فلسفه و حکمت «بلاها و مصائب» از دیدگاه اسلام

جهان همواره دستخوش تغییر و دگرگونى است و در واقع مجموعه‌اى است از خوشیها و ناخوشیها، آسایش و سختیها، درشتیها و نرمیها، پستیها و بلندیها و... البته شاید این تنوع و فراز و نشیب در زندگى برخى افراد، کم و یا بیش تر از دیگران باشد؛ ولى نمى توان کسى را یافت که زندگى او همیشه به یک صورت و یک نواخت باشد.

سختیها و بلاها ابعاد مختلفى دارد و براى هر کسی بسته به شرایط زندگى و اجتماعى یا وضعیت روحى، به گونه‌اى بروز مى‌کند: بیمار شدن خود یا فرزند و یا یکى از نزدیکان، از دست دادن کسى که با او مأنوس است، مرگ خویشان و نزدیکان، گرفتاریهاى مالى، بلاهاى طبیعى مثل سیل و زلزله، مشکلات شخصى همچون ناسازگارى با همسر، غم و اندوه و پریشانى، غربت، تنهایى، ورشکستگى، ترس، اسارت، فقر و خلاصه هر آنچه بتوان نام بلا و سختى یا مصیبت و ناگوارى بر آن نهاد، همگى از دو زاویه قابل مشاهده است.

اگر کسى به مشکلات و مصیبتها فقط از زاویه جهان مادى نگاه کند، شاید بتواند برای هر کدام دلیلى مادّی بیابد؛ مثل اینکه: خشکسالى را معلول نیامدن باران، مریضى به علّت عدم رعایت بهداشت و ورشکستگى را نشانه‌اى بر عدم آگاهى از تجارت دانست.

علل بلاها و مصائب

اما از دیدگاه دین مبین اسلام، عوامل متعددى در این حوادث و بلاها اثرگذار مترتب است که علل مادّی، تنها بخشی از آنها شمرده مى‌شود.

قرآن و ائمه: علل متعددى را براى گرفتارى و مصیبتها ذکر نموده‌اند که به برخى از آنها اشاره مى‌شود:

1. آزمایش

یکى از حکمتهاى بلا این است که خداوند با سختیها و بلاها بندگانش را آزمایش مى‌کند و در این آزمایش تنها کسانی که صبر پیشه می‌کنند پیروز و رستگار هستند. پروردگار متعال مى‌فرماید:

«وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ»؛[1] «قطعاً همه شما را با چیزى از ترس، گرسنگى، و کاهش در مالها و جانها و میوه ها، آزمایش مى‌کنیم و بشارت ده به استقامت کنندگان!».

آزمایش الهی برای جداساختن و شناخته شدن راستگویان از مدعیان دروغگو و برای خالص و ناب گرداندن مؤمنین صورت می‌پذیرد. «وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَیعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِینَ صَدَقُوا وَلَیعْلَمَنَّ الْکَاذِبِینَ»[2]؛ «و به تحقیق کسانی که قبل از آنها بودند را نیز امتحان کردیم، پس خداوند هم کسانی که صادق هستند و هم دروغگویان را مشخص و معلوم می‌کند.»

موارد زیر از آیات و روایات بدست مى‌آید:

الف. آزمایشهاى الهى همگانى است و مختص گروه خاص نیست. همه انبیا و اولیاى الهى در معرض آزمایشهاى الهى قرارگرفته‌اند. قرآن مجید با اشاره به امتحان عمومى انسانها مى‌فرماید «اَحَسِبَ النَّاسُ أنْ یُتْرَکُوا أنْ یَقُولُوا آمَنَّا و هُم لا یُفتَنُونَ»؛[3] «آیا مردم گمان کردند همین که بگویند: «ایمان آوردیم» به حال خود رها مى‌شوند و آزمایش نخواهند شد؟»

ب. امتحانات الهى به طرق مختلف صورت مى‌پذیرد، چنانچه حضرت آدم(ع) با دستور نزدیک نشدن به درخت ممنوعه، و حضرت ابراهیم(ع) با امر به ذبح فرزند، و برخى با خیر و شر،[4] مورد آزمایش قرار مى‌گیرند.

