متن کامل مناظره دکتر قزوینی با مولوی مرادزهی (مناظره شیعه با سنی)

پنجشنبه شب در ساعت 22:00 بوقت ایران، مناظره «دکتر حسینی قزوینی»؛ عضو هیأت علمی و رئیس بخش حدیث دانشگاه بین المللی آل البیت علیهم السلام، استاد حوزه علمیه قم در سطوح عالی و مسئول مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر(عج) و «مولوی عبدالحمید مرادزهی» از اساتید برجسته حوزه علمیه زاهدان بصورت زنده از شبکه ماهواره ای سلام پخش شد.

هر طرف مناظره سوالات خود را مطرح و طرف مقابل 4 دقیقه زمان داشت تا پاسخ دهد و یک دقیقه نیز برای طرح سؤال جدید فرصت داشت.

مناظره در فضایی دوستانه برگزار گردید و مدیر سلام بدون جانب داری از هر یک از طرف مناظره، سعی نمود بی طرفی در مناظره را حفظ نماید. این مناظره حدود دوساعت و پانزده دقیقه بطول انجامید. شایان ذکراست در پی انتشار خبر اعتراض شدید مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان نسبت به شبکه سوم سیما، دکتر سید محمد حسینی قزوینی روز جمعه 27 مهرماه سال گذشته آمادگی خود را جهت مناظره با ایشان بدون هیچ پیش شرطی اعلام کرد.

پس از گذشت چند روز از دعوت به مناظره عبدالحمید توسط دکتر حسینی قزوینی، حوزه دارالعلوم زاهدان از رد این مناظره از سوی امام جماعت مسجد مکی زاهدان خبر داد.

بنابر این گزارش، این حوزه به علت آنچه که شخصیت شناخته شده و جهانی عبدالحمید خوانده و همچنین پرهیز از بحث، جدل و مناقشاتی که در مناظره‌ها رخ می دهد، میدان مناظره را برای شخص عبدالحمید مناسب ندیده و آورده است: «اگر آقای دکتر قزوینی آمادگی مباهله داشته باشد، ایشان جهت مباهله آمادگی کامل خود را اعلام می‌دارند».

به گزارش شیعه نیوز، حوزه دارالعلوم زاهدان در ادامه می افزود:«این در واقع روش حضرت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم و بزرگان دین است. آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم نیز دعوت به مناظره شدند اما پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم خواستار مباهله شدند».

پس از گذشت چند ماه این مناظره مجددا به در خواست مولوی عبدالمجید مرادزهی مطرح گردید و دکتر قزوینی بدون هیچ پیش شرطی آن را پذیرفت و به همّت شبکه ماهواره ای سلام شب گذشته برگزار گردید.

[تذکر: مواردی که با (؟؟) مشخص شده، ‌صدای گوینده واضح نبوده است].

متن این مناظره به شرح زیر است:

 

مدیر شبکه سلام:

خدمت شما دوستان بیننده سلام و درود تقدیم می‌کنیم. انشاء الله که با موفقیت و سربلندی کامل در پناه خداوند سبحان روز گار را سپری کرده باشید.

برنامه‌ای که امروز شروع می‌کنیم، گفتگویی است بین دو بزرگوار؛ جناب آقای حسینی قزوینی و جناب آقای مراد زهی. یک گفتگوی دوستانه و یک مناظره برای روشن شدن نقاط مبهم و نقاط نامشخص تاریخ....

موضوع مناظره؛ «حضرت زهرا(سلام الله علیها)» است. از ماه‌ها قبل قرار بود که مناظره‌ای را برگزار کنیم، متأسفانه این امکان فراهم نشد به دلائل مختلفی.

دلیل انتخاب این موضوع این است که مشکلاتی برای برخی از دوستان و هموطنان ما رخ داده است که اختلافاتی را به وجود آورده است، شب نامه هایی را چاپ کرده‌اند، سخنرانی‌هایی را کرده‌اند و... این مسائل باعث شد که متأسفانه برخوردهای فیزیکی نیز صورت گیرد.

من یک توضیحات اولیه را بدهم: اولا این گفتگوها دوستانه است و هر دو طرف از شخصیت‌های اسلامی هستند و بنای ما بر این است که این گفتگو دوستانه و سالم برگزار شود و انشاء الله به دنبال این هستیم که حقایق روشن شود و دانش مان بارورتر شود.

