شما کدامیک را سوار می‌کنید؟!!!

یک شرکت بزرگ قصد استخدام تنها یک نفر را داشت. بدین منظور آزمونی برگزار کرد که تنها یک پرسش داشت.

پرسش این بود:

شما در یک شب طوفانی سرد در حال رانندگی از خیابانی هستید. از جلوی یک ایستگاه اتوبوس در حال عبور کردن هستید. سه نفر داخل ایستگاه منتظر اتوبوس هستند. یک پیرزن که در حال مرگ است. یک پزشک که قبلاً جان شما را نجات داده است. یک خانم یا آقا که در رؤیاهایتان خیال ازدواج با او را دارید.

شما می‌توانید تنها یکی از این سه نفر را برای سوار نمودن برگزینید. کدامیک را انتخاب خواهید کرد؟ دلیل خود را بطور کامل شرح دهید.

پیش از اینکه ادامه حکایت را بخوانید شما نیز کمی فکر کنید ...

..........

 

........

 

.......

 

......

 

.....

 

....

 

....

 

...

 

..

قاعدتاً این آزمون نمی‌تواند نوعی تست شخصیت باشد، زیرا هر پاسخی، دلیل خاص خودش را دارد.

پیرزن در حال مرگ است، شما باید ابتدا او را نجات دهید. هر چند او خیلی پیر است و به هر حال خواهد مرد.

شما باید پزشک را سوار کنید. زیرا قبلاً او جان شما را نجات داده و این فرصتی است که می‌توانید جبران کنید. اما شاید هم بتوانید بعداً جبران کنید.

شما باید شخص مورد علاقه‌تان را سوار کنید، زیرا اگر این فرصت را از دست دهید ممکن است هرگز قادر نباشید مثل او را پیدا کنید.

. . .

از دویست نفری که در این آزمون شرکت کردند، تنها شخصی که استخدام شد دلیلی برای پاسخ خود نداد. او نوشته بود:

سوئیچ ماشین را به پزشک می‌دهم تا پیرزن را به بیمارستان برساند و خودم به همراه همسر رؤیاهایم متحمل طوفان شده و منتظر اتوبوس می‌مانیم.

 

پاسخ زیبا و سرشار از متانتی که ارائه شد گویای بهترین پاسخ است و مسلّماً همه می‌پذیرند که پاسخ فوق، بهترین پاسخ است، اما هیچکس در ابتدا به این پاسخ فکر نمی‌کند. چرا؟

زیرا ما هرگز نمی‌خواهیم داشته‌ها و مزیّتهای خودمان را (ماشین، قدرت، موقعیت) از دست بدهیم. اگر قادر باشیم خودخواهی‌ها، محدودیت ها و مزیت‌های خود را از خود دور کرده یا ببخشیم، گاهی اوقات می‌توانیم چیزهای بهتری بدست بیاوریم.

تحلیل فوق را می‌توانیم در یک چارچوب علمی‌تر نیز شرح دهیم:

در انواع رویکردهای تفکر، یکی از انواع تفکر خلاق، تفکر جانبی است، که در مقابل تفکر عمودی یا سنتی قرار می‌گیرد.

در تفکر سنّتی، فرد عمدتاً از منطق، در چارچوب مفروضات و محدودیت‌های محیطی خود، استفاده می‌کند و قادر نمی‌گردد از زوایای دیگر محیط و اوضاع اطراف خود را تحلیل کند.

تفکر جانبی سعی می‌کند به افراد یاد دهد که در تفکر و حل مسائل، سنت شکنیکرده، مفروضات و محدودیت ها را کنار گذاشته، و از زوایای دیگر و باابزاری به غیر از منطق عددی و حسابی به مسائل نگاه کنند.

در تحلیل فوقاشاره شد که اگر قادر باشیم مزیت‌های خود را ببخشیم می‌توانیم چیزهای بهتریبدست بیاوریم.

شاید خیلی از پاسخ‌دهندگان به این پرسش، قلباً رضایت داشتهباشند که ماشین خود را ببخشند تا همسر رویاهای خود را به دست آورند. بنابراین چه چیزی باعث می‌شود نتوانند آن پاسخ خاص را ارائه کنند.

دلیل آناین است که به صورت جانبی تفکر نمی‌کنند. یعنی محدودیت ها و مفروضات معمولرا کنار نمی‌گذارند.

اکثریت شرکت‌کنندگان خود را در این چارچوب می‌بینند که باید یک نفر را سوار کنند و از این زاویه که می‌توانند خود رانندهنبوده و بیرون ماشین باشند، درباره پاسخ فکر نکرده‌اند.

/ 10 نظر / 5 بازدید
اسدی

واقعا جالب بود. [گل] تمام مطلب یک طرف، داستان و تست مطلب یکطرف. [دست] [دست] [هورا] مرسی [گل] [قلب]

نیوشا

از پوست خود بیشتر نگهداری کنید [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][خداحافظ]

کویر عشق

من که عشقم رو سوار می‌کردم و میرفتم دنبال عشق و حالم. اون دو نفر هم دکتره زنگ میزنه به بیمارستان آمبولانس بیاد سراغ پیرزنه ، خودش هم وقتی اتوبوس میومد میرفت. دیگه این سختی داره؟؟

فریبا

سلام دوست بزرگوار به نظزات وبلاگ بنده سر بزنین خوشحال میشم.

مسعود

خیلی جالب بود اما ما که بالاخره نفهمیدیم این وبلاگ مذهبیه، علمیه، سرگرمیه، همه چیز داره. خوب بود اسمش رو میگذاشتی کشکول. به هرحال باحال بود. بای

م.ن

تحلیل بسیلر زیبایی بود . باز هم ازین مطالب رو تو وبلاگتون بیارین . . .

استاذنا

فعلاً شما می‌توانید در "استاذنا" مطالب ذیل را مشاهده بفرمایید: 1- "جواب به شبهات مطرح شده توسط دکتر یوسف القرضاوی" در هفت جلسه توسط حضرت آیت الله حاج شیخ جواد مروی (حفظه الله تعالی)(حتماً بخوانید.) 2- "اسکاتولوژی یا غایت شناسی در ادیان". که به بحث فرهنگ موعودگرایی در ادیان الهی و غیر الهی می‌پردازد. 3- نکته‌هایی از محضر حضرت استاد 4- بازگشتگان از وهابیت (1- حسن بن فرحان المالکی؛ 2- شیخ عبدالله القصیمی) 5- اثبات وجوب وجود امام معصوم در هر زمان از قرآن کریم 6- مهدویت در قرآن و در صحیحین 7- علت اهمیت دادن شیعه به بحث امامت 8- جواب به یک شبهه در رابطه با غدیر 9- ادله‌ای بر تشیع محمد بن جریر طبری مورخ و مفسر معروف اهل سنت در اواخر عمر 10- لزوم توجه به الغدیر علامه امینی 11- حساسیت برخی از اهل سنت در اخفاء حادثه ی عاشوراء و عدم تحلیل آن برای چیست؟ 12- چرا هنوز بعد از گذشت این همه سال بر امام حسین گریه می کنید؟ 13- در تربت امام حسین شفاء است یعنی چه؟ 14- مانیفست تبیلغ شیعه 15- غزه 16- روش جدید سلفیه 17- ... 16- آدرس ما: www.ostazona.blogfa.com

مینا

[تایید]