آزمایش الهی برای جداساختن و شناخته شدن راستگویان از مدعیان دروغگو و برای خالص و ناب گرداندن مؤمنین صورت می‌پذیرد

در روایت است که امام محمد باقر(ع) نقل مى‌فرماید: «دو فرشته از آسمان به زمین فرود آمدند، در بین هوا به هم رسیدند، یکى از آنها به دیگرى گفت: براى چه فرود مى‌آیى؟

گفت: خداوند عزّوجل مرا به طرف دریاى اهل ایل فرستاده، تا ماهى اى را صید نموده و به یکى از ستمکاران برسانم، چه آنکه وى از خداوند متعال ماهى این دریا را تقاضا و درخواست نموده است. از اینرو حق جلّ و اعلى مرا مأمور ساخته، نزد صیّادى که ماهیهاى آن دریا را صید مى‌کند رفته، و او را به صید ماهى دریاى مزبور ترغیب کنم تا بدین ترتیب، حق عزّوجلّ آن ستمکار و کافر را به منتهاى آرزویش برساند.

سپس او به رفیقش گفت: تو براى چه فرستاده شدى؟

گفت: خداوند عزّوجل مرا براى امرى عجیب‌تر از آنچه ترا به آن مبعوث نموده فرستاده است. من مامورم به سراغ بنده مؤمنش که روزه دار و قائم اللیل است و دعاء و روزه‌اش در آسمان معروف و مشهور مى‌باشد، بروم و ظرف غذایى را که وى پخته و براى افطارش آماده کرده واژگون نمایم تا بدین وسیله، آزمایش نهایى ایمان او صورت گرفته باشد».[5]

ج. صبر و استقامت، استمداد از نیروى ایمان و الطاف الهى، و توجه به این حقیقت که همه حوادث در پیشگاه خداوند رخ مى‌دهد و او از همه چیز آگاه است، رمز پیروزى در امتحانات الهى است.

انواع آزمایش

قرآن کریم برخى از آزمایشهاى الهى را که در مورد اقوام گذشته به عمل آمده اینگونه معرفى مى‌نماید:

1. امتحان عقیدتى

در یکی از جنگها که دشمن به مدینه حمله کرده بود، مسلمانها تحت فشار شدید قرار گرفتند؛ به نحوی که به خداوند متعال بدگمان شدند. در قرآن،خداوند این امر را ابتلایی برای مؤمنین محسوب می‌کند و پس از آن می‌فرماید که شما آنچنان از حیث اعتقادات در معرض خطر قرار گرفتید که اگر دشمنان بر شما چیره می‌شدند و پیشنهاد بازگشت به سوی شرک به شما می‌دادند می‌پذیرفتید. خداوند حکیم مى‌فرماید: «إِذْ جَاءُوکُمْ مِنْ فَوْقِکُمْ وَمِنْ أَسْفَلَ مِنْکُمْ وَإِذْ زَاغَتِ الْأَبْصَارُ وَبَلَغَتِ الْقُلُوبُ الْحَنَاجِرَ وَتَظُنُّونَ بِاللَّهِ الظُّنُونَا هُنَالِکَ ابْتُلِی الْمُؤْمِنُونَ وَزُلْزِلُوا زِلْزَالًا شَدِیدًا ... وَلَوْ دُخِلَتْ عَلَیهِمْ مِنْ أَقْطَارِهَا ثُمَّ سُئِلُوا الْفِتْنَةَ لَآتَوْهَا وَمَا تَلَبَّثُوا بِهَا إِلَّا یسِیرً»؛[6] «[به خاطر بیاورید] زمانى را که آنها از طرف بالا و پایین [شهر] بر شما وارد شدند [و مدینه را محاصره کردند] و زمانى را که چشمها از شدّت وحشت خیره شده و جانها به لب رسیده بود، و گمانهاى گوناگون بدى به خدا مى‌بردید. آنجا بود که مؤمنان آزمایش شدند و تکان سختى خوردند ... [آنها چنان بودند که] اگر دشمنان از اطراف مدینه بر آنان وارد می‌شدند و پیشنهاد بازگشت به سوی شرک به آنان می‌کردند می‌پذیرفتند و جز مدت کمی [برای انتخاب این راه] درنگ نمی‌کردند.»