هیچ یک از دو طرف مناظره قطعا به دنبال این نیستند که طرف دیگر را شکست بدهند... هر دو بزرگوار نیز توضیح خواهند داد. انشاء الله این برنامه الگویی خواهد شد برای برخی از رسانه‌ها و تلویزیون‌هایی که مناظره برگزار می‌کنند و خودشان به قضاوت می‌نشینند و بهره برداری می‌کنند که ما پیروز شدیم و فلانی شکست خورد.... ما دلمان می‌خواهد که خود مردم قضاوت کنند و در باره‌اش صحبت کنند. خود این برنامه بعد از یک وقفه طولانی، یک حرکت جدیدی باشد و تعیین کننده باشد که ما این مناظره را ادامه دهیم.

نکته دوم این است که هر دو طرف از موضوع مناظره دور نشود و در باره حضرت زهرا سلام الله علیها باشد.

شکل برنامه: برنامه به این شکل خواهد بود که دو تا ده دقیقه آغازگر برنامه خواهد بود برای هر دو بزرگوار. هر دو طرف صحبت خواهند کرد،‌ بعد یک دقیقه طرف مقابل سؤال خود را مطرح خواهد کرد، طرف دیگر چهار دقیقه وقت دارد که درباره این یک دقیقه و سؤال وی صحبت کند. وقتی چهار دقیقه‌اش تمام شد،‌ یک دقیقه به ایشان وقت می‌دهیم سؤالی مطرح کنند تا طرف مقابل چهار دقیقه وقت داشته باشد که جواب دهد.

برای شروع دو راه است، یا این که از آقای مراد زهی خواهش کنیم که چون مهمان هستند شروع کنند و یا به عهده قرعه می‌گذاریم. نظر جناب مراد زهی را می‌پرسیم که ایشان شروع کنند و یا قرعه کشی کنیم.

مولوی مراد زهی: هرچه نظر جناب آقای قزوینی باشد ما حرفی نداریم.

استاد قزوینی: اگر ایشان تمایل دارند برای شروع کردن و چون مهمان ما هستند و ما وابستگی مان به شبکه سلام بیشتر است، ما این حق اولویت را به ایشان واگذار می‌کنیم.

 

مولوی مراد زهی:

بسم الله الرحمن الرحیم و به نسعین، نحمده و نصلی علی رسوله الکریم و نصلی و نسلم علی آله و اصحابه الکرام. قال الله تبارک و تعالی: «فَبَشِّرْ عِبَاد الَّذِینَ یسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئکَ الَّذِینَ هَدَئهُمُ اللَّهُ وَ أُوْلَئکَ هُمْ أُوْلُواْ الْأَلْبَاب‌» (الزمر/17 و 18).

ضمن عرض تشکر و قدردارنی از مسؤولین شبکه سلام و حاج آقای قزوینی که باهم در ارتباط بودیم و قرار بود که یک گفتگوی دوستانه‌ای در این شبکه داشته باشیم که بحمد الله این زمینه مطرح شد و بنده لازم می‌دانم که از هم دست اندر کاران تقدیر و تشکر داشته باشم.

لازم می‌دانم مقدمه‌ای که بسیار مرتبط با بحث مان است، عرض کنم به صورت تا بعدها ما وارد بحث اصلی بشویم.

همه می‌دانیم که اسلام در وضعیت فعلی وضعیت خاصی دارد که در طول چهارده قرن فکر نمی‌کنم که چنین وضعیتی را داشته باشد. بسیار متفرق، پراکنده و دشمنان اسلام و مسلمین. بنابراین مسؤولیت اندیشمندان، علما، مطبوعات، شبکه‌های ماهواره‌ای ومتولیان امور فرهنگی در جهان اسلام بسیار سنگین است.

ما چهارده قرن، سیزده قرن از راه تفرقه و کوبیدن همدیگر دست آور و نتیجه‌ای نداشته‌ایم، مسلّما در حال حاضر و در قرون آینده دست آوردی نخواهیم داشت.

در حال حاضر نیاز شدید به وحدت داریم و آن فرمانی که خداوند متعال فرموده: بسم الله الرحمن الرحیم: «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا» (آل عمران /103).

نیاز شدید به اعتصام به حبل الله و چنگ زدن به ریسمان الهی که همان قرآن است و عمل کردن به آن داریم. و این که از تعصبات کورکورانه و از هر گونه فرقه گرائی و تقویت فرقه گرایی کنار بیاییم.

