دانستنیهایی در مورد جن و اجنه(11)

یکی از مباحثی که در مورد أجنه بسیار مطرح و مورد بحث قرار گرفته، «تسخیر أجنه» است.

منظور از «تسخیر أجنه» این است که انسان، با انجام برخی کارها، جن را تحت اختیار خود قرار دهد، و هر کاری از او خواست برایش انجام دهد.

خداوند متعال در قرآن کریم در این ارتباط می‌‌فرماید:

«وَ مِنَ الشَّیاطینِ مَنْ یَغُوصُونَ لَهُ وَ یَعْمَلُونَ عَمَلاً دُونَ ذلِکَ وَ کُنَّا لَهُمْ حافِظین‏»(انبیاء:82)؛ و گروهى از شیاطین(را نیز مسخّر حضرت سلیمان قرار دادیم، که در دریا) برایش غوّاصى مى‌‌‏کردند؛ و کارهایى غیر از این(نیز) براى او انجام مى‌‌‏دادند؛ و ما آنها را(از سرکشى) حفظ مى‌‌‏کردیم!

«وَ حُشِرَ لِسُلَیْمانَ جُنُودُهُ مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ الطَّیْرِ فَهُمْ یُوزَعُونَ»(نمل:17)؛ لشکریان سلیمان، از جنّ و انس و پرندگان، نزد او جمع شدند؛ آن قدر زیاد بودند که باید توقّف مى‏‌‌کردند تا به هم ملحق شوند!

«وَ لِسُلَیْمانَ الرِّیحَ غُدُوُّها شَهْرٌ وَ رَواحُها شَهْرٌ وَ أَسَلْنا لَهُ عَیْنَ الْقِطْرِ وَ مِنَ الْجِنِّ مَنْ یَعْمَلُ بَیْنَ یَدَیْهِ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَ مَنْ یَزِغْ مِنْهُمْ عَنْ أَمْرِنا نُذِقْهُ مِنْ عَذابِ السَّعیرِ. یَعْمَلُونَ لَهُ ما یَشاءُ مِنْ مَحاریبَ وَ تَماثیلَ وَ جِفانٍ کَالْجَوابِ وَ قُدُورٍ راسِیاتٍ اعْمَلُوا آلَ داوُدَ شُکْراً وَ قَلیلٌ مِنْ عِبادِیَ الشَّکُورُ»(سبأ:13-12)؛ و براى سلیمان باد را مسخّر ساختیم که صبحگاهان مسیر یک ماه را مى‌‌‏پیمود و عصرگاهان مسیر یک ماه را؛ و چشمه مس(مذاب) را براى او روان ساختیم؛ و گروهى از جنّ پیش روى او به اذن پروردگارش کار مى‌‌‏کردند؛ و هر کدام از آنها که از فرمان ما سرپیچى مى‌‌‏کرد، او را عذاب آتش سوزان مى‌‌‏چشانیم! آنها هر چه سلیمان مى‏‌‌خواست برایش درست مى‏‌‌کردند؛ معبدها، تمثالها، ظروف بزرگ غذا همانند حوضها، و دیگهاى ثابت(که آنقدر بزرگ بود که قابل حمل و نقل نبود؛ و به آنان گفتیم:) اى آل داود! شکر(این همه نعمت را) بجا آورید؛ ولى عده کمى از بندگان من شکرگزارند!

علاوه بر این آیات، آیات دیگری هم در قرآن کریم هست که این مطلب را بیان می‌کند که أجنه می‌‌توانند کارهای زیادی را برای انسان انجام دهند و در خدمت انسان باشند، و کارهای دشواری را انجام دهند که انسان از انجام آنها عاجز و ناتوان است.

در مورد حضرت سلیمان(ع) نقل شده که:

وقتی حضرت دید برخی از شیاطین و اجنه‌‌ی خرابکار، دست به خرابکاری و فساد می‌‌زنند، و ملائکه آنها را با تازیانه‌‌هایی بزرگ ممانعت می‌‌کنند، آن اجنه را در بند کرد، و هر یک از آنها را به کاری گماشت، کارهایی از قبیل، ساخت آهن و مس، قطع سنگها و کندن صخره‌‌ها، قطع درختان، ساخت دژ، و به زنان آنها دستور داد تا به کارهایی همچون ریسیدن ابریشم و پنبه و بافتن گلیم و بالش مشغول شوند.

برخی از اجنه را دستور داد تا معابد، مجسمه‌ هایی از مس و آهن، ظروف بزرگ غذا همانند حوض، و دیگهاى ثابت(که از بزرگى قابل حمل و نقل نبود) بسازند.

اجنه برای سلیمان دیگهای سنگی بسیار بزرگی ساختند، دیگهایی که در هر یک از آنها برای هزار نفر غذا درست می‌‌کردند. گروهی از أجنه مشغول درست کردن خمیر نان بودند، گروهی مشغول پختن نان، گروهی مشغول ذبح و گروهی دیگر مشغول پاک کردن گوشتها از استخوانها برای غذا، گروهی از أجنه مشغول غواصی در دریا بودند تا درّ و جواهر استخراج کنند، و گروهی مشغول کندن چاه و رود و قنات، گروهی مشغول استخراج گنج از زمین، و گروهی به استخراج معادن مشغول بودند. گروهی از آنها به تربیت اسبهای وحشی مشغول بودند.