پس از آن که حضرت موسی(ع) براى مناجات با پروردگار، به کوه طور رفت، راز و نیاز او از سى شب، به چهل شب افزایش یافت، به این وسیله قوم او مورد آزمایش قرار گرفتند؛ ولى نتوانستند از این امتحان سربلند بیرون آیند؛ چراکه شرک، در بدترین صورتش دامان بنى اسرائیل را گرفت. قرآن کریم با بیان این مطلب مى‌فرماید:

«قالَ فَانَّا قَد فَتَنِّا قَومَکَ مِن بَعدِکَ وَ أضَلّهُمُ السّامِرِىُّ»؛[7] «گفت ما قوم تو را بعد از تو، آزمودیم و سامرى آنها را گمراه ساخت»!.

مهم‌تر آنکه قبل از این آزمایش، هارون جانشین حضرت موسی(ع) آن مردم را از چنین امتحانى مطلع ساخته بود؛ ولى آنها توجه نکرده و به پیروى از سامرى به گوساله پرستى روى آوردند.

2. امتحان مالى

قرآن کریم در آیات متعدد به این آزمایش الهى اشاره مى‌کند: «فَاَمَّا الِانسانُ اِذا ما ابتَلاهُ رَبُهُ فَاکرَمَهُ وَ نَعَّمَهُ فَیَقُولُ رَبّى اکْرَمَنِ وَ امَّا اِذا مَا ابتَلاهُ فَقَدَرَ عَلَیهِ رِزْقَهُ فَیقُولُ رَبّى أهانَن»؛[8] «اما انسان هنگامى که پروردگارش او را براى آزمایش، اکرام مى‌کند و نعمت مى‌بخشد [مغرور مى‌شود و] مى‌گوید: «پروردگارم مرا گرامى داشته است! و امّا هنگامى که براى امتحان، روزیش را بر او تنگ مى‌گیرد [مایوس مى‌شود و] مى‌گوید: «پروردگارم مرا خوار کرده است!»

امام صادق(ع) مى‌فرماید: «مَا بَلَى اللَّهُ العباد بِشَى ءٍ اَشَدَّ عَلَیهِمْ مِنْ اِخْراجِ الدَراهِمَ؛[9] خدواند بندگان رابه چیزى مبتلا نکرده که سخت تر از انفاق درهم باشد.»

3. امتحان جانی

تاریخ گویاى آزمایش بسیارى از انسانها در جنگها بوده است. امتحانات الهى در جنگها انسانهاى مومن را از صف منافقان و ریاکاران جدا نموده است. مرورى بر جنگها از صدر اسلام تاکنون، نشانگر آن است که برخى، تا زمانى ایمان دارند که کوچک ترین خطرى آنان را تهدید نکند و برخى منافع مالى را بر یارى امام حسین(ع) ترجیح مى‌دهند و برخى غنایم جنگى را بر دستور رسول خدا(ص) مقدم می‌دانند. خلاصه آنکه ترس از جبهه و جنگ، محاصره اقتصادی، کشته شدن عزیزان، و... موارد آزمایش افراد در جنگها بوده است. خداوند متعال در سوره محمد(ص) با بیان اینکه؛ اگر ما بخواهیم مى‌توانیم دشمنان را مجازات نماییم، جنگ را سبب آزمایش افراد معرفى کرده مى‌فرماید:

«وَ لَو یشاءُ اللّهُ لانْتَصَرَ مِنْهُمْ وَلکنْ لِیَبْلُوَا بَعْضَکمْ بِبَعْضٍ »؛[10] «و اگر خدا مى‌خواست خودش آنها را مجازات مى‌کرد؛ اما مى‌خواهد بعضى از شما را با بعضى دیگر بیازماید».

