آخر بین و آخور بین

شخصی می‌گفت: ‌آنتن مبدّلی(آنتن دیجیتال) گرفتم که 15-16 شبکه بیشتر نمی‌‌گیرد.

افرادی که به منزل ما رفت و آمد می‌‌کردند و زیاد به مسائل دینی اهمیت نمی‌‌دهند وقتی متوجه می‌‌شدند که پول زیادتری نسبت به رسیورهای معمول ماهواره داده‌ام، آن هم برای چند شبکه محدود، نگاه عاقل اندر سفیه می‌کنند و گاهی هم نصیحت‌‌هایی.

این من را یاد جریان «آخر بینی و آخوربینی» می‌‌اندازد که:

چرتکه مؤمنان این دنیایی نیست، چون می‌‌دانند «وَ الْآخِرَةُ خَیْرٌ وَ أَبْقى‏»؛(آخرت با برکت‌‌تر و ماندگارتر است). بنابراین صدقه دادن، انفاق، گذشت و مدارا و تغافل، برای انسانی است که عاقبت اندیش و آخر بین است، ولی انسانهایی که آخوربین هستند، اینها را سادگی می‌‌دانند.

در حالی که باید با مقیاس الهی بسنجیم، ببینیم سود پایدار با کیست؟!

«هر که آخربین‌تر او مسعودتر، هر که آخوربین‌تر او مطرودتر»

در  نهج البلاغه در «خطبه متقین» می‌خوانیم که افراد ظاهربین، درگیر نگرش دنیایی خود هستند، بنابراین رفتارها و نگرش‌های اُخروی را بد تفسیر می‌‌کنند:

«یَنْظُرُ إِلَیْهِمُ النَّاظِرُ فَیَحْسَبُهُمْ مَرْضَى وَ مَا بِالْقَوْمِ مِنْ مَرَضٍ أَوْ یَقُولُ قَدْ خُولِطُوا فَقَدْ خَالَطَ الْقَوْمَ أَمْرٌ عَظِیم‏»؛ کسى که به افراد با تقوا مى‏نگرد گمان می‌‌کند که بیمارند، امّا آنان بیمار نیستند، و مى‏گوید، مردم در اشتباهند. در صورتى که آشفتگى ظاهرشان، نشان از امرى بزرگ است.

مثلا از نگاه کسی که دستگاه ماهواره می‌‌گیرد و کاری به مسائل دینی ندارد؛ فرد دینداری که برای مراقبت از دین خود و اهل و عیالش، آنتن دیجیتال(مبدّل) با قیمت بالاتر از ماهواره خریده که فقط چند شبکه وطنی نشان می‌‌دهد، سادگی و سفاهت است. اما نگرش دینی او که «آخر بین» است و می‌‌داند که با داشتن ماهواره، خود یا خانواده‌‌اش تباه می‌‌شود، این کار را عاقلانه می‌‌داند.

به همین دلیل است که معصومین(ع) فرموده‌‌اند: «الْمُؤْمِنُ کَیِّسٌ فَطِن‏»: مؤمن زیرک و باهوش است.

در ظاهر؛ دنیا، بهشت کافر و زندان مؤمن است، ولی در باطن؛ این زندان(محدودیتها و تعهدات و مسئولیتها)، بهشت قرب الهی است.

البته مقصود این نیست که تمام افرادی که دستگاه ماهواره دارند، همگی بی‌‌قید هستند، اما قطعا منظور این است که افراد دین‌‌دار؛ مانند زن باردار عمل می‌‌کنند، چون ایمان خود را حمل می‌‌کنند، برای این که دین خود را حفظ کنند مراقبت‌‌‌های ویژه‌‌ای دارند.

/ 44 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
وفا عسگری

سلام دوست عزیزببینید آنچه من در مورد منع طلاب از استفاده از کامپیوترنوشته ام وظاهرا شما را خیلی برافروخته است نشانی صریح دادم.اگر بخواهید به حقیقت امر بیندیشید نکته ابهامی در کارنیست.مدیریت آن مجموعه که کمی بالاتر از 20 متری فجردرزنبیل آبادقم وروبروی دانشگاه مفیدواقع استفاز بردن کامژیوتر به داخل حجره ها ومحل سکونت خود ممنوع بودند.بدتر از آن را اگر بخواهی بشنوی .من حوزه علمیه ای هم سراغ دارم که مدیریت آن تا سال 1367 که درشیراز بودم اجازه بردن روزنامه به داخل حوزه وحجره ها به طلبه ها نمیدادند.واما لب مطلب که اصلا نیازی به این مناقشات ندارد.اینکه ده گفتار مرحوم مطهری را مطالعه فرماییدوفرق تربیت انسان با دیدگاه مصونیت محور ودیدگاه محرومیت محور راملاحظه کنید.آنگه اگر برداشتهای شما همین بود که هست به مجادله خود ادامه دهید.خدا یار ونگهدارتان.

علي

با سلام: لطفا حتما در نظرسنجي شركت كنيد. آدرس نظرسنجي: http://world-of-game.persianblog.ir/post/49 با تشكر [گل]

مفید بود روزه هاتون قبول

درنیایش های شبانه،مناجات سحر،نمازهای عشق مارو فراموش نکنید التماس دعای فراوان[گل]

آینه چون قد تو بنمود راست خود شکن آیینه شکستن خظاست اگه با وجود ماهواره خود یا خانواده‌‌ات تباه می‌‌شود مشکل از توست نه ماهواره.

احمد

سلام متشکرم از دعوتتون استفاده کردیم اگه دوست داشتین تبادل لینک کنیم مناالله توفیق

ظهور عشق

سلام وعرض ادب نوشته عالییی بود .. تشکر

جلال شفیع فر

خواندم، پسندیم و جالب بود دستت درد نکند درست گفته‌ای.