هدف اصلی از این بحث همان طور که آقای هدایتی فرموده، یک مناظره کشتی گرفتن نیست که به دنبال این باشیم که به هر حال این طرف، طرف دیگر را مغلوب کند، خیر. اصل گفتگو، اصل حوار و مخصوصا در کشور ما در کشور اسلامی ایران که پیشتاز طرح گفتگوی تمدن‌ها بوده و هست، شایسته است که ما این گفتگوی دوستانه و گفتمان را در میان خود مان هم داشته باشیم.

بنابراین این گفتمان را به فال نیک می‌گیریم... [قطع شدن موقت صدا].

تمام شنوندگان گرامی، از تمام اهل نظر و آن‌هایی که صدای ما را می‌شنوند؛ چه از برادران شیعه و چه برادران اهل سنت، که این یکی دو ساعت، بحث شیعه و یا بحث سنی را از مغزشان بیرون بریزند، به عنوان یک مسلمان پای صحبت برادر مسلمان خودشان بنشینند و براساس آیه‌ای که تلاوت کردیم، که قرآن می‌فرماید: «بشارت به آن انسان‌هایی که گفتمان و گفتارها را گوش می‌دهند و از مستندترین و مستدل ترین و بهترین گفتمان آن را اتباع می‌کنند، آن‌ها صاحبان اندیشه هستند پیروی می‌کنند».

شبکه سلام، فرصتی است که به هر حال برای دوستان ما پیش آمده و می‌توانند که دراین مکان دوری که قرار دارند به عنوان فرصت استثنائی در جهت وحدت مسلمین و در جهت دعوت به اسلام ودر جهت تبلیغ اسلام تلاش و کوشش کنند.

بنابراین ما از همین الآن مجددا از مسؤولین و متولیان شبکه سلام با رویکرد جدیدی به سمت اتحاد و انسجام اسلامی، به سمت وحدت و به سمت تقریب دلها و نزدیک کردن دلهای جامعه اسلامی گام بردارند.

بنابراین آنچه که احساس کردیم که انگیزه شد تا در این بحث شرکت کنیم، بحث‌هایی است که در این یکی دو سال اخیر مطرح شده و در شبکه‌های خبری،‌ در روزنامه‌ها، در مطبوعات، در شبکه‌های اینترنتی بسیار به صورت گسترده روش بحث می‌شود و آن همان طرح اتهاماتی که به بهترین انسان‌ها بعد از رسول خدا صلی الله علیه وسلم؛ یعنی حضرت ابوبکر صدیق و حضرت عمر فاروض رضی الله عنهما زده شده این اتهامات و بعد از آن هم مستنداتی که آورده شده برای آن مواردی از کتب اهل سنت است.

می‌خواهیم بررسی کنیم که واقعاً انسان‌هایی که بعد از پیامبر پایه گذار دین اسلام و پایه‌گذار فتوحات اسلامی بودند و ما ایرانیان هم به ویژه مرهون خدمامت و زحمات و تلاش‌ها و مجاهدتهای آن‌ها هستیم که اسلام به ما رسید و الآن ما مسلمان هستیم. آیا واقعاً چنین برنامه‌هایی بوده، چنین چیزی صورت گرفته و یا این که این‌ها براثر دسیسه مخالفین اسلام و دشمنان اسلام در طول تاریخ که خواسته‌اند تفرقه گرایی را تشویق بفرمایند بین فرقه‌های اسلامی از سوی آن‌ها صورت گرفته و در بعضی از کتاب‌ها روایات جعلی و ساختگی در این خصوص وضع شده.

ما الآن به وظیفه بزرگی نسبت به آل و اصحاب پیامبربر عهده داریم. آل و اصحاب پیامبر همانند دو بازوی یک پرنده‌ای می‌مانند که هر کدام از این بازو اگر نباشد، پر نباشد، پرنده نمی‌تواند پرواز کند.

بنابراین ما از همه شنوندگان عزیز استدعا داریم که به دور از تعصب و به دور از این که پیرو چه مذهبی هستند به عرائض مختصر بنده انشاءالله در بحث‌های آینده گوش می‌دهند و همه در نهایت دنبال این چیزی که کشف حقیقت هست، باشیم. انشاءالله.

در رابطه با شخصیت حضرت فاطمه زهرا و این که دیدگاه اهل سنت و بالاتر از آن در رابطه با دیدگاه اهل سنت نسبت به پیامبر عرائضی است انشاء الله در بحث‌های آینده در بحث‌های بعدی خواهیم داشت و الآن چون وقت در این ده دقیقه تمام شد، من سعی می‌کنم که در فرصت‌های بعدی در خدمت دوستان باشیم.