4. امتحان خانوادگى

قرآن مجید همسر و فرزندان را امتحان الهى دانسته، مى‌فرماید:

«إِنَّمَا أَمْوَالُکُمْ وَأَوْلَادُکُمْ فِتْنَةٌ»؛[11] «اموال و فرزندان شما فقط وسیله آزمایش هستند».

بسیارى از کسانى که به ظاهر، پاى بند به امور دینى و مسائل اخلاقى هستند، به هنگامى که پاى فرزندشان به میان بیاید گویى پرده‌اى بر افکارشان مى‌افتد و تمام قوانین الهى و مسائل انسانى و عدالت، به دست فراموشى سپرده مى‌شود. عشق به فرزند سبب مى‌شود که حرام را حلال، و حلال را حرام بشمارند و براى تامین آینده خیالى او تن به هر کارى داده و هر حقى را زیر پا بگذارند؛ باید خود را در این میدان بزرگ امتحان، به خدا بسپاریم و به هوش باشیم که بسیار کسان، در این میدان لغزیده و سقوط کرده و نفرین ابدى را براى خود فراهم ساخته‌اند.

امام علی(ع) مى‌فرماید: «لَا یَقُولَنَّ أَحَدُکُمْ اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنَ الْفِتْنَةِ لِأَنَّهُ لَیْسَ أَحَدٌ إِلَّا وَ هُوَ مُشْتَمِلٌ عَلَى فِتْنَةٍ وَ لَکِنْ مَنِ اسْتَعَاذَ فَلْیَسْتَعِذْ مِنْ مُضِلَّاتِ الْفِتَنِ فَإِنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ یَقُولُ وَ اعْلَمُوا أَنَّما أَمْوالُکُمْ وَ أَوْلادُکُمْ فِتْنَةٌ وَ مَعْنَى ذَلِکَ أَنَّهُ سُبْحَانَهُ یَخْتَبِرُهُم بِالْأَمْوَالِ وَ الْأَوْلَادِ لِیَتَبَیَّنَ السَّاخِطَ لِرِزْقِهِ وَ الرَّاضِیَ بِقِسْمِه؛[12] کسى از شما نگوید خدایا از فتنه به تو پناه مى‌برم! چه هیچکس نیست مگر اینکه در فتنه‌اى است، لیکن آنکه پناه خواهد از فتنه هاى گمراه کننده [به خداوند] پناه برد که خدای سبحان فرماید: «بدانید که مال و فرزندان شما فتنه است» و معنى آن این است که خدا آنان را به مالها و فرزندان مى‌آزماید تا ناخشنود از روزى وى، و خشنود از آنرا آشکار نماید».

2. شکوفایى و تکامل

شکوفا شدن استعدادهاى نهفته انسانى یکى دیگر از علل و حکمتهای مصایب است؛ استعدادهایى که در آرامش و آسایش شناخته نمى شوند. چنانکه امام علی(ع) مى‌فرماید:«وَ فِی تَقَلُّبِ الْأَحْوَالِ عُلِمَ جَوَاهِرُ الرِّجَال؛[13] در دگرگونى احوال گوهر مردان معلوم شود».

امام جعفرصادق(ع) در کلامى گهربار مى‌فرماید: إِنَّ الْعَبْدَ لَیَکُونُ لَهُ عِنْدَ اللَّهِ الدَّرَجَةُ لَا یَبْلُغُهَا بِعَمَلِهِ فَیَبْتَلِیهِ اللَّهُ فِی جَسَدِهِ أَوْ یُصَابُ بِمَالِهِ أَوْ یُصَابُ فِی وُلْدِهِ فَإِنْ هُوَ صَبَرَ بَلَّغَهُ اللَّهُ إِیَّاهَا؛[14] [ممکن است] برای بنده‌اى در نزد خدا درجه و رتبه‌اى ‌باشد که از طریق عملش به آن درجه نمى رسد، پس خداوند او را به بلا و مصیبتى در بدن و یا مال و یا مصیبت فرزند مبتلا مى‌سازد تا اگر صبر و تحمل نماید خداوند او را به آن درجه برساند».

