دو جریان زیبا و ارزشمند از امام عسکری(ع)

این دعا را همیشه بخوانید

از ابی هشام روایت شده که بعضی از موالی و محبّان به آن حضرت نامه‌‌ای نوشتند و درخواست کردند که دعایی را به ایشان تعلیم فرماید.

حضرت برای آنان نوشت که این دعا را بخوانید:

«یَا أَسْمَعَ السَّامِعِینَ وَ یَا أَبْصَرَ الْمُبْصِرِینَ وَ یَا أَنْظَرَ النَّاظِرِینَ وَ یَا أَسْرَعَ الْحَاسِبِینَ وَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ وَ یَا أَحْکَمَ الْحَاکِمِینَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَوْسِعْ لِی فِی رِزْقِی وَ مُدَّ لِی فِی عُمُرِی وَ امْنُنْ عَلَیَّ بِرَحْمَتِکَ وَ اجْعَلْنِی مِمَّنْ تَنْتَصِرُ بِهِ لِدِینِکَ وَ لَا تَسْتَبْدِلْ بِهِ غَیْرِی‏»؛

(ترجمه: اى شنواترین شنوندگان و اى بیناترین بینندگان و اى دقیق‏ترین نگرندگان و اى سریع‏ترین حساب رسان و اى مهربان‏ترین مهربانان و اى بهترین داوران؛ بر محمّد و خاندانش درود فرست و در روزیم گشایش ده و عمرم را طولانى کن و با رحمتت بر من منّت بگذار و مرا از یاوران دینت قرار ده و (در این یاورى) مرا با کس دیگرى جا به جا مکن.)

ابو هاشم گوید با خویشتن گفتم که بار خدایا مرا در سلک حزب خود و در زمره خود قرار ده.

حضرت عسکری(ع) رو به من کردند و فرمودند تو در سلک حزب او هستی و درزمره او.

هر گاه که بخدا ایمان آورده باشی و رسول او را تصدیق کنی و اولیاء خدا را شناخته و از آنان پیروی کنی پس تو را بشارت باد، باز تو را بشارت باد.

(منبع: بحارالانوار 50: 298)

*****************

دوستان اهلبیت(ع) دنیا و آخرت دارند

علی بن عاصم کوفی نابینا بود. او می‌گوید بر مولای خود امام حسن عسکری(ع) وارد شدم و سلام کردم. حضرت جواب مرا دادند و فرمودند درود و گوارا باد تو را ای پسر عاصم. بنشین و من نشستم.

سپس حضرت فرمود: آیا می‌‌دانی روی چه فرشی نشسته‌‌ای؟

عرض کردم خداوند صورت صاحب این فرش را نورانی‌‌تر قرار دهد.

حضرت فرمود: ای پسر عاصم بدان که تو روی فرشی نشسته‌‌ای که بسیاری از پیامبران و رسولان روی این فرش نشسته‌‌اند.

عرض کردم: آرزو دارم ای کاش تا آخر عمر از شما جدا نمی‌‌شدم، و با خودم گفتم ای کاش چشم داشتم و این فرش را می‌‌دیدم.

امام حسن عسکری(ع) آنچه در دلم خطور کرد را فهمید و فرمود نزدیک من بیا.

نزدیک حضرت رفتم. دست مبارکش را روی صورتم کشید و به اذن خدا بیناییم برگشت و الحمدلله.

سپس فرمود:

این جای قدمهای پدر ما آدم است، و این اثر هابیل و این اثر شیث و این اثر ادریس و این اثر هود و این اثر صالح و این اثر لقمان و این اثر ابراهیم و این اثر لوط و این اثر شعیب و این اثر موسی و این اثر داود و این اثر سلیمان و این اثر خضر و این اثر دانیال و این اثر ذی القرنین و این اثر عدنان و این اثر عبدالمطّلب و این اثر عبدالله و این اثر عبدمناف و این اثر جدّم رسول الله و این اثر جدّم علی بن ابیطالب است.

