مناظره «هشام بن حکم» درباره «امامت»

جمعى از شاگردان امام صادق(ع)، از جمله هشام، در محضر آن حضرت بودند. امام صادق(ع) به هشام که در این وقت جوان بود، رو کرد و فرمود: «مناظره‌ای که بین تو و عمرو بن عبید(استاد معتزلى)واقع شده را براى ما بیان کن».

هشام:«فدایت شوم اى فرزند رسول خدا!من مقام شما را گرامى مى‌دارم، و از سخن گفتن در حضور شما شرم دارم، زیرا زبانم را در محضر شما، یاراى سخن گفتن نیست!».

امام: هرگاه ما دستورى به شما مى‌دهیم، اطاعت کنید.

هشام:به من خبر رسید که «عمرو بن عبید»روزها در مسجد بصره با شاگردان خود مى‌نشیند و درباره امامت و رهبرى، بحث و گفتگو مى‌کند، و عقیده شیعه را در مورد مسأله امامت و رهبرى، بحث و گفتگو مى‌کند، و آن را بى‌اساس جلوه مى‌دهد.

این خبر براى من بسیار ناگوار بود. از این رو (از کوفه) به بصره رفتم و در روز جمعه به مسجد بصره وارد شدم. دیدم جمعیت زیادى گرداگرد او حلقه زده‌اند و او نیز جامه سیاه پشمى بر تن کرده و عبایى به دوش ‍ افکنده و حاضران از او سؤال مى‌کردند و او جواب مى‌داد.

از حاضران تقاضا کردم تا در حلقه خود به من جائى دهند.سرانجام راه باز کردند و در آخر جمعیت بر دو زانو نشستم.آنگاه مناظره من با او به این ترتیب شروع شد:

هشام(خطاب به عمرو بن عبید): اى دانشمند! من مرد غریبى هستم، آیا اجازه دارم از شما سؤالى کنم؟

عمرو: آرى اجازه دارى.

هشام: آیا شما چشم دارى؟

عمرو: فرزندم! این چه سؤالى است که مطرح مى‌کنى؟ چیزى را که مى‌بینى چرا از آن مى‌پرسى؟

هشام: تمام سؤالات من همین گونه است.

عمرو: گرچه سؤالات تو احمقانه است، ولى آنچه خواهى بپرس.

هشام: آیا چشم دارى؟

عمرو: آرى.

هشام: به وسیله چشم چکار مى‌کنى؟

عمرو: به وسیله چشم، رنگها و اشخاص و سایر منظره‌ها را مى‌نگرم.

هشام: آیا بینى دارى؟

عمرو: آرى.

هشام: از آن چه استفاده مى‌برى؟

عمرو: به وسیله بینى، بوها را استشمام مى‌نمایم.

هشام: آیا زبان و دهان دارى؟

عمرو: آرى.

عمرو: با آن چه نفعى مى‌برى؟

عمرو: با زبان، طعم غذاها را چشیده و درک مى‌کنم.

هشام: آیا گوش دارى؟

عمرو: آرى.

هشام: از گوش چه استفاده مى‌کنى؟

عمرو: با گوش، صداها را مى‌شنوم.

هشام: آیا قلب(منظور؛ مرکز إدراکات است نه قلب داخل سینه) دارى؟

عمرو: آرى.

هشام: با قلب چه مى‌کنى؟

عمرو: به وسیله قلب، آنچه بر اعضاى بدنم مى‌گذرد، و بر حواس من خطور مى‌کند، تشخیص می‌دهم و صحیح را از باطل جدا می‌کنم.

هشام: آیا اعضاء بدن، از قلب بى نیاز نیستند؟

عمرو: نه، نه هرگز.

هشام: وقتى که اعضاء بدن، صحیح و سالم هستند، چه نیازى به قلب دارند؟

عمرو: پسرجانم! اگر اعضاء بدن در بوئیدن یا دیدن یا شنیدن یا چشیدن، تردید پیدا کنند، و در امرى از امور دچار حیرت شوند، فوراً به قلب(مرکز ادراکات)مراجعه مى‌کنند، تا تردیدشان رفع شود و یقین حاصل کنند.

هشام: بنابراین خداوند قلب را براى رفع تردید قرار داده است.

عمرو: آرى.

هشام: اى مرد دانشمند! وقتى که خداوند براى تنظیم اداره امور کشور کوچکی مثل بدن تو، پیشوایى به نام «قلب» قرار داده، چگونه ممکن است که خداى مهربان، اینهمه مخلوق و بندگان خود را بدون رهبر، واگذارد، تا در حیرت و شک، به سر برند و براى رفع شک و حیرت آنها، امام و پیشوا نیافریده باشد که مردم در موارد مختلف به او مراجعه کنند؟!!

در این هنگام «عمرو» سکوت عمیقى کرد و لب به سخن نگشود، و پس از زمانى تأمل به هشام گفت: «آیا تو هشام بن حکم نیستى؟»

هشام: «نه»(این پاسخ هشام یکنوع تاکتیک بود).

