مناظره با هارون؛ فرق سادات هاشمى و عبّاسى

مرحوم شیخ صدوق و شیخ مفید و دیگر بزرگان در کتابهاى مختلف حکایت کرده اند؛

حضرت امام موسى بن جعفر(علیهما السلام) در جمع بعضى از اصحاب خاصّ فرمود:

روزى هارون الرّشید مرا احضار کرد و چون بر او وارد شدم سلام کردم. وى پس از آن که جواب سلام مرا داد؛ گفت: آیا ممکن است دو خلیفه از مردم مالیات دریافت نمایند؟!

گفتم: مواظب باش و تقواى الهى را رعایت نما، مبادا سخن بى محتواى دشمنان ما را بپذیرى، اگر صلاح مى‌دانى حدیثى از رسول خدا(صلى الله علیه و آله) بخوانم !

هارون گفت: مانعى نیست

اظهار داشتم: پدرم از پدران بزرگوارش، از جدّم رسول خدا(صلوات اللّه علیهم) نقل فرمود: همانا چنانچه بدن خویشان با یکدیگر تماس پیدا کنند، تحریک و آرامش به وجود مى‌آورد؛ بنابر این دستت را در دست من قرار ده. سپس جلو رفتم و هارون دست مرا گرفت و کنار خود نشانید و گفت: دیگر وحشتى نداشته باش، راست گفتى و نیز جدّت راست گفته است.

سکون و آرامش پبدا کردم و دوستى تو در دلم جاى گرفت. اکنون سئوالهایى را مطرح مى‌کنم که کسى پاسخ آنها را نمى‌داند، چنانچه جواب صحیحى دادى، تو را آزاد مى‌گذارم و پس از این، سخن هیچ کسى را بر علیه تو اهمیّت نمى‌دهم.

گفتم: آنچه مى‌خواهى سئوال کن، اگر در امان بودم پاسخ مى‌گویم.

هارون اظهار داشت: چناچه راست گفتى و جواب از روى تقیّه نبود در امان خواهى بود.

سپس گفت: به چه دلیلى شما بر ما ترجیح داده شده‌اید و بر ما برترى دارید؟ و حال آن که ما و شما از نسل عبدالمطّلب هستیم و پسر عمو خواهیم بود.

در پاسخ گفتم: به جهت آن است که عبداللّه و ابو طالب از یک پدر و مادر بوده اند؛ ولى عبّاس، مادرش غیر از مادر آن دو نفر بود و فقط از جهت پدر یکى هستند.

سپس گفت: چگونه به خود اجازه مى‌دهید که مردم شما را بنی الرسول(پسران پیامبر) بنامند و حال آن که شماها فرزندان علىّ بن ابى طالب(علیه السلام) هستید و انسان از ناحیه پدر به اجداد خود منسوب مى‌شود و مادر نقشى ندارد؟

در جواب هارون گفتم: چنانچه رسول خدا(اللّه صلى الله علیه و آله) زنده گردد و دختر تو را براى خود خواستگارى نماید، آیا قبول مى‌کنى؟

پاسخ داد: بلى.

گفتم: ولى چنانچه از من خواستگارى نماید، نمى‌پذیرم.

هارون گفت: چرا؟

جواب دادم: چون من توسّط او متولّد شده‌ام، لیکن تو از دیگرى به دنیا آمده‌اى.

پس از آن، هارون الرّشید پرسید: چگونه خود را ذرّیّة رسول اللّه مى‌نامید؛ و حال آن که ذرارى شخص، به وسیله مرد شناخته مى‌شود و شماها فرزندان دختر رسول اللّه مى‌باشید؟

از او خواستم تا از جواب این سؤال مرا معذور دارد، ولى او نپذیرفت و اصرار ورزید تا پاسخ گویم؛ و نیز افزود: شما فرزندان علىّ ابن ابى طالب(علیه السلام) هستید؛ چرا خودتان را رئیس و رهبر مسلمین و ذرارى رسول اللّه(صلوات اللّه علیه) معرّفى مى‌کنید؟!

در جواب گفتم: به خدا پناه مى‌برم از شرّ شیطان، خداوند عیسى(علیه السلام) را از ذرّیّه حضرت ابراهیم و داود و موسى و سلیمان(علیهم السلام) معرّفى کرده است، اکنون بگو که پدر عیسى کیست؟

هارون پاسخ داد: عیسى پدر نداشت.

گفتم: بنابر این از طریق مادرش، مریم از ذرارى انبیاء(علیهم السلام) قرار گرفته است.

و همچنین ما نیز از طرف مادر، ذرّیّه پیغمبر خدا مى‌باشیم، آیا کافیست یا باز بگویم؟

گفت: توضیح بیشترى بده؟

گفتم: آن هنگامى که رسول خدا(صلوات اللّه علیه) خواست با نصارى، مباهله نماید، اظهار داشت:

فقط فرزندان و زنان و خودمان باشیم و درباره یکدیگر نفرین نمائیم؛ و تنها امام حسن، حسین، على و زهراء(علیهم السلام) را همراه برد؛ پس همانطور که امام حسن و حسین را فرزند خود نامید، ما هم فرزند و ذرّیّه او هستیم.

در پایان، هارون الرّشید مرا تحسین کرد و گفت: مشکلات و خواسته‌هاى خود را مطرح نما که برآورده خواهد شد.

گفتم: اوّلین خواسته من این است که اجازه دهى پسر عمویت به حرم جدّش، کنار اهل عیالش باز گردد؟

در جواب اظهار داشت: بررسى می‌کنیم.

در ادامه روایت گفته شده است که هارون دستور داد تا حضرت را نزد سندى بن شاهک محبوس نمایند.

منبع: بحارالا نوار: ج 48، ص 121

/ 0 نظر / 5 بازدید