خلاصه هر گروه از شیاطین و أجنّه به کاری سخت گمارده شده بودند، تا فرصت فساد و خرابکاری نداشته باشند و از طرفی باعث تقویت حکومت و پادشاهی حضرت سلیمان باشند.

حضرت سلیمان به یکی از عفریتها دستور داد جامها و لیوانهایی بسازد که وقتی آب می‌‌نوشد بتواند از داخل آن، شیاطین را ببیند و شیاطین از دید او مخفی نباشند. سپس به او دستور داد برای او شهری بسازد که سقف و دیوارهای آن مانع دیدنش نباشد.

آن عفریت هم شهری ساخت که طول و عرض آن به اندازه لشکر سلیمان بود. در این شهر برای هر گروه و طائفه‌‌‌ای یک قصر ساخت، که طول و عرض هر قصر؛ هزار ذراع بود. در هر قصر، خانه ها و اتاقها و حجره‌‌ها و غرفه‌‌هایی برای زنان و مردان ساخت.

سپس برای نشستن دانشمندان و قضات، محلی به طول و عرض هزار ذراع درست کرد.

آنگاه برای حضرت سلیمان یک قصر بسیار بزرگ و عجیب ساخت که طول و عرض آن، پنج هزار ذراع بود، و آن را با انواع تزئینات و جواهرات تزیین کرد.

هر وقت حضرت سلیمان بر باد سوار می‌‌شد و از بالای این شهر عبور می‌‌کرد، تمام آنچه در این شهر بود را می‌‌دید، حتی آشپزان و نانواها را هم می‌‌دید، خلاصه همه چیز در مقابل او معلوم و مشهود بود.

ادامه دارد . . .

مطالب دیگر در این ارتباط:

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (1) [35 نکته خواندنی در مورد آفرینش و زندگی جن]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (2) [کیفیت خلقت جن و برخی اقسام آن]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (3) [اقسام اجنه در خدمت حضرت سلیمان و گفتگو با ایشان]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (4) [اقسام دیگری از جن و کیفیت غذا خوردن اجنه]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (5) [اقسام جن: غول، دِلهاب، أم صبیان، عفریت]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (6) [اقسام جن: «همزاد» و «وسواس خناس»]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (7)[اقسام جن: جن های ساکن در منزل انسانها]

دانستنیهایی در مورد جن و أجنه (8) [استراق سمع أجنه و استفاده پیشگوها از أجنه]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (9) [«أجنه مؤمن وکافر» و «مکلّف بودن اجنه»]

دانستنیهایی در مورد جن و أجنه (10) [«أجنه مؤمن و کافر» و «ایمان اجنه به اهلبیت(ع)»]

/ 29 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آلما

سلام خوبی؟ آپممممممم[گل]

ذبیح الله بهروز

تشکر بسیار زیاد از اینکه وبسایت من را مورد علاقه قرار دادید و هم وبسایت زیبائی با محتویات بسیاز آموزنده دارید.

نویسنده برآیند

با سلام وخسته نباشید خدمت دوستان ونوسندگان این وبلاگ مطالب جالبی داشتین امیدوارم درمراحل طول زندگی همیشه سرحال وپر انرژی باشین و چرخه روزگار به کام شما باشد

باران

آدمها عوض می شوند، عشق دل می شکند، رفیقان می روند، کارها گره می خورند، اما یادتان باشد، که زندگی می گذرد. سلام. وبلاگ جالبی دارید

آوا

سلام تا یه جاهایی مطلبت رو خوندم ولی دوباره بر می گردم بقیش رو هم می خونم وب خیل خیلی جالبی و منحصر به فردی داری امیدوارم که موفق باشی همیشه به منم سر بزنی خوش حال میشم.

آوا

اینم آدرس وبم ببخشید یادم رفت بگذارم: http://morakabedel2.mihanblog.com/

فولادی

سلام وبلاگتون خوبه با تبادل لینک موافقم

طاها

سلام خیلی وبتون اموزندست دلگویتونم که حرف نداشت لینکتون کردم ممنون از اینکه به وبم سرزدید

وحيد آنلاين

استاد گرامي جناب آقاي حق دوست . سلام .براي چندمين بار مطالب سايت بسيار خوب و بواقع براي همه مفيد ، شما را مطالعه مي کردم . الحق که مطالب بسيار خوب و پرمحتوايي داريد . متوجه شدم که مدتي است مطالب در مورد جن و اجنه را ادامه نمي دهيد . حتي در پايان قسمت يازدهم هم نوشته بوديد ادامه دارد ... اما ادامه نداشت . آيا قصد ادامه مطلب و حتي راه از بين بردن اذيت و آزار اجنه ها و شکستن طلسم البته بروش اسلامي و با استفاده از آيات و روايات و احاديث را نداريد ؟ مطمئن باشيد خيلي ها مثل من طرفدار اين مطالب هستند . ممنون از زحمات شما و موفق باشيد .

علیرضا ص

واقعا از زحماتی که کشیدیدکمال تشکر وامتنان را دارم.خداوند همواره یارتان باد