علی بن عاصم می‌‌گوید:

روی زمین افتادم و جای قدمها و اثرها را بوسیدم و سپس دست مبارک امام عسکری(ع) را نیز بوسیدم و عرض کردم من قدرت و توانایی یاری کردن شما را ندارم و غیر از دوستی و محبت به شماها و دوری و برائت از دشمنانتان چیز دیگری ندارم، فقط در جاهای خلوت دشمنانتان(غاصبین خلافت و پیروان آنان) را لعن می‌‌کنم. ای مولای من حال چگونه است؟

حضرت فرمود: از پدرم شنیدم که جدم پیامبر(ص) فرموده است هر کس قدرت و توانایی بر یاری کردن ما را نداشته باشد اما در جاهای خلوت، لعن بر دشمنان ما کند، خداوند متعال صدای او را به تمام ملائکه می‌‌رساند و ملائکه برای او استغفار می‌‌کنند و علوّ مرتبه برای او طلب می‌‌کنند و می‌‌گویند پروردگارا درود و صلوات بی‌‌پایانت را بر این بنده‌‌‌ات بفرست که آنچه در توان دارد(اظهار علاقه و محبت به خاندان عصمت و طهارت و بیزاری از دشمنان ایشان) برای یاری اولیای تو بذل نموده و از این بیشتر از او میسّر نیست.

از جانب خداوند متعال خطاب می‌‌‌رسد ای ملائکه من! صدای شما را شنیدم و دعای شما را مستجاب نمودم، و این بنده‌‌‌‌ام را با نیکوکاران و اخیار محشور خواهم نمود.

«الّلهم أمِتنَا عَلَی وِلایَتِهِم وَ البَرَائَةِ مِن أعدَائِهِم وَ ارزُقنَا شَفَاعَتَهُم إن شَاءَ الله»

(منبع: بحارالانوار 50: 304)

/ 14 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خانه و خاطره ها

سلام و تشکر از آمدن شما به وبلاگم مطالب جالبی دارید. ما که دوستدار اهلبیت هستیم. امیدوارم مورد عنایت خداوند باشیم. [گل]

تینا

سلام به شما ممنون که مرا مطلع فرمودید از مطالب وبتون مطالب بسیار متین و وزین بود و من استفاده بردم و امیدوارم بتوانم از آن همیشه و در همه حال استفاده نمایم موفق و شادزی

در امتداد زندگی

سلام ممنونم از خبر دادن برای بازدید از وبلاگتان. خیلی خوبه. جالب و خواندنی. حق نگهدارتون[گل][گل]

یاس

عید نزدیکه...تو خونه تکونی دلت ما را بیرون نندازی .سلام.[گل]

محب ولایت

[قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب] [قلب] بسم الله الرحمن الرحیم [قلب] [قلب] اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم [قلب] [قلب] سلام علیکم [قلب] [قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل]امام محمد باقر علیه السلام فرمودند: [گل] [گل]آن بنده در قيامت حسرتش بيشتر است كه راه راستي را به ديگران بنمايد و خود به راه ديگر رود[گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

فهیمه

دعای معرفت. اللهم عرفنی نفسک فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک. اللّهم عرفنی نبیک فانک ان لم تعرفنی نبیک لم اعرف حجتک. اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرّفنی حجتک ضللت عن دینی؛ پروردگارا! خود را به من بشناسان که اگر خود را به من نشناسانی، نمیتوانم پیغمبرت را بشناسم. پروردگارا! پیغمبرت را به من بشناسان که اگر پیغمبرت را به من نشناسانی، نمیتوانم حجت تو را بشناسم. پروردگارا! حجت خود را به من بشناسان، که اگر حجت خود را به من نشناسانی، دین خود را از دست میدهم، و گمراه خواهم شد

روباه قرمز

سلام... به من سری بزن و خوشحالم کن... با مطالب جالبی آپم... [خونسرد]

بابک

سلام و درود بسیار بسیار بسیار عالی/شگفت انگیز و فوق العاده بود/ خدا حفظت کنه اشا الله