عمرو: آیا با او نشست و برخاست نکرده‌اى؟ و در تماس ‍نبوده‌اى؟

هشام: نه.

عمرو: پس تو از اهل کجائى؟

هشام: از اهل کوفه هستم.

عمرو: پس تو همان هشام هستى.

هشام: در این هنگام «عمرو» از جا برخاست و مرا در آغوش کشید و بر جاى خود نشانید، و تا من بر آن مسند نشسته بودم، سخنى نگفت.

وقتى که سخن هشام به اینجا رسید، امام صادق(ع) خندید و به هشام فرمود: این طرز استدلال را از که آموخته‌اى؟ هشام عرض کرد: آنچه از شما شنیده بودم منظم کردم.

امام صادق(ع) فرمود: «هذا والله مکتوب فى صحف ابراهیم و موسى»؛ سوگند به خدا، این گونه مناظره تو در صحف ابراهیم و موسى(ع) نوشته شده است.[١]


[١]- الکافی‏1: 169.

/ 35 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کوروش

سلام آنچه که این فرد درآن زمان برای استدلال درمورد امامت به کار برده شاید مقبول بوده است ولی امروز این فقط در مقابل ایدال مارکسیستها که در جامعه ایی رویایی لزوم دولت را نفی می کنند کاربرد شاید داشته باشد و آنچه که مهم است و باید برای آن استدلال شود روش انتخاب حاکم(قلب ) و اختیارات توانایی ها و وظایف آن است به یاد داشته باشید که مثلا چشم گاو سیاه و سژید می بیند و این علاوه بر ساختار چشم وی به ساختار مغز وی نیز بستگی دارد

مجتبی

سلام.عالی بود.موفق باشی.لعنت خدا بر قاتلان زهرا(س)

دلشاد

خوب بود[لبخند]

امین

سلام جالب بود و....به امید اینکه ایام همیشه به کام باشد موفق باشد منتظر نظرات ... ارزشمندتان هستم در پناه حق راسی یه نظر اومده بود برام که من به دوستان بگم اگه خواستین آدرسش اینه یه سر بزنید جالبه درمورد جشنواره ایده های ناشناخته شغلی برای افراد خلاقی چون شما http://jahad-ag.persianblog.ir تمدید شده مثل اینکه ملی هم شده وبغیر از ایده شغلی جدید ونوی بکر ویا هرچیز دیگه مقاله هم می تونید بدید اگه خوشتون اومد اینو به دوستان وفامیلهای کارآفرین خلاق وخیال پرداز معرفی کنید شاید صاحب یه سکه شدید یا شدند بای

قاسم

سلام از وبلاگ قشنگ شما استفاده کرده و تبریک به شما به خاطر فعالیت های زیبایتان. به ما بیشتر سر بزن یا علی[قلب][تلفن]

درنا

سلام دوست خوبم صبح بخیر مطالبتون واقعا بی نظیره مخصوصا اثبات وجود خدا از حضورت ممنونم [لبخند]

کوروش

سلام دوست عزیز ابتدا می خواهم در مورد برهان نظم و برهان های مشابه یک توضیحی بدهم ما در دانشگاه برای درس معارف یکمان یک استادی داشتیم که من از بین کل روحانیون و اساتید فلسفه و الهیات و رشته های مشابه به اندازه ایشان مسلط در جواب ندیده ام . واقعیتش را بخواهی برهان نظم بر خلاف اسم آن برهان نیست در فلسفه و علم جدید وآژه ای برای این قبیل مسائل به کار می رود با عنوان فرضیه (مثلا فرضیه بازار کارا در اقتصاد) اصلا اینکه در دنیا نظم یا علیت وجود دارد خودش محل بحث و سوال است ولی این استاد ما وقتی که با جملاتی نظیر اینکه از کجا بدانیم علیت وجود دارد با آن شرایط به خصوص و نظایر آن می گفت پس شما به چه وچه ...اعتقاد دارید و اگر به این ها اعتقاد دارید و باید برهان دیگری را که عرضه می کرد بپذیرید (چون بحثها قدیمی است و دقت لازم را ممکن است در حافظه نداشته باشم جزئیات را ذکر نمی کنم) ایراد آقای هیوم هم این نبوده که شما می فرمایید و مهمتر از آن اینکه این توضیح شما این جا اصلا کاربردی ندارد چون اصلا بحث اصلی در مورد امامت در مورد نحوه انتخاب و حد اختیارات و وظایف وی است در همه جوامع در مورد ویژگی هاحد اختیارات و وظایف و عملکر

MMMG

سلام دوست خوب و عزيزم [لبخند][لبخند][لبخند][گل][گل][چشمک][چشمک][نیشخند] ممنون از حضور پر مهرت از مطالب استفاده كردم بازم اگر آپ شدي خبرم كن به اميد ديدار [خداحافظ][خداحافظ][خداحافظ][گل][گل][خداحافظ][خداحافظ][خداحافظ]

مینا

[گل][گل][گل]