 

دکتر حسینی قزوینی:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم، و به نستعین و هو خیر ناصر و معین، الحمد لله والصلاة علی رسول الله و علی آله آل الله، لا سیما علی مولانا بقیة الله، واللعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله. افوض امری الی الله إن الله بصیر بالعباد.

ما هم ضمن سلام به همه دست اندر کاران شبکه سلام، جناب حاج آقای هدایتی و بینندگان عزیز در سراسر دنیا.

تشکر می‌کنیم اولاً از شبکه سلام که این بستر را فراهم کردند که یکی از عزیزان اهل سنت که از اساتید برجسته حوزه علمیه دارالعلوم مکی زاهدان هست، حضور پیدا کند و مطالبشان را شفاف در این جلسه دوستانه و گفتگوی صمیمی بیان کند.

و از مقدمه‌ای هم که برادر عزیزم جناب مراد زهی بیان کردند، من باز تشکر می‌کنم. بنده هم تأکید می‌کنم بر این که ما مسلمان‌ها امروز در برابر دشمن مشترک قرار گرفته‌ایم که دشمنان برایشان نه شیعه و نه سنی هیچ کدام فرق نمی‌کند، با همان سلاح‌هایی که در افغانستان و در کابل سنی‌ را می‌کشند، در مزار شریف شیعه را می‌کشند. در عراق اگر در فلوجه برادران اهل سنت ما را می‌کشند‌، در شهید صدر شیعیان را می‌کشند و ما چه شیعه و چه سنی برادر هستیم،‌ کتابمان یکی است، قبله‌ی ما یکی است، پیامبران ما یکی است، مشترکات زیادی داریم و در کنار، هم اختلافاتی داریم و برای اختلافات به جای این که متوسل بشویم به خشونت و یا اهانت و یا جسارت، چه بهتر که بسترهای این چنینی فراهم شود که از شیعه و سنی در یک جلسه خیلی دوستانه مطالبشان را مطرح کنند.

و اما این که موضوع ما حضرت زهرا سلام الله علیها است، روی چند محور این موضوع انتخاب شد و جناب مراد زهی هم این پشنهاد را پذیرفتند.

نکته اول این که حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها در میان فرزندان نبی مکرم صلی الله علیه وآله وسلم جایگاه کاملاً ویژه‌ای داشت و هم از دیگر فرزندانش و هم از دیگر صحابه امتیاز ویژه‌ای داشت.

صدیقه طاهره تنها کسی که است که رسول اکرم به صراحت درباره او فرمود، «سیدة نساء اهل الجنة»؛ خانم و بانوی زنان بهشتیان است. صحیح بخاری، ج4،‌ ص183.

همچنین روایتی را هیثمی از عائشه ام المؤمنین نقل می‌کند که: «مارأیت افضل من فاطمة غیر أبیها»؛جز رسول اکرم، کسی در فضیلت به حضرت صدیقه طاهره نمی‌رسد. یا: «ما رأیت احدا اصدق من فاطمة»؛ راستگوتر از فاطمه در کره زمین نبود.

هیثمی در مجمع الزوائد می‌آورد و رجالش هم تصیحح می‌کند. مجمع الزوائد، ج9،‌ ص201.

ابن حجر هم در کتاب الإصابة، ج8، ص264 می‌گوید این روایت سندش به شرط شیخین صحیح است.

همچنین روایات متعددی که محبوبترین زنها در نزد پیامبر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بوده.

مسند احمد، ج4،‌ ص275 و باز هیثمی در مجمع الزوائد، ج9،‌ 202 می‌گوید روایت صحیح است.

حتی ابن حجر عسقلانی نقل می‌کند از سبکی از استوانه‌های علمی اهل سنت، که حضرت صدیقه طاهره از خدیجه و از عائشه فضیلتش بالاتر بوده است. فتح الباری، ج7،‌ ص105.

و همچنین مناوی نقل می‌کند که فاطمه زهرا از خلفای اربعه، به اتفاق علمای اهل سنت افضل بوده است. فیض القدیر، ج4، ص556.

 

نکته دیگر ما می‌بینیم که در کتاب‌های معتبر اهل سنت غضب فاطمه زهرا و رضای فاطمه زهرا معادل با رضای خدای عالم و غضب خدای عالم قرار گرفته است. المستدرک، با سند صحیح، ج3،‌ ص153: «ان الله یغضب لغضبک یا فاطمه و یرضی لرضاک».

