله) از او پرسید: ای برادر! چندین هزار سال است که تو مأمور قبض روح انسانها هستی، آیا در هنگام جان کندن آنها دلت برای کسی سوخته است؟

جناب عزارییل گفت در این مدت دلم برای دو نفر سوخت:

یکی اینکه روزی دریایی طوفانی شد و امواج سهمگین آن، یک کشتی را در هم شکست. همه سرنشینان کشتی غرق شدند. تنها یک زن حامله نجات یافت. او سوار بر پاره تخته کشتی شد و امواج ملایم دریا او را به ساحل آورد و در جزیره‌‌ای افکند و در همین هنگام فارغ شد و پسری از وی متولد شد. من مأمور شدم که جان آن زن را بگیرم. دلم به حال آن پسر سوخت.

دوم اینکه هنگامی که «شداد بن عاد» سالها به ساختن باغ بزرگ و بی نظیر خود پرداخت و همه توان و امکانات و ثروت خود را در ساختن آن صرف کرد و خروارها طلا و جواهرات برای ستونها و سایر زرق و برق آن خرج نمود تا تکمیل نمود، وقتی خواست به دیدن باغ برود همین که خواست از اسب پیاده شود و پای راست از رکاب به زمین نهد، هنوز پای چپش بر رکاب بود که فرمان از سوی خدا آمد که جان او را بگیرم.

آن تیره بخت از پشت اسب بین زمین و رکاب اسب گیر کرد و مرد.

دلم به حال او سوخت، بدین جهت که او عمری را به امید دیدار باغی که ساخته بود سپری کرد اما هنوز چشمش به باغ نیفتاده بود اسیر مرگ شد.

در این هنگام جبرئیل به محضر پیامبر(صلّی الله علیه و آله) رسید و گفت ای محمد! خدایت سلام می‌‌رساند و می‌‌فرماید: به عظمت و جلالم سوگند! «شداد بن عاد» همان کودکی بود که او را از دریای بیکران به لطف خود گرفتیم و از آن جزیره‌‌ی دور افتاده نجاتش دادیم و او را بی مادر تربیت کردیم و به پادشاهی رساندیم. در عین حال کفران نعمت کرد و خودبینی و تکبر نمود و پرچم مخالفت با ما بر افراشت.

سر انجام عذاب سخت ما او را فرا گرفت، تا جهانیان بدانند که ما به آدمیان مهلت می‌‌دهیم ولی آنها را رها نمی‌‌کنیم.

منبع: قصه‏هاى قرآن(محمد محمدى اشتهاردى)

/ 9 نظر / 5 بازدید
مهدي

دوست عزيز سلام ممنون كه از هر دو وبم بازديد كردي اگه مايل باشي تبادل لينك كنيم . وب جالبي بود . مجددا سري به ما بزن

مژده

[نگران] چرا نظرات رو بستین؟!

نورثامن

بسیار داستان زیبا و اموزنده ای بود تشکر.[گل]

درنا

سلام واقعا جالب بود ممنون

امیر-پسرخاله

سلام حاج عبدا... خیلی ارادت داریم.به خانواده سلام برسونید.دستون درد نکنه خیلی استفاده کردم.

دانشجو

سلام در مورد مطلب از شما تشکر میکنم. از شما اجازه میخوام یکم مطالب را با دقت بیشتر مطالعه کنم و سوالاتم را مطرح کنم.یه سوال چرا از مرگ به عنوان اسارت یاد کرده؟ یعنی زندگی هم اسارت است؟

کمیل

سلام[لبخند] وب جالبی دارید[تایید] قشنگ بود[چشمک] اگه تونستید بازم سر بزنید[نیشخند] ممنون[خجالت]

سید ناشناس از گرگان

حاجی جان عالی بود بسیار آموزنده و تکان دهنده سپاس بیکران به حضور ارسال میگردد