تسلیت رحلت حضرت خدیجه(س) و وصیت او به پیامبر

حضرت خدیجه(س) سه سال قبل از هجرت بیمار شد.

پیغمبر(ص) به عیادت وی رفت و فرمود: ای خدیجه، «أما علمت أن الله قد زوّجنی معک فی الجنة»: آیا می‌‌دانی که خداوند تو را در بهشت نیز همسرم ساخته است!؟

آنگاه از خدیجه دلجویی و تفقد کرد؛ او را وعده بهشت داد و درجات عالی بهشت را به شکرانه‌‌ی خدمات او توصیف فرمود.

چون بیماری حضرت خدیجه شدت یافت، عرض کرد: یا رسول الله! چند وصیت دارم:

من در حق تو کوتاهی کردم، مرا عفو کن.

پیامبر(ص) فرمود: هرگز از تو تقصیری ندیدم و نهایت تلاش خود را به کار بردی. در خانه‌‌ام بسیار خسته شدی و اموالت را در راه خدا مصرف کردی.

عرض کرد: یا رسول الله! وصیت دوم من این است که مواظب این دختر باشید؛ و به فاطمه زهرا(س) اشاره کرد. چون او بعد از من یتیم و غریب خواهد شد. پس مبادا کسی از زنان قریش به او آزار برساند. مبادا کسی به صورتش سیلی بزند. مبادا کسی بر او فریاد بکشد. مبادا کسی با او برخورد غیر ملایم و زننده‌‌ای داشته باشد.

اما وصیت سوم را شرم می‌‌کنم برایت بگویم. آن را به فاطمه عرض می‌‌کنم تا او برایت بازگو کند.

سپس فاطمه را فراخواند و به وی فرمود: نور چشمم! به پدرت رسول الله بگو: مادرم می‌‌گوید: من از قبر در هراسم؛ از تو می‌‌خواهم مرا در لباسی که هنگام نزول وحی به تن داشتی، کفن کنی.

پس فاطمه زهرا(س) از اتاق بیرون آمد و مطلب را به پیامبر(ص) عرض کرد.

پیامبر اکرم(ص) آن پیراهن را برای خدیجه فرستاد و او بسیار خوشحال شد.

هنگام وفات حضرت خدیجه، پیامبراکرم(ص) غسل و کفن وی را به عهده گرفت.

ناگهان جبرئیل در حالی که کفن از بهشت همراه داشت، نازل شد و عرض کرد: یا رسول الله، خداوند به تو سلام می‌‌رساند و می‌‌فرماید: ایشان اموالش را در راه ما صرف کرد و ما سزاوارتریم که کفنش را به عهده بگیریم.

پیامبر(ص) نخست با عباى خود او را کفن کرد، آنگاه کفن بهشتى را بر روى آن قرار داد.

شادی روح مطهر أم المؤمنین حضرت خدیجه(سلام الله علیها) سه صلوات.

منبع: پند تاریخ، ج2،ص22.

/ 2 نظر / 5 بازدید
محمدرضا قمری

با عرض سلام خدمت شما ضمن عرض تبریک ایام ماه مبارک رمضان و قبولی طاعات و عبادات شما از دعوت شما سپاس گذارم و شما را به اتفاق دوستان عزیزتان به بازدید از وبلاگ دوم خود در سایت اتیزو دعوت می کنم.موضوع وبلاگ اینجانب اثبات حقایق و معارف قران و اسلام از دیدگاه علمی می باشد.امید است با ارائه ی نظرات ارزشمند خود بنده را در بهبود عملکرد وبلاگ یاری فرمایید. برای مشاهده وبلاگ به سایت اتیزو رفته و در بخش اندیشه و مذهب عنوان حضرت حق را انتخاب نمایید .با تشکر.