همچنین خود بخاری در صحیحش آورده: «فاطمة بضعة منی، فمن اغضبها اغضبنی»؛ فاطمه پاره تن من است، هرکس او را به غضب بیاورد، مرا به غضب آورده.

یا مسلم دارد: «فاطمة بضعة منی، یؤذینی ما آذاها»؛ هر آن چه که زهرا را اذیت کند،‌ مرا اذیت کرده است.

این‌ها نشان می‌دهد که فاطمه زهرا سلام الله علیها جایگاه ویژه‌ای در نزد رسول اکرم و خدای عالم داشته. و ما بر این عقیده هستیم که نبی مکرم صلی الله علیه وآله وسلم، از بیان این روایات و احادیث این بود که الگویی برای امت اسلامی معین کند، یعنی اگر بعد از نبی مکرم جامعه اسلامی دچار تلاطم شد دچار فتنه شد، دچار اختلاف شد، تنها یادگار نبی مکرم، فاطمه زهرا سلام الله علیها به هر سو رو کرد حق هست و رضای خداوند در آن سو است و اگر نسبت به هر طرفی و هر فردی غضب کرد، ناخشنود شد، قطعاً خدا و پیامبر هم از او غضبناک و نا خشنود است.

ولذا قضیه فاطمه زهرا سلام الله،‌ یک قضیه طبیعی نیست و این روایات متعدد روایاتی نیست که نبی مکرم فقط به خاطر این که فاطمه زهرا دختر او هست و نسل او هست و از نطفه او هست بیان کرده باشد؛ چون پیامبر اکرم فرزندان دیگری هم داشته‌اند، چه پسر و چه دختر.

و لذا ما بر این عقیده هستیم که قضیه حضرت زهرا سند حقانیت عقیده شیعه است و این که جناب مراد زهی اشاره فرمودند نسبت به صحابه به ویژه جناب خلیفه اول و دوم این مسائل مطرح است، این مسائل قبل از این که در کتاب‌های شیعه مطرح شده باشد، در کتاب‌های اهل سنت مطرح است. به قول معروف می‌گویند: احترام امام زاده را باید متولی نگه دارد. آن‌چه در کتاب‌های اهل سنت مطالبی در مطاعن خلفاء آمده، در کتاب‌های شیعه شاید آن قدر نیامده باشد.

 

مدیر شبکه سلام:

الآن از جناب آقای قزوینی می‌خواهیم که یک دقیقه سؤال کنند و جناب مراد زهی درچهار دقیقه پاسخ دهند. بعد از آن که جناب مراد زهی چهار دقیقه پاسخ دادند، یک دقیقه به ایشان فرصت می‌دهیم که سؤالشان را مطرح کنند.

 

سؤال دکتر قزوینی:

سؤال اول من از آقای مراد زهی این است که روایات صحیحی که عرض کردم،‌ از عائشه که می‌گوید: «ما رأیت احداً قد اصدق من فاطمة»؛ راستگوتر از فاطمه نبوده. فاطمه زهرا سلام الله علیها بعد از رحلت نبی مکرم مطالباتی از خلیفه اول داشتند؛‌ ولی خلیفه اول پاسخ منفی دادند،‌ آیا این خود نشانگر تکذیب سخن پیامبر اکرم نیست؟

 

جواب مولوی مراد زهی:

/ 3 نظر / 27 بازدید
باد صبا

نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد عالم پیر دگر باره جوان خواهد شد این تطاول که کشیدازغم هجران بلبل تا سراپرده گل نعره زنان خواهد شد ماه شعبان منه ازدست قدح کاین خورشید از نظر تا شب عید رمضان خواهد شد مطربا مجلس انس است غزل خوان وسرود چند گویی که چنین رفت و چنان خواهد شد حافظ [لبخند][لبخند][لبخند]ممنون ممنون

حسینی

با سلام از اینکه این مناظره را با «ویرایش جدید» در وبلاگ قرار دادید سپاسگزارم. خیلی منظم و مرتب شده و استفاده از آن بهتر. در ضمن از اینکه در اثبات حقانیت مذهب شیعه تلاش می‌کنید جدا تشکر می‌کنم و برای موفقیت شما دعا می‌کنم. موفق باشید. خدا نگهدار

زهره

سلام [گل] وقت نداشتم همش رو بخونم اما همينقدر که خوندم خيلي جالب بود [دست][قلب] البته از قديم گفتن: گوش اگر گوش من و ناله اگر ناله تو آنچه البته به جايي نرسد فرياد است. [قهر] به هر حال موفق باشيد.[شوخي][هورا]