چگونگی رابطه «رزق» با «انفاق»

«رزق»؛ همانند آبخوری مرغهای مرغداری است.

اگر آبخوری آنها را دیده باشید، اینگونه است که کمی بالاتر از لبه ظرفی را سوراخ کرده و آن را پر از آب می‌‌کنند. سپس آن را روی یک ظرف بشقاب مانند بر می‌‌گردانند.

وقتی هوا وارد می‌‌شود، آب توی بشقاب زیرین می‌آید. هنگامی که آب در بشقاب جمع شد و مقابل سوراخ رسید، متوقف می‌‌شود.

جوجه‌‌ها می‌‌آیند از این آبهای داخل بشقاب می‌‌خورند و سطح آب پایین می‌‌آید.

همین که جلوی آن سوراخ باز شد، دوباره آب جریان پیدا می‌‌کند.

یعنی وقتی مصرف شد، تولید می‌‌شود، نه اینکه تولید می‌‌شود تا مصرف شود.

رزق و روزی همیشه همراه با مصرف است نه تولید.

اگر ده جوجه آب بخورند، آب بیشتر بیرون می‌‌آید، و اگر پنج جوجه بخورند، کمتر بیرون می‌‌آید.

مسأله روزی انسان هم اینچنین است. اگر کسی هزینه یکی دو خانواده را تأمین کند، مصرف آنها موجب شدّت جریان درآمد می‌‌شود، و هر کسی روزی خودش را می‌‌خورد.

اگر انسان این معنا را بداند و دقّت کند؛ وقتی کسی از او درخواست کمک کند؛ خوشحال می‌‌شود که موردی پیش آمده که باید خدمتی کند، می‌‌فهمد که بناست خدا به او روزی دهد که اینها می‌‌آیند و چیزی از او درخواست می‌‌کنند.

اما اگر سفره‌‌اش را بست و جلوی مصرف را گرفت، روزی هم بند می‌‌آید.

 ********************

و این است مراد آیه شریفه که می‌‌فرماید:

«مَثَلُ الَّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فی‏ کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ یُضاعِفُ لِمَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیم»(بقره: 261)

کسانى که اموال خود را در راه خدا انفاق مى‌‌‏کنند، همانند بذرى هستند که هفت خوشه برویاند؛ که در هر خوشه، یکصد دانه باشد؛ و خداوند آن را براى هر کس بخواهد(و شایستگى داشته باشد)، دو یا چند برابر مى‌‌‏کند؛ و خدا(از نظر قدرت و رحمت،) وسیع، و(به همه چیز) داناست.

و نیز می‌‌فرماید:

«مَنْ ذَا الَّذی یُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً فَیُضاعِفَهُ لَهُ أَضْعافاً کَثیرَةً وَ اللَّهُ یَقْبِضُ وَ یَبْصُطُ وَ إِلَیْهِ تُرْجَعُون‏»(بقره:245)

کیست که به خدا«قرض الحسنه‌‌‏‌‌اى» دهد، (و از اموالى که خدا به او بخشیده، انفاق کند) تا آن را براى او، چندین برابر کند؟ و خداوند است(که روزى بندگان را) محدود یا گسترده مى‌‌‌‌‏سازد؛(و انفاق، هرگز باعث کمبود روزى آنها نمى‌‌‌‌‏شود). و به سوى او باز مى‌‌‌‌‏گردید(و پاداش خود را خواهید گرفت).

 

/ 6 نظر / 11 بازدید
احمد

سلام استفاده كرديم متشكر منتظر نگاهها ونظرات خوب شما هستيم موفق باشين

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم ♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂ ♂اميرالمؤمنين امام علی علیه السلام فرمودند: ♂ ♂كسى را كه نزديكانش واگذارند، بيگانه او را پذيرا مى‌گردد.♂ ♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂♂

بوتیمار

سلام بزرگوار جالب بود. البته این آبخوری را بر اساس برنامه ی ما ساخته شده برای درک بهتر اینکه ما اگر نیکی کنیم و یا از هر دست دهیم از دست دیگر و بهتر میگیریم را میتوان با این خاطره ی زیبا از استاد شفیعی کدکنی دریافت (لینک اتفاقی ست): http://kanemoonnews.blogfa.com/post-2712.aspx

ع ف

با تشکر از مطالب خوبتان، ضمن مطالعه مورد بهره برداری قرار گرفت

احمد

سلام استفاده كرديم منتظر نگاههاي زيباي شما ونظرات سازندتون هستم موفق باشين

دنیا

سلام.مطلبی جالب وآموزنده بود..پایدار باشید..