در برخى روایات، به درجاتى از بهشت اشاره شده که راه رسیدن انسان مؤمن به آن فقط با سختى و تحمل بلا میسر مى‌شود. چنانکه رسول گرامى اسلام(ص) مى‌فرماید: «إنَّ فِی الْجَنَّةِ مَنَازِلَ لَا یَنَالُهَا الْعِبَادُ بِأَعْمَالِهِمْ لَیْسَ لَهَا عَلَاقَةٌ مِنْ فَوْقِهَا وَ لَا عِمَادٌ مِنْ تَحْتِهَا؛[15] در بهشت منزلگاههایى است که نه به چیزی آویزان است و نه تکیه گاهى در زیر دارد [بلکه معلق است] و بندگان با اعمال خود نمى توانند به آنها دست یابند».

کسى از آن حضرت پرسید: صاحبان این منزلها چه کسانى هستند؟ آن حضرت فرمود: «هُمْ أَهْلُ الْبَلاء وَ الْهُمُوم؛[16] آنها اهل بلاها و رنج ها هستند. »

شهید مطهرى در کتاب عدل الهى مى‌فرماید: «در شکم گرفتاریها و مصیبتها، نیک بختیها و سعادتها نهفته است، همچنان که گاهى هم در درون سعادتها، بدبختیها تکوین مى‌یابند و این، فرمول این جهان است: «یولِجُ اللَّیلَ فِی النَّهَارِ وَیولِجُ النَّهَارَ فِی اللَّیلِ»؛[17] «خدا شب را در [شکم] روز فرو مى‌برد و روز را در [شکم] شب»

ضرب المثل معروفى است که مى‌گوید: پایان شب سیه سپید است. این ضرب المثل تلازم قطعى بین تحمل رنج و نیل به سعادت را بیان مى‌کند، گویى سپیدیها از سیاهیها زاییده مى‌شوند. قرآن کریم براى بیان تلازم سختیها و آسایشها مى‌فرماید: «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یسْرًا إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یسْرً»؛[18] «پس حتما با سختى، آسانى است، حتما با سختى آسانى است.»

فرمایش قرآن این نیست که بعد از سختى، آسانى است؛ بلکه این است که با سختى، آسانى است؛ یعنى آسانى در شکم سختى و همراه آن است.»

ایشان در ادامه با بیان اینکه مصیبتها و شدائد براى تکامل بشر ضرورت دارند و اگر محنتها و رنجها نباشد بشر تباه مى‌گردد، مى‌فرماید: «تضاد و کشمکش، شلاق تکامل است. موجودات زنده با این شلاق، راه خود را به سوى کمال مى‌پیمایند. این قانون، در جهان نباتات، حیوانات و بالاخص انسان، صادق است»[19].

امیر المؤمنین علی(ع) در یکى از نامه هاى خود که به عثمان بن حنیف -فرماندار خویش در بصره- نوشته‌اند، این قانون بیولوژیک را گوشزد مى‌کنند که: «در ناز و نعمت زیستن و از سختیها دورى گزیدن، موجب ضعف و ناتوانى مى‌گردد، و برعکس، زندگى کردن در شرایط دشوار و ناهموار، آدمى را نیرومند و چابک مى‌سازد و جوهر هستى او را آبدیده و توانا مى‌گرداند».

این پیشواى بزرگ در این نامه، فرماندار خود را نکوهش مى‌کند که چرا در مجالس شب نشینى اشراف شرکت کرده و در محفلى که بینوایان را در خود نپذیرفته و تنها ثروتمندان را در خود جاى داده است گام نهاده است، و به همین مناسبت، زندگى سادة خویش را شرح مى‌دهد و از پیروان خود و مخصوصاً کارگزاران حکومت خود- مى‌خواهد که به شیوه او تأسى جویند.

