اولین شب جمعه ماه رجب؛ «لیلة الرغائب» را از دست ندهید

برای این شب، عملی از رسول خدا(ص) ذکر شده است که فضیلت بسیار زیادی دارد.

آن عمل بدین گونه است:

اولین پنجشنبه ماه رجب -در صورت امکان و نبودن مانع- روزه گرفته شود. آنگاه شب جمعه که شد، بین نماز مغرب و عشاء؛ دوازده رکعت نماز بخواند که هر دو رکعت به یک سلام ختم می‌شود.

در هر رکعت؛ «یک مرتبه سوره حمد»، «سه مرتبه سوره قدر» و «دوازده مرتبه سوره توحید» خوانده شود. وقتی دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر «اللّهمّ صَلّ عَلی محمدٍ النّبیِّ الاُمّی و عَلی آلِه» گفته شود.

پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر «سُبّوحٌ قُدّوسٌ رَبُّ المَلائکةِ و الرّوح» گفته شود.

پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر «رَبِّ اغفِر وَ ارحَم و تَجاوَز عَمّا تَعلَم إنَّک أنتَ العَلِیُّ الاَعظم» گفته شود.

سپس در سجده هفتاد بار ذکر «سُبّوحٌ قُدّوسٌ رَبُّ المَلائکةِ و الرّوح» گفته شود.

در اینجا می‌توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. إن‌شاءالله به استجابت می‌رسد.

فضیلت نماز لیلة الرغائب:

پیامبر اکرم(صلوات‌الله‌علیه) در فضیلت این نماز می‌فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می‌فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدّت و سختی نجات یافتی.

میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرینتر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام.

آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

برای توضیحات بیشتر به کتاب «مفاتیح الجنان» مراجعه شود.[١]

دوستان عزیز؛ تقاضامندم نگارنده را از دعای خیر فراموش نفرمایید.

 

تذکر: در کتابهای لغت عربی مثل «لسان العرب» و «العین» گفته‌‌اند: «الرغائب»، جمع کلمه «الرغیبة» است،‌ و معنای این کلمه؛ «عطا و بخشش بسیار» است.

در ماه رجب از کرم رب مواهب ××× شیشم شب آدینه بود، لیل رغائب

بنما دو عمل بهر برآورد مطالب ××× تا اجر تو افزون شود از حد کواکب

اول صلواتی به علی باب عجائب ××× دوم بنما لعن عمر شاه نواصب

اللّهم العَن الجِبتَ وَ الطَّاغُوت


[١]- لازم به ذکر است که نرم افزار «مفاتیح الجنان»(تمام مفاتیح) برای موبایل، در بخش موبایل همین وبلاگ موجود است.

/ 33 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی

امشب ؛ از هر کجای این دنیای بزرگ که در بزنی صاحبخانه برای استقبال می آید با طبقی از آرزوهایی کــه می خواهی پس از بزرگ ، چیزهای کوچک نخواهیم . . . ********************** خدایا! کمک کن معرفت ده بینش ده که در شب آرزوها، در قلبم، آرزویی داشته باشم تو گویی به داشتن چنین بنده ای با چنان آرزویی به فرشتگانت مباهات کنی ********************* فرشته ها در شب آرزوها برای اجابت دعا و بردن آنها به ملکوت مسابقه داده و منتظر ندای بنده های خدا هستند . التماس دعا . . .

هستی...

سلام ممنون از حضورت . ممنون از پست مفیدی که گذاشتید خیلی بهم کمک کرد راستی ماروازدعای خیرتون بهره مند کنید. بازم به وبم بیایند خوشحال میشم.[گل][گل]

reza f14

سلام خیلی ممنوم که به وب ما تشریف اوردین وب شما هم خوبه بازم منتظرتان هستیم

ظهور عشق

امشب بزرگی‌ ات می‌شود آرزوهایت لیله‌الرغائب است، مراقب آرزوهایت باش... التماس دعای فرج

منتظر

امام زمان عج منتظر شماست كه شما را بشناسد. قلب خود را پاك كنيد و همچنان محكم و استوار بر عقيده و ايمان خود باشيد و زمان را براي ظهور حضرتش آماده و مهيّا سازيد. شهيد محمدجواد ميري

منتظر

امشب اگر قبول نشد دعا از عجایب است... زیرا که عرش گشوده لیله الرغائب است.. ای کاش روز جمعه که از راه می رسد.. دیگر کسی نگوید به ما ارباب غائب است..

منتظر

امشب عرشیان همه منتظرند تا به بهترین آرزوی ما آمین بگویند... فردا جمعه است،یابن الحسن (عج) ؛ اگر آرزوی من و همه ی شیعیانت ظهور تو بود،فردا کنار ما بودی!!!!

نماز معراج مومن

بسیار عالی بود . خیلی لذت بردم . اگر دوست داری بیا تو وبلاگ تا با هم مشورت کنیم

محمد

با سلام و احترام از محبت شما و لینک نمودن بنده در وبلاگ زیبایتان... وبلاگ شما نیز با نام "برای همه مفیده" در وبلاگ بنده لینک شد.... موفق و موید باشید[گل]

شکروی

Hello It was used You wish for the ending of Elevated God Be مرحبا انه كان يستخدم كنت ترغب في إنهاء الله مرتفعة أن تكون سلام بسیار مورد استفاده قرار گرفت برای شما از خداوند تبارک و تعالی عاقبت بخیری آرزومندم موفق باشید شکروی سرفراز باد ایران http://salamshokravi.persianblog.ir