آنگاه براى بستن راه بهانه جوئى توضیح مى‌دهد که شرایط ناهموار و تغذیة ساده، از نیروى انسان کم نکرده و قدرت را تضعیف نمى کند. درختان بیابانى که از مراقبت و رسیدگى مرتب باغبان، محروم هستند چوبشان محکم‌تر و دوامشان بیش‌تر است و بر عکس، درخت باغستانها که دائماً مراقبت شده و باغبان، به آنها رسیدگى مى‌کند، نازک پوست تر و بى دوام ترند: «أَلَا وَ إِنَّ الشَّجَرَةَ الْبَرِّیَّةَ أَصْلَبُ عُوداً وَ الرَّوَاتِعَ الْخَضِرَةَ أَرَقُّ جُلُوداً وَ النَّابِتَاتِ الْعِذْیَةَ أَقْوَى وَقُوداً وَ أَبْطَأُ خُمُودا؛ آگاه باشید! درختان بیابانی، چوبشان سخت‌تر، و درختان کنار جویبارها، پوستشان نازک‌تر است. درختان بیابانی که با باران سیراب می‌شوند آتششان شعله‌ورتر و بادوام‌تر است.»[20]

3. حفظ و تقویت ایمان

یکى دیگر از محاسن بلا و مصیبت، حفظ و تقویت ایمان است. چنانچه رسول خدا(ص) فرمود: «جبرئیل گفت که خداوند متعال مى‌فرماید: إِنَّ مِنْ عِبَادِیَ الْمُؤْمِنِینَ لَمَنْ لَا یَصْلُحُ إِیمَانُهُ إِلَّا بِالْفَقْرِ وَ لَوْ أَغْنَیْتُهُ لَأَفْسَدَهُ ذَلِکَ وَ إِنَّ مِنْ عِبَادِیَ الْمُؤْمِنِینَ لَمَنْ لَا یَصْلُحُ إِیمَانُهُ إِلَّا بِالْغِنَى وَ لَوْ أَفْقَرْتُهُ لَأَفْسَدَهُ ذَلِکَ وَ إِنَّ مِنْ عِبَادِیَ الْمُؤْمِنِینَ لَمَنْ لَا یَصْلُحُ إِیمَانُهُ إِلَّا بِالسُّقْمِ وَ لَوْ صَحَّحْتُ جِسْمَهُ لَأَفْسَدَهُ ذَلِکَ وَ إِنَّ مِنْ عِبَادِیَ الْمُؤْمِنِینَ لَمَنْ لَا یَصْلُحُ إِیمَانُهُ إِلَّا بِالصِّحَّةِ وَ لَوْ أَسْقَمْتُهُ لَأَفْسَدَهُ ذَلِکَ إِنِّی أُدَبِّرُ عِبَادِی بِعِلْمِی بِقُلُوبِهِمْ فَإِنِّی عَلِیمٌ خَبِیرٌ؛[21] در بین بندگان مؤمنم، کسی هست که به جز فقر و تهیدستى چیزى ایمانش را اصلاح نمی‌کند که اگر ثروتمندش نمایم، همین ثروت موجب فساد و تباهى ایمانش مى‌شود. و در بین بندگان مؤمنم، کسی هست که جز با ثروت، ایمانش اصلاح نمی‌شود و اگر تهیدستش نمایم، فقر و تهیدستى باعث فساد و تباهى ایمانش مى‌گردد. و در میان بندگان مؤمنم، کسی هست که جز با مریضی، ایمانش اصلاح نمی‌گردد و اگر جسمش را سالم کنم همین سلامتی، ایمانش را از بین می‌برد و در بین بندگان مؤمنم، کسی هست که جز با سلامتی و صحت، ایمانش اصلاح نمی‌شود که اگر مریضش کنم، همین مریضی، ایمانش را تباه می‌کند. من بواسطه علمی که به درون و قلوب بندگانم دارم [امور] آنها را تدبیر می‌کنم. بدرستی که من دانا و آگاهم.»

قرآن کریم با اشاره به این مطلب مى‌فرماید: «عَسَى أَنْ تَکْرَهُوا شَیئًا وَهُوَ خَیرٌ لَکُمْ وَعَسَى أَنْ تُحِبُّوا شَیئًا وَهُوَ شَرٌّ لَکُمْ وَاللَّهُ یعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ؛[22] چه بسا چیزى را خوش نداشته باشید، حال آنکه خیر شما در آن است. و یا چیزى را دوست داشته باشید، حال آنکه شر شما در آن است و خدا می‌داند و شما نمی‌دانید.»

4. پیشگیرى و درمان

با بررسى آیات و روایات ائمه معصومین، به خوبى مشاهده مى‌شود که بسیارى از بلاها جنبه پیشگیرى و درمان دارند. چنانچه گاه، بلایى بنده را به پیش رانده و یا او را از انجام کارى که به مصلحت نیست، باز مى‌دارد و یا خطا و انحرافى را جبران مى‌کند و گاه بلا، در حکم هشدارى است که انسان را از خطر باز مى‌دارد.

شکوفا شدن استعدادهاى نهفته انسانى یکى دیگر از علل و حکمتهای مصایب است.

الف: هشدار

قرآن مجید درباره اثر هشدار دهندگى برخى بلاها چنین مى‌فرماید: «وَلَنُذِیقَنَّهُمْ مِنَ الْعَذَابِ الْأَدْنَى دُونَ الْعَذَابِ الْأَکْبَرِ لَعَلَّهُمْ یرْجِعُونَ»؛[23] «به آنان از عذاب نزدیک (عذاب این دنیا) پیش از عذاب بزرگ (آخرت) مى‌چشانیم، شاید باز گردند!».

و نیز مى‌فرماید:«وَإِذَا مَسَّ الْإِنْسَانَ ضُرٌّ دَعَا رَبَّهُ مُنِیبًا إِلَیهِ ثُمَّ إِذَا خَوَّلَهُ نِعْمَةً مِنْهُ نَسِی مَا کَانَ یدْعُو إِلَیهِ مِنْ قَبْلُ؛[24] هنگامی‌که انسان را زیانى رسد، پروردگار خود را مى‌خواند و بسوى او باز مى‌گردد؛ امّا هنگامی‌که نعمتى از خود، به او عطا کند، آنچه را بخاطر آن قبلاً خدا را مى‌خواند از یاد مى‌برد.»

پس؛ سختى و زیان، موجب مى‌شود که انسان متوجه خداى خود شده و به راز و نیاز با او بپردازد. همه ما چنین اثرى را تجربه کرده‌ایم که در سختیها بیش‌تر به خداوند روى مى‌آوریم. قرآن کریم با اشاره به این مطلب، در مورد برخى افراد مى‌فرماید: «فَإِذَا رَکِبُوا فِی الْفُلْکِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ إِلَى الْبَرِّ إِذَا هُمْ یشْرِکُونَ»[25] «هنگامى که سوار بر کشتى شوند، خدا را با اخلاص مى‌خوانند [و غیر او را فراموش مى‌کنند]؛ امّا هنگامى که خدا آنان را به خشکى رساند و نجات داد، باز مشرک مى‌شوند! [و خدا را فراموش مى‌کنند]. »

امام علی(ع) در خطبه 143 نهج‌البلاغه مى‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ یَبْتَلِی عِبَادَهُ عِنْدَ الْأَعْمَالِ السَّیِّئَةِ بِنَقْصِ الثَّمَرَاتِ وَ حَبْسِ الْبَرَکَاتِ وَ إِغْلَاقِ خَزَائِنِ الْخَیْرَاتِ لِیَتُوبَ تَائِبٌ وَ یُقْلِعَ مُقْلِعٌ وَ یَتَذَکَّرَ مُتَذَکِّرٌ وَ یَزْدَجِرَ مُزْدَجرٌ؛ خداوند بندگان خود را هنگام ارتکاب گناه، با کمبود میوه ها، و جلوگیرى از نزول برکات، و بستن در گنجهاى خیرات، مبتلا می‌سازد؛ براى آنکه، توبه کننده‌اى باز گردد و [دل] کننده‌ای [از گناه]، [دل] بکَند، و پند گیرنده‌ای، پند گیرد، و باز دارنده‌ای [بندگان خدا را از نافرمانی] باز دارد.»

ذکر این نکته ضرورى است که بلاها تنها براى هشدار دادن به خود بلا دیده نی

/ 15 نظر / 75 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خط رنگی

روزتان بخیر گرامی خداوگار ظلم نمی کند . هر چه هست از خود ماست فریده جلیلوند

مرتضی

دوست عزیز بلاگ توپی دارید اگر حاضر به تبادل لینک هستید منو با نام کلام آسمانی لینک کنید و بعد منو خبر کنید تا من هم شما رو لینک کنم

بهروز

سلام ایحسب الانسان ان یترک سدی آیا انسان خیال می کند که رها می شود ومورد امتحان قرارنمی گیرد اصلا انسان برای امتحان وآزمایش خلق شده است برای اینکه خوبان ازبدان شناسانده شوند گاهی هم بلا اثر گناهان ماست اللهم اغفر لی الذنوب التی تنزل البلاء یعنی خدایا ببخش گناهانی راکه باعث فرود بلامی شوند گناهانی مانند فساد وظلم وزنا وقطع رحم وغیره التماس دعا ازمطالب مفیدشما متشکرم

محسن

سلام تابستون بیا مشهد راستی اومدی وبلاگم بذار کامل باز بشه قالبشو خودم ساختم نظرت خیلی مهمه عمو

غزل

زهرا که عنایتش به دنیا برسد باشد که به فریاد دل ما برسد یارب سببی ساز که در روز جزا پروندۀ ما به دست زهرا برسد [گل][گل][گل] سلام پیشاپیش ایام ولادت مادر هستی، حضرت زهرا(س) را تبریک میگم. و به همین مناسبت یه جشن بی ریا و مختصر گرفتیم . منتظرتون هستم یا علی[گل] یا زهرا

منشور اطلاعات

___$$$$$$$$______$$$$$$$$$ _$$$$$$$$$$$$__$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ _$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ ___$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ ______$$$$$$$$$$$$$$$$$ ________$$$$$$$$$$$$$ ___________$$$$$$$ _____________$$$ ______________$ ___$$$$$$$$______$$$$$$$$$ _$$$$$$$$$$$$__$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ _$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ ___$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ ______$$$$$$$$$$$$$$$$$ ________$$$$$$$$$$$$$ ___________$$$$$$$ _____________$$$ ______________$ ___$$$$$$$$______$$$$$$$$$ _$$$$$$$$$$$$__$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ _$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ ___$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ ______$$$$$$$$$$$$$$$$$ ________$$$$$$$$$$$$$ ___________$$$$$$$ _____________$$$ ______________$زهرا که عنایتش به دنیا برسد باشد که به فریاد دل ما برسد یارب سببی ساز که در روز جزا پرو

مسافر

آنقدر گرم است بازار مکافات عمل چشم اگر چشم باشد، هر روز، روز محشر است....

مسافر

صف بیارایید رندان، رهبر دل آمده جان برای دیدنش، منزل به منزل آمده بلبل از شوق لقایش، پرزنان بر شاخ گل گل ز هجر روی ماهش، پای در گل آمده میلاد ریحانه رسول خدا را پیشاپیش تبریک عرض می کنم[گل][گل]

مینا

.......[رویا][رویا][رویا]

مهرپویا

سلام وبلاگ جالبي دارين خوشحال ميشم به من هم سر بزنين و خوشحال میشم باهم تبادل لینک داشته باشیم. www.ipho.persianblog.ir موفق باشید[